ΕΡΜΗΣ – ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ 2-3 στο τοπικό ντέρμπι στο βόλεϊ
Συναρπαστικό παιχνίδι με μεγάλες ανατροπές μέχρι το φινάλε

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ του ιστορικού Γυμναστικού συλλόγου Δράμας.Η δραμινή ομάδα κέρδισε στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι με 2-3 στο τάιμπρεικ, τον συμπολίτη Ερμή Δράμας, σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον των αρκετών φιλάθλων, κυριολεκτικά μέχρι και την τελευταία φάση του αγώνα!!Το ματς μπορεί να μην είχε ποιότητα, είχε όμως ένταση, πάθος και κράτησε τους φιλάθλους μέχρι το φινάλε.Μεγάλος νικητής ο Γυμναστικός σύλλογος που κέρδισε, όπως ακριβώς έχασε την προηγούμενη αγωνιστική με τα Γιάννενα.Αυτή την φορά έχανε με 2-0 σετ, κατάφερε όμως να γυρίσει το ματς και να πάρει τη μεγάλη νίκη με 3-2 στο τάιμπρεικ.2 βαθμούς για τον Γ.Σ. Δράμας και ο 1ος βαθμός για τον Ερμή, σ’ ένα παιχνίδι που πραγματικά θα ήταν μεγάλη αδικία να μη πάρει τίποτα κάποια από τις δύο ομάδες.Το ευχαριστήθηκε και ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου Κραχτίδη, έδρα του Ερμή.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς ο Ερμής και πολύ εύκολα πήρε το πρώτο σετ με 25-14.Η μεγάλη μάχη ξεκίνησε στο δεύτερο σετ.Ο Ερμής προηγήθηκε 9-2, ο Γυμναστικός αντέδρασε όμως και προηγήθηκε 10-15.Οι εναλλαγές συνεχίστηκαν, το σετ πήγε πόντο – πόντο με σετ πόιντ και για τις δύο ομάδες για να φτάσουμε στο 28-26 υπέρ του Ερμή.Ο Γυμναστικός είχε βρει ρυθμό και πίστεψε στη μεγάλη ανατροπή.Πήρε πολύ εύκολα με 13-25 το 3ο σετ και στο 4ο έδειξε χαρακτήρα με τον Ερμή να βρίσκεται ένα πόντο πριν τη μεγάλη νίκη με σκορ 24-23 και τον Γυμναστικό να παίρνει το σετ 24-26!!Στο τάιμπρεικ το ματς ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να προηγείται 4-9 αλλά και πάλι το ματς επιφύλαξε πολλές συγκινήσεις.Ο Ερμής το γύρισε και έφτασε και πάλι ένα πόντο από τη νίκη με σκορ 14-13, αλλά ο Γυμναστικός πανηγύρισε στο τέλος με το τελικό 14-16.

Τα στοιχεία του αγώνα

Διαιτητές του αγώνα Μηστιλιάδης – Κωστόπουλος με τον Γυμναστικό να έχει παράπονα για κάποιες αποφάσεις τους στο 2ο σετ του αγώνα.