Δυνατή μονομαχία χωρίς γκολ και νικητή ……………..

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΡΕΚΟΡ ΤΑ ΚΥΡΓΙΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΠΑΘΗΤΙΚΟ, ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ Η ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

Δυνατή μονομαχία   χωρίς γκολ και νικητή

Η πρώτη «λευκή» ισοπαλία στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας έμελλε να σημειωθεί στο γήπεδο Φτελιάς.

ΚΥΡΓΙΑ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0-0: Μπροστά σε 150 άτομα έγινε δυνατό παιχνίδι, που δεν ανέδειξε νικητή. Οι γηπεδούχοι του Λάζαρου Μουρατίδη είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία και δικαιώθηκαν, διατηρώντας το μηδέν παθητικό. Οι φιλοξενούμενοι του Φώτη Χατζηκυριάκου ήταν λίγο καλύτεροι, δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπους να διασπάσουν την άμυνα των Κυργίων κι έτσι έμειναν στο μηδέν. Σαφώς η Προσοτσάνη έχει κι άλλα περιθώρια βελτίωσης που θα φανούν με το πέρασμα των αγωνιστικών, ενώ και τα Κύργια επιβεβαίωσαν τη δυναμική τους ως ένα σκληροτράχηλο συγκρότημα.

ΟΞΥ ΓΗΠΕΔΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Από πέρσι η ΑΕ Κυργίων χρησιμοποιεί το γήπεδο Φτελιάς, καθώς επρόκειτο να γίνουν εργασίες ανακατασκευής χλοοτάπητα στο δικό της. Οι εργασίες, όμως, δεν άρχισαν… ποτέ και η κατάσταση συνεχίζεται. Η νέα δημοτική αρχή οφείλει να επιληφθεί άμεσα του θέματος, ώστε να διεκπεραιωθούν όλες οι απαραίτητες εργασίες το δυνατόν συντομότερο.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Πρώτη φετινή ισοπαλία για τα Κύργια, πρώτοι χαμένοι βαθμοί εντός έδρας. Δημιουργούν ένα θεαματικό ρεκόρ, καθώς σε τρία παιχνίδια δεν έχουν δεχθεί γκολ (συντελεστής τερμάτων 5-0). Για πρώτη φορά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Δεύτερη ισοπαλία σε τρία παιχνίδια για την Προσοτσάνη, πρώτη φορά που δεν σκόραρε, αλλά παράλληλα και πρώτη φορά που διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τον Βώλακα, την ομάδα που βρίσκεται στην κορυφή, με 3/3 νίκες.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 2΄ δυνατό σουτ του Κέντογλου από το ύψος της περιοχής, πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 38΄ σέντρα του Μουζακίτη, ο Προκοπίου από καλή θέση έπιασε κεφαλιά, όμως πολύ άστοχη. Στο 42΄ ο Κ. Τσακμακίδης σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό κι έφυγε κόρνερ. Στο 45΄ διαγώνιο σουτ του Καλαϊτζή έδιωξε σε κόρνερ ο Καγκελίδης. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ρούσσος από ευνοϊκή θέση, σημάδεψε ψηλά άουτ. Στο 65΄ το διαγώνιο σουτ του Πετρόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ, στο 67΄ συρτό σουτ του Ρούσσου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Στο 81΄ ωραία μπαλιά του Αφεντουλίδη στον Τουμαντζίδη, που μπήκε στην περιοχή, όμως δεν έκανε σωστή επιλογή και χάθηκε η ευκαιρία. Δύο λεπτά αργότερα, ο Προκοπίου έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, τέλος η καλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 93΄,όταν ο Κέντογλου εξαπέλυσε πολύ ωραίο σουτ, όμως εκτινάχθηκε εκπληκτικά ο Καγκελίδης κι έδιωξε σε κόρνερ, σώζοντας την εστία του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τα Κύργια ξεχώρισαν οι Τρελόπουλος, Καγκελίδης, Ζαπουνίδης, Αφεντουλίδης, από την Προσοτσάνη ο 15χρονος Μίλτος Πετρόπουλος και μαζί του οι Κέντογλου, Αστερίου, Γουνατίδης. Καλή η διαιτησία του Νίκου Αχθοφορίδη (Κώστας Οικονομίδης, Γιώργος Μαρμαρίδης).

ΚΥΡΓΙΑ: Καγκελίδης, Τουμαντζίδης, Μουζακίτης, Ζαπουνίδης, Δημητριάδης, Τρελόπουλος, Ζεκερίδης, Αφεντουλίδης, Χρ. Παναγιώτου (62΄ Λ. Δεληκωστίδης), Τ. Παναγιώτου, Προκοπίου.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Αβραάμ, Άρ. Τσακμακίδης (68΄ Κοκλίδης), Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ (58΄ Φερφέρης), Αστερίου, Περσιανλής, Κέντογλου, Ρούσσος, Πετρόπουλος, Κ. Τσακμακίδης (74΄ Γεωργιάδης), Γουνατίδης (82΄ Κερασίδης).

ΜΕΤΑ ΤΟ… 90΄: Μετά τον αγώνα, μίλησαν ο προπονητής των φιλοξενούμενων και ο τεχνικός διευθυντής των γηπεδούχων:

ΦΩΤΗΣ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ (Προσοτσάνη): Έγινε δυνατό παιχνίδι κι είναι αλήθεια πως περίμενα να εξελιχθούν έτσι τα πράγματα. Ανασταλτικός παράγοντας και για τις δύο ομάδες αποτέλεσε το γήπεδο, είναι μικρό κι ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν για το γκολ, όμως δεν υπήρχαν μεγάλες ευκαιρίες. Στην επανάληψη το παιχνίδι «άνοιξε», εμείς πιέσαμε ψηλά και δεν επιτρέψαμε στα Κύργια να δημιουργήσουν κινδύνους στα καρέ μας. Ίσως στο τέλος να δικαιούμασταν κάποιο γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα είναι, σε γενικές γραμμές, δίκαιο. Εύχομαι στα Κύργια καλή συνέχεια και να συνεχίσουν έτσι, ώστε να είναι ανταγωνιστικό το πρωτάθλημα. Η Προσοτσάνη σε όλα τα παιχνίδια επιδιώκει μόνο τη νίκη. Έχουμε κάνει καλό σύνολο, δουλεύουμε πολύ στις προπονήσεις, με μαζική συμμετοχή. Σε τέτοιο γήπεδο και με αξιόλογο αντίπαλο, και ο βαθμός της ισοπαλίας είναι θετικός.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΖΕΚΕΡΙΔΗΣ (Κύργια): Συμφωνώ με τον Φώτη (σ.σ.: Χατζηκυριάκου), τα πράγματα είναι όπως τα περιέγραψε. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ευκαιρίες, στην επανάληψη και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον προπονητή μας και στα παιδιά για την προσπάθεια που κατέβαλαν. Είχαμε αρκετές απουσίες και αγωνίστηκαν στη βασική ενδεκάδα τρεις παίκτες κάτω των 18 ετών, αυτό είναι το κέρδος για την ομάδα. Η Προσοτσάνη είναι παραδοσιακή δύναμη της κατηγορίας, θα πρωταγωνιστήσει, έχει καλό προπονητή. Το πρωτάθλημα φέτος θα είναι πιο ανταγωνιστικό. Συγχαρητήρια και στον Φώτη και στην ομάδα του, τους εύχομαι καλή συνέχεια.