ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 2-0

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ  2 – 0

Ο… νόμος των «μπλε» στο ντέρμπι του Βόλου

«Μπλε» βάφτηκε το πρώτο μαγνησιακό ντέρμπι της χρονιάς… Νίκη Βόλου και Ολυμπιακός Βόλου αναμετρήθηκαν το Σάββατο (16/11) στο γήπεδο της Νεάπολης, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Football League, με τους τυπικά γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0.

Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Στάικου Βεργέτη καθώς έφτασε τους 8 βαθμούς και ξεκόλλησε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Αντίθετα οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας, που παραδόθηκαν στην ανωτερότητα της συμπολίτισσας και δεν άξιζαν κάτι περισσότερο από την ήττα, είδαν το αήττητο πέντε αγώνων που μετρούσαν να λαμβάνει τέλος και έτσι έμειναν στους 12 βαθμούς.

Η Νίκη Βόλου ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες. Στο 7′ ο Κρουθ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά, για να ακολουθήσουν άλλες τρεις καλές στιγμές με τον Ροχάνο (24′, 30′, 32′). Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου από την πλευρά της, που έδειχνε να προσέχει περισσότερο τα νώτα της, απείλησε στο 43′ με ένα μακρινό σουτ του Ντούνη που έφυγε άουτ.

Ίδια… γεύση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Νίκη Βόλου να έχει το πάνω χέρι και να ανοίγει το σκορ στο 52′ με διαγώνιο σουτ του Τσιώλη. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός Βόλου διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ντούνη ωστόσο ο διαιτητής Μπαΐλης είπε «παίζετε». Στο 75′ έγινε και το 2-0 όταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ έδωσε ασίστ στον Κρουθ ο οποίος με ωραίο τελείωμα έγραψε το 2-0. Στα λεπτά που απέμεναν, οι τυπικά φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά, είχαν μια καλή στιγμή με τον Μπουτζίκο στο 87′ και τίποτα παραπάνω.

Διαιτητής ήταν ο Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας), με βοηθούς τους Φραγκούλη (Πρέβεζας/Λευκάδας) και Τσιλίκα (Αιτωλοακαρνανίας). Τέταρτος ήταν ο Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας).

Κίτρινες: 15′ Μπιτσάκος, 70′ Καπός, 83′ Σ. Κυριακίδης – 15′ Τσιάρας, 59′ Κουτσιανικούλης, 66′ Μπουτζίκος, 80′ Κόλα, 83′ Πόζογλου, 90′ Ντούνης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Παγώνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Σ. Κυριακίδης, Μπιτσάκος, Κρουθ, Ροχάνο, Γκαρσία (57′ Καμπαγιέρο), Τσιώλης (88′ Μασκουνιάν), Καπός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Γραικός, Βοσνακίδης (69′ Τσίτας), Φαζός, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Λάσκαρης, Ντούνης, Κουτσιανικούλης (83′ Στεβάνοβιτς), Σκοπελίτης (46′ Κόλα), Πόζογλου.