Στην κορυφή η Α.Ε. Αμπελοκήπων

ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΟΙ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΚΑΤΕΒΑΛΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

«Χρυσή» αλλαγή ο Σαϊνίδης

Το αήττητο της Προσοτσάνης έμελλε να σπάσει στο γήπεδο «Δημήτρης Κραχτίδης», έπειτα από ένα δραματικό φινάλε στο ντέρμπι.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1-0: Μόνοι στην πρώτη θέση φιγουράρουν, για πρώτη φορά από την αρχή της περιόδου, οι Αμπελόκηποι Δράμας, που λύγισαν την αντίσταση της Προσοτσάνης. Στον πολύ καλό αγωνιστικό χώρο του ανακαινισμένου γηπέδου και μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους έγινε το ντέρμπι μεταξύ δύο φιλόδοξων αντιπάλων που πρωταγωνιστούν, όμως το θέαμα δεν ήταν αναμενόμενο. Οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, δεν δημιούργησαν ιδιαίτερες ευκαιρίες και τελικά ευτύχησαν να πάρουν μια πολύτιμη νίκη στις καθυστερήσεις, με σκόρερ τον Λόη Σαϊνίδη, ο οποίος αναδείχθηκε σε «χρυσή» αλλαγή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν γενικότερα καλή παρουσία, απώλεσαν τη μεγάλη ευκαιρία ένα τέταρτο πριν τη λήξη και τελικά έχασαν και τον αγώνα. Στο πρώτο μέρος κυριολεκτικά «φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη», στην επανάληψη ο ρυθμός κάπως βελτιώθηκε, πάντως εκεί που όλοι σχεδόν πίστεψαν πως ο αγώνας θα έληγε ισόπαλος, οι Αμπελόκηποι πήραν το σπουδαίο «τρίποντο».

ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Τρίτη νίκη των Αμπελοκήπων εντός έδρας, πέμπτη στο πρωτάθλημα. Μαζί με το Καλαμπάκι, διαθέτουν την καλύτερη επίθεση, έχοντας σκοράρει και στα 7 μέχρι τώρα παιχνίδια. Για 3η φορά κράτησαν το μηδέν στην άμυνα. Μαζί με τον Βώλακα διαθέτουν τη δεύτερη καλύτερη άμυνα με 5 γκολ παθητικό. Μάλιστα Αμπελόκηποι και Βώλακας είναι πλέον οι μοναδικές αήττητες ομάδες, που αγωνίζονται μεταξύ τους την επόμενη αγωνιστική. Πρώτη φετινή ήττα της Προσοτσάνης. Δεύτερη φορά φέτος δεν μπόρεσε να σκοράρει. Πέτυχε συνολικά 6 γκολ στις δύο πρώτες αγωνιστικές κι άλλα τόσα στις επόμενες 5 αγωνιστικές.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 20΄ μακρινό, συρτό σουτ του Περσιανλή μπλόκαρε εύκολα ο Λαζόγλου. Στο 38΄ καλό σουτ του Θ. Κυσσίδη πέρασε άουτ, στο 40΄ σουτ του Γεωργιάδη εντός περιοχής έπεσε και μπλόκαρε ο Λαζόγλου. Στο 48΄ ο Τσερκέζος εκτέλεσε κόρνερ, ο Ουζούνης μέσα από την περιοχή έκανε γυριστό σουτ, χωρίς στόχο. Στο 60΄ ο Γουνατίδης έδωσε στον Κέντογλου, που από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ. στο 75΄ μεγάλη ευκαιρία, όταν με πολύ ωραία μπαλιά ο Κοκλίδης έβγαλε τετ-α-τετ τον Γουνατίδη, που όμως δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως θα ήθελε, έτσι ο Λαζόγλου μπλόκαρε εύκολα. Στο 80΄ σέντρα του Καραγκιοζίδη, κεφαλιά του Μύγα δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα. Στο 94΄ ο Ξενίδης εκτέλεσε πλάγιο, ο Μύγας έκανε κεφαλιά προς τα πίσω, πετάχτηκε ο Λόης Σαϊνίδης και με νέα κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τους Αμπελόκηπους ξεχώρισαν οι Τσερκέζος, Τόπι, Περσίδης, Ξενίδης, από την Προσοτσάνη οι Αστερίου, Πατένταλης, Κοκλίδης, Ρούσσος. Καλή η διαιτησία του Κώστα Πουλικίδη (Παναγιώτης Κουβαλάκης, Γιώργος Χατζηνάκος).

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Λαζόγλου, Ξενίδης, Χατζηκούρτης (65΄ Καραγκιοζίδης), Τόπι, Τσερκέζος, Θ. Κυσσίδης (76΄ Κ. Κυσσίδης), Ουζούνης (70΄ Μύγας), Στεριανός, Περσίδης, Κουμπρόγλου, Γαλάζιος (81΄ Σαϊνίδης).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Αβραάμ, Παπαμιχαήλ, Καλαϊτζής, Πατένταλης, Αστερίου, Γεωργιάδης (65΄ Φερφέρης), Περσιανλής (58΄ Κέντογλου), Ρούσσος, Κοκλίδης, Μωυσιάδης (58΄ Λαζαρίδης), Γουνατίδης (82΄ Πετρόπουλος).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΦΩΤΗΣ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ (Προσοτσάνη): Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με «άγρια ομορφιά». Δεν έγινε παιχνίδι αξιώσεων. Στο πρώτο μέρος θέλαμε να κρατήσουμε το μηδέν και να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο στην επανάληψη, με τους ποιοτικούς παίκτες που έχουμε και μπήκαν, οι οποίοι είναι κάποιας ηλικίας. Ήμασταν αρκετά καλοί στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αμπελόκηποι δεν έκαναν ευκαιρίες. Είναι καλή ομάδα, με σωστό πλάνο. Χάσαμε την κλασική ευκαιρία, στο ποδόσφαιρο όλα μπαίνουν κι όλα χάνονται. Σίγουρα το χρονικό σημείο που δεχθήκαμε το γκολ, μας πονάει. Θα ήθελα να σταθώ και σε κάτι άλλο: οι προπονητές στον πάγκο ζουν την ένταση του αγώνα και οι διαιτητές πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με κατανόηση. Είμαι 15 χρόνια ποδοσφαιριστής και 15 χρόνια προπονητής. Ο διαιτητής έκανε πολύ καλή διαιτησία, ωστόσο οφείλουν πάντα οι διαιτητές να αναγνωρίζουν την ένταση που ζουν οι προπονητές. Δεν είναι σωστό όταν εξαντλούν την αυστηρότητά τους σε παράγοντες που δίνουν τα πάντα για τις ομάδες τους. Συγχαρητήρια στους Αμπελόκηπους, είναι πολύ καλή ομάδα, αλλά κι εμείς δικαιούμασταν κάτι παραπάνω στο δεύτερο μέρος. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια, δουλεύουμε σωστά και είμαστε σε καλό δρόμο.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Αμπελόκηποι): Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, έδωσαν και την ψυχή τους, σε πολύ όμορφο γήπεδο, με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και γεμάτη κερκίδα. Δεν θα διαφωνήσω σε πολλά σημεία με τον Φώτη (σ.σ.: Χατζηκυριάκου). Φαινόταν ότι το παιχνίδι θα έληγε 0-0. Η Προσοτσάνη έχει πολύ καλό αμυντικό προσανατολισμό, με πολύ καλούς παίκτες. Στο πρώτο 45λεπτο και οι τρεις μας επιθετικοί ήταν «έξω από τα νερά τους», δεν παίξαμε συνδυαστικό ποδόσφαιρο. Πίστευα, όμως, πως με τις αλλαγές που θα κάναμε στην επανάληψη, θα βγάζαμε περισσότερες ευκαιρίες. Αυτό δεν έγινε, είχαμε όμως σαφώς καλύτερο ρυθμό. Και οι δύο ομάδες ήθελαν να μην χάσουν τον αγώνα. ήμασταν μάλλον τυχεροί που σκοράραμε στο τελευταίο λεπτό, όμως δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί άδικο το αποτέλεσμα. Άλλωστε σε αρκετά άλλα παιχνίδια χάσαμε ευκαιρίες, χωρίς να πετύχουμε γκολ. Η διαιτησία ήταν άριστη, με την προσωπικότητά τους κράτησαν το ματς εκεί που έπρεπε. Πετύχαμε σημαντική νίκη, συνεχίζουμε στρέφοντας την προσοχή μας στο επόμενο ματς με τον Βώλακα.

ΜΑΚΗΣ ΜΕΛΙΔΗΣ

Με μεγάλη νικήτρια την Α.Ε. Αμπελοκήπων επί της Προσοτσάνης, που την έφερε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς ο Β’ωλακας υποχρεώθηκε σε ισοπαλία μέσα στη Ν. Αμισό, ολοκληρώθηκε η διεξαγωγή της 7ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας στην ΕΠΣ Δράμας. Σημαντικό βαθμό απέσπασε μέσα στο Καλαμπάκι, με όλα τα αποτελέσματα, την βαθμολογάι και την επόμενη αγωνιστική να είναι: