ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 0 – 0

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ  0 – 0

Δίκαιη η λευκή ισοπαλία

Δίκαιο πρέπει να θεωρηθεί το ισόπαλο αποτέλεσμα, 0-0, ανάμεσα στην Δόξα Δράμας και τον Απόλλωνα Λάρισας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία για την 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League 2 το βράδυ της Παρασκευής.

Και οι δύο ομάδες, παρουσία λιγοστών φιλάθλων, είχαν ευκαιρίες για πετύχουν κάποιο τέρμα, αλλά πρόσεξαν περισσότερο να μην το δεχθούνπαρά να ανοιχθούν και απειλήσουν τους δύο τερματοφύλακες.

3’ Δοκάρι, στην πρώτη φάση του ματς για τον Απόλλωνα. Ο Τασιούλης από τα δεξιά κάνει την σέντρα-σουτ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και ενώ την βρίσκει και ο Μένκα, από την απόκρουση φτάνει στον Λίταινα που σουτάρει για να αποκρούσει ο πορτιέρο της Δόξας.

6’ Ο Μπαστακός από τα δεξιά γυρίζει την μπάλα στον Τασιούλη, το σουτ όμως που επιχειρεί εκείνος είναι άστοχο με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

12’ Σουτ του Λίταινα από το ημικύκλιο της περιοχής η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Μένκα.

18’ Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή κερδίζει η Δόξα, το εκτελεί ο Κόντος, ο Κουκόλης πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Γκέκας μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

26’ Λάθος εκτίμηση της μπάλας από τον Κωστούλα ο Ιωαννίδης γίνεται αποδέκτης και με σουτ στέλνει την μπάλα στο σώμα του αμυντικού του Απόλλωνα. Στη φάση αυτή ο παίκτης των Δραμινών διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όμως ο ρέφερι σωστά έδειξε «παίζεται».

29’ Ο Ιωαννίδης με ωραία προσπάθεια από τα δεξιά περνά δύο παίκτες του Απόλλωνα, όμως λίγο πριν γυρίσει την μπάλα, ο Γκουστάβο παραχωρεί κόρνερ, πουπερνά ανεκμετάλλευτο.

31’ Από εκτέλεση κόρνερ του Κρητικού, ο Ιωαννίδης γίνεται αποδέκτης της μπάλας, όμως αδρανεί με συνέπεια ο Γκουστάβο να του την κλέψει.

34’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 χάνει η Δόξα όταν ο Χάμοντ πάσαρε στον Σιώπη από τα δεξιά και εκείνος με σέντρα βρήκε τον Κρητικό που πιάνει την κεφαλιά για να διώξει εντυπωσιακά ο Γκέκας.

40’ Ο Χάμοντ από τα δεξιά κάνει την πάσα στον Κόντο ο οποίος δέχεται το μαρκάρισμα του Κωστούλα μέσα στην περιοχή με τον Τσιμεντερίδη να μην δείχνει κάτι, σε μία φάση που ο παίκτης του Απόλλωνα ανέτρεψε τον Κόντο.

47’ Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος και ανήκει στη Δόξα Ο Παπαργυρίου με ωραία κούρσα πασάρει στον Ιωαννίδη ο οποίος κάνει το σουτ με τον Γκέκα να αποκρούει δύσκολα.

60’ Ωραία προσπάθεια του Χάμοντ ο οποίος αποφεύγει Σουλιώτη και Γκουστάβο, όμως το σουτ που επιχειρεί δεν είναι καλό και η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια.

67’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για γκολ χάνει ο Απόλλωνας με τον Σκούπρα από τα δεξιά να κάνει την σέντρα τον Γκουστάβο να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ αφού «έσκασε» και στο έδαφος.

89’ Ο Μπαστακός απειλεί με σουτ το οποίο μπλοκάρει ο Μένκα.

90’ Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Ρόβα να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), Γιάντσης (Ημαθίας), Φαλτάκας (Γρεβενών), 4ος: Πανυτσίδης (Κοζάνης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κ. Ανυφαντάκης): Μένκα, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Πινδώνης, Χάμοντ, Κρητικός (67’ Αποστολίδης, 77’ λ.τ. Αναστασίου), Κόντος (73’ Ρόβας),, Ιωαννίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Α. Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Σουλιώτης, Κωστούλας, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Ναζίμ (74’ Μπρέμπος), Λίταινας (88’ Σιφναίος), Τασιούλης (51’ Νύκταρης), Γκουστάβο, Μπαστακός.