ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ 2 – 1

FOOTBALL LEAGUE

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΒΕΡΟΙΑ  2 – 1

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 2-1 της Βέροιας στα Τρίκαλα και έπιασαν κορυφή

Την πρώτη τους εντός έδρας νίκη και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα της Football League κατέκτησαν το απόγευμα του Σαββάτου (9/11) τα Τρίκαλα καθώς επιβλήθηκαν με 2-1 της Βέροιας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Έχοντας στο πλευρό της τη συμπαράσταση του κόσμου της, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ξεπέρασε το εμπόδιο της «Βασίλισσας του Βορρά» και παρέμεινε αήττητη. Μάλιστα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς, ανέβηκε μόνη πρώτη στο… ρετιρέ της κατάταξης έχοντας, βέβαια, παιχνίδι περισσότερο.

Οι Σακαφλιάδες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό όταν Λώττας έσωσε με ωραία σέντρα το μισό γκολ στον Οικονομόπουλο. Στα υπόλοιπα λεπτά του α μέρους έγινε σκληρό παιχνίδι με πολλά φάουλ, διακοπές και προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου απειλήθηκε… σύρραξη όταν ο διαιτητής έδειξε πέντε κίτρινες κάρτες!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα. Ο Λώττας σούταρε εκτός περιοχής ολομόναχος αλλά ο Βοσνιάδης μπλόκαρε. Η Βέροια έφτασε στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 61′ ο Σταματής από γύρισμα του Σανδραβέλη έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους και ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε με τον Γιάννη Πασά στο 72′ σε μια στιγμή αδράνειας της Άμυνας του ΑΟΤ. Αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

Διαιτητής ήταν ο Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), με βοηθούς τους Μαλανδρή (Χαλκιδικής) και Τυριακίδη (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Κεχαγιάς (Κοζάνης).

Κίτρινες: 33′ Παπαγεωργίου, 42′ Γρηγορόπουλος, 45′ Λώττας, 90+3′ Γιακουμής – 44′ Μαραγκός, 45′ Μουρατίδης, 45+2′ Σιμόνι, 68′ Ταΐρης

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, , Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Νιάρος, Παπαγεωργίου, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Πελάεθ (79′ Βέρτζος), Λώττας (64′ Τσίπρας), Σταματής (82′ Άλεξιτς).

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Α. Ζούρκος, Μαραγκός, Μουρατίδης, Πεταυράκης (18′ λ.τρ. Βεργώνης),Μπλέτσας, Ταΐρης (69′ Πέντα), Ν. Ζούρκος (74′ Χαντζάρας), Πασάς, Σιμόνι, Κανούλας.