ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ  1 – 1

Πισωγύρισμα η ισοπαλία;

Ήταν από τα ματς που τα είχε όλα στο μενού…

Μιλάμε για το παιχνίδι της Παρασκευής (15/11) μεταξύ της Δόξας Δράμας και της Παναχαϊκής με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Το ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 1-1 σε παιχνίδι που είχε δύο γκολ όπως είπαμε, το ένα μάλιστα αυτογκόλ, είχε… ισοπαλία στα δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα, είχε αποβολή για τους «Μαυραετούς» και φάσεις που έφεραν διαμαρτυρίες για τις δύο ομάδες.

Βαθμολογικά, με την ισοπαλία αυτή η μακεδονική ομάδα φτάνει τους έξι βαθμούς, παραμένει όμως χωρίς εντός έδρας νίκη, σε τρία παιχνίδια εντός, ενώ η Παναχαϊκή έφτασε τους εννιά πόντους και εξακολουθεί να αγνοεί την ήττα.

4’ Νωρίς νωρίς ανοίγει το σκορ στη Δράμα, με τον Χάμοντ να πασάρει στον Σιώπη ο οποίος κάνει το σουτ από τα δεξιά με την μπάλα να βρίσκει το κεφάλι του Ρουγκάλα και να καταλήγει στα δίχτυα του Σούλη για το 1-0. Αυτογκόλ για τον παίκτη της αχαϊκής ομάδας.

8’ Εκτέλεση φάουλ του Κρητικού από τα δεξιά, ο Καψάλης στη καρδιά της άμυνας της Παναχαϊκής πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σούλη.

13’ Σουτ του Κρητικού, ο Σούλης αποκρούει την μπάλα και εν συνεχεία ο Τσελεπίδης διώχνει σε κόρνερ.

14’ Δοκάρι για τη Δόξα! Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Μαρκοπουλιώτης πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο της εστίας των Πατρινών.

19’ Από την εκτέλεση του φάουλ η μπάλα φτάνει στον Πολίμο που δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή η μπάλα κοντράρει και περνά κόρνερ.

22’ Ατομική ενέργεια του Κρητικού από τα δεξιά, ο φορ της Δόξας μπαίνει στη περιοχή, το γύρισμα του όμως δεν είναι καλό και ο Σούλης μπλοκάρει την μπάλα.

36’ Δοκάρι και για την Παναχαϊκή! Πολύ καλή προσπάθεια του Σιατραβάνη, που πασάρει στον Παπατόλιο, αυτός από τα αριστερά κάνει την σέντρα, ο Μωραΐτης πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να «γλύφει» το αριστερό δοκάρι και να περνά άουτ.

42’ Ο Κυνηγόπουλος από τα αριστερά μπαίνει στην περιοχή κάνει το γύρισμα ο Μένκα διώχνει ασταθώς, όμως ο κίνδυνος απομακρύνεται με την απομάκρυνση της μπάλας.

49’ Εκτέλεση φαουλ του Κολ η μπάλα περνάει από όλους, «σκάει» στο έδαφος, ο Μένκα δείχνει να αιφνιδιάζεται, αλλά διώχνει σε κόρνερ.

52’ Πέναλτι ζητούν οι της Παναχαϊκής όταν από σέντρα του Παπατόλιου από τα αριστερά η μπάλα φαίνεται να βρίσκει στο χέρι του Καψάλη, όμως ο ρέφερι έδειξε «παίζετε».

54’ Ο Ιντζόγλου βγάζει την σέντρα για τον Μωραΐτη ο οποίος δεν μπορεί να σκοράρει, με την μπάλα να φτάνει στον Κολ που την στέλνει στα δίχτυα του Μένκα. Μία δύσκολη φάση με τον διαιτητή να πηγαίνει στον πρώτο βοηθό ο οποίος είδε χέρι του Κολ στη φάση.

67’ Ο Κρητικός από τα δεξιά κάνει την σέντρα, γυριστή κεφαλιά του Ιωαννίδη η μπάλα πάει πλάγια και απομακρύνεται.

84’ Μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 χάνει η Παναχαϊκή Από βαθιά μπαλιά του Ιντζόγλου με στόχο τον Πολίμο εκείνος πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ από το δεξί δοκάρι. Στη φάση αυτή σταμάτησαν οι της Δόξας για οφσάιντ.

87’ Σειρά των παικτών της Δόξας να φωνάξουν για πέναλτι σε σουτ του Χάμοντ με την μπάλα να πηγαίνει σε χέρι από απόκρουση. Σωστά δεν δόθηκε κάτι.

90’ Αντεπίθεση για τη Δόξα με τον Κόντο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σούλης αποκρούει την μπάλα.

Κίτρινες: 53’ Καψάλης, 72’ Πλέγας – 21’ Τσελεπίδης, 55’ Κολ, 74’ Παπατόλιος

Κόκκινες: 77’ Καψάλης (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Έβρου), Βοηθοί: Παπαδάκης (Ημαθίας), Τερζόπουλος (Έβρου), 4ος: Μαρόπουλος (Μακεδονίας).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Σιώπης, Μαρκοπουλιώτης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Πινδώνης (60’ Οικονόμου), Χάμοντ, Ρόβας (63’ Κόντος), Κρητικός (80’ Κουκόλης), Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Τσελεπίδης, Ρουγκάλας, Παπατόλιος, Ιντζόγλου, Λινάρδος, Κολ (90+2’ Σταμόπουλος), Σιατραβάνης (88’ Αντωνακόπουλος), Κυνηγόπουλος (77’ Μαυριάς), Μωραΐτης.