ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ – ΠΑΝΔΡΑΜΑΙΚΟΣ 2 – 3

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ ΜΕ ΚΡΙΣΙΜΗ ΝΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΒΑΤΟ

«Κόμπρα» ο Πανδραμαϊκός

Την πιο κατάλληλη στιγμή αντέδρασε ο Πανδραμαϊκός και πήρε υπερπολύτιμη νίκη μέσα στην Ξάνθη.

ΑΒΑΤΟ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 2-3: Πολύ καλός ποιοτικά ήταν ο αγώνας, ανάμεσα σε δύο αντιπάλους που τα έδωσαν όλα για τη νίκη, αποζημιώνοντας τους αρκετούς φιλάθλους που παραβρέθηκαν. Αρκετή αγωνία και θεαματικές εναλλαγές στο σκορ, αλλά και στα συναισθήματα. Ο Πανδραμαϊκός προηγήθηκε γρήγορα, φάνηκε ότι ήλεγχε τον αγώνα, όμως ο γηπεδούχος Άρης ισορρόπησε και ισοφάρισε. Στην επανάληψη το Άβατο μπήκε δυνατά, είχε δοκάρι, προηγήθηκε για πρώτη φορά, όμως οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» τον αγώνα μέσα σε επτά λεπτά. Πολύ θετικές εντυπώσεις άφησε το Άβατο, που ίσως να δικαιούνταν κάτι παραπάνω. Χαρακτήρα στα δύσκολα έδειξε ο Πανδραμαϊκός, έπειτα από τη βαριά εντός έδρας ήττα με το Παραλίμνιο, αντέδρασε και πρόσθεσε ένα τρίποντο που τονώνει την ψυχολογία και τον διατηρεί στην 3η θέση της βαθμολογίας, πέντε βαθμούς από την κορυφή.

Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΛΙΠΟ: Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ήταν ο Κλέο Λίπο, αφού με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο άλλαξε δραστικά την εικόνα του Πανδραμαϊκού στο γήπεδο, οδηγώντας τον εκ του ασφαλούς στη μεγάλη νίκη.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 6΄ ο Διαμαντίδης τροφοδότησε τον Μπερούκα, που μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Λέο Μπαλμάνι κι εκείνος πέτυχε το 0-1. Στο 24΄ φάουλ του Αχαλινόπουλου κι η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 31΄ μακρινό, συρτό σουτ του Μπερούκα μπλόκαρε ο Νέζο. Στο 35΄ ο Καλαϊτζίδης εξαπέλυσε πολύ μακρινό σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Παγκάκη (1-1). Στο 41΄ ο Ζωσιμίδης τροφοδότησε τον Γκέκα, που από 5 μέτρα έπιασε δυνατό σουτ κι απέκρουσε εκπληκτικά ο Παγκάκης. Στο 47΄ μακρινό, δυνατό σουτ του Ψεμματά  τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 53΄ ο Τσάπαρης με ισχυρό, γωνιακό σουτ πέτυχε το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα (56΄) ο Μπελμάνι έδωσε στον Γιώργο Μπερούκα, που με σουτ στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα, πέτυχε το 2-2. Στο 57΄ ο Ψεμματάς μέσα από την περιοχή έπιασε δυνατό σουτ, άουτ. Στο 63΄ ο Μπερούκας τροφοδότησε τον Αθανασιάδη, που έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο Λεονάρντο Μπελμάνι με κοντινό πλασέ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ (2-3). Στο 65΄ ο Παγκάκης έπεσε και απέκρουσε ωραία το φάουλ του Τσάπαρη, στο 68΄ ο Γκέκας από κοντά και πλάγια πλάσαρε, όμως ο Παγκάκης μπλόκαρε.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από το Άβατο ξεχώρισαν οι Τσάπαρης, Χριστοφορίδης, Γκέκας, Καλαϊτζίδης, από τον Πανδραμαϊκό οι Αϊβάζης, Παγκάκης, Παυλίδης, Κεχαγιάς, Μπελμάνι. Πολύ καλή η διαιτησία του Τσιλίκα (Κουκούμης, Πετσινάκης) από την Καβάλα.

ΑΒΑΤΟ: Νέζο, Χατζηπαπάς, Καλαϊτζίδης, Μίλλερ, Ταχτσίδης, Χριστοφορίδης, Ζωσιμίδης, Ψεμματάς (72΄ Κρασιώνης), Γκέκας, Τσάπαρης (88΄ Ευθυμιάδης), Μπουλούτ (75΄ Μουστάκης).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Παγκάκης, Κεχαγιάς, Παπαγεωργίου (46΄ Κονταξής), Αϊβάζης, Παυλίδης, Βασιλειάδης (58΄ Λίπο), Αχαλινόπουλος (88΄ Μπαμπαλής), Τσελεπής (58΄ Αθανασιάδης), Μπελμάνι, Διαμαντίδης, Μπερούκας.

Επτάσφαιρος ο Πανσερραϊκός, διπλό ο Νέστος στο Ορφάνι

Τα αποτελέσματα

9η Αγωνιστική

Αετός Οφρυνίου – Νέστος Χρυσούπολης      0-1

- 69’ Φραγγούλης

Απόλλων Παραλιμνίου – Ορφέας Ξάνθης      1-1

48’ Ν’ λουντούλου – 85΄πεν. Μελισσόπουλος Ν.

Πανσερραϊκός – Δόξα Θεολόγου        7-0

1’, 28’,58’ Πτηνόπουλος, 10’ Πολύζος, 47’ 50’ πεν Γκούρτσας, 88’ Ομπόσου

Άρης Αβάτου  – Πανδραμαϊκός          2-3

35’ Καλαϊτζίδης, 64’ Τσάπαρης – 6’, 64’ Μπελμάνι, 57’ Μπερούκας

Ένωση Αλεξαν/λης – Ηρακλής Ν. Ζυγού       2-0

50’ Γκαβανόζης, 90’ Πατσιώρας

Κεραυνός Πέρνης – Κιλκισιακός        2-1

62’ Μπαντάνης, 90=’ Μελισσόπουλος Α.- 86’ Μπελίτσας

Ρεπό: Δόξα Κ. Καμήλας