Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Αμπελόκηπους, που πέρασαν από το Δοξάτο

Με δεκάλεπτο ξέσπασμα

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Αμπελόκηπους, που πέρασαν από το Δοξάτο.

ΔΟΞΑΤΟ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 0-3: Έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης, οι Αμπελόκηποι επικράτησαν δίκαια. Το συγκρότημα του Γιάννη Ιωαννίδη μπορεί να μην έπιασε σπουδαία απόδοση και να άργησε να σκοράρει, όμως ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο, είχε τις λύσεις και πήρε τους τρεις βαθμούς. Όλα τα γκολ των φιλοξενουμένων επιτεύχθηκαν μέσα σε δέκα λεπτά. Σε κάθε περίπτωση, απέφυγαν τις «κακοτοπιές» της πρεμιέρας. Οι γηπεδούχοι του Πέτρου Σερέτη κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες μέχρι το τέλος, δείχνοντας αξιόμαχο πνεύμα. Εφόσον συνεχίσουν έτσι, μπορούν σαφώς να αισιοδοξούν για κάτι καλύτερο. Αναμφισβήτητα καθοριστικό ρόλο για τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων έπαιξε και η αρκετή ζέστη.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 17΄ φάουλ του Περσίδη, κεφαλιά του Τόπι απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας. Στο 20΄ μακρινό, δυνατό σουτ του Περσίδη ελάχιστα άουτ. στο 24΄ ο Κουμπρόγλου έβγαλε σέντρα, όμως η κεφαλιά του Σαϊνίδη δεν βρήκε στόχο. Στο 35΄ «βαθιά» μπαλιά του Μπαμπαλή στον Κοτζαμάνη, που από καλή θέση δεν βρήκε την μπάλα για να πλασάρει. Στο 38΄ ο Στεριανός από καλή θέση επίσης δεν μπόρεσε να σουτάρει, στο 53΄ σέντρα του Ξανίδη, κεφαλιά του Μύγα μπλόκαρε ο Κ. Καραγιαννίδης. Δέκα λεπτά αργότερα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ωραίο σουτ του Τόπι μέσα από την περιοχή απέκρουσε σωτήρια ο Καραγιαννίδης. Στο 65΄, όμως, ο Μάριος Τόπι με δυνατό, διαγώνιο σουτ πέτυχε το 0-1. Στο 70΄ σύγχυση στα καρέ του Δοξάτου και ο Αλέξης Κουμπρόγλου με κοντινό, διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2. Στο 75΄ ο Μπάμπης Μύγας με ισχυρό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μέσα (0-3). Στο 84΄ ο Βιράνης είχε δυνατό, διαγώνιο σουτ, άουτ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από το Δοξάτο ξεχώρισαν οι Κ. Καραγιαννίδης, Μπαμπαλής, Αγγελόπουλος, από τους Αμπελόκηπους οι Τσερκέζος, Στεριανός, Αυγουστάτος, Περσίδης, Τόπι. Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Κλεάνθη Τρυφίδη, με τη διαφορά ότι είχε πολλά σφυρίγματα και έκανε υπερβολική χρήση της κάρτας. Επόπτες ήταν οι Άνθιμος Καλοσίδης, Θόδωρος Μαμσάκος.

ΔΟΞΑΤΟ: Κ. Καραγιαννίδης, Χιωτάκης (33΄ Σερέτης), Μπαμπαλής, Γ. Καραγιαννίδης, Νότας, Παπαδόπουλος (66΄ Καλτσίδης), Βιράνης, Αποστολίδης, Μπόρις, Αγγελόπουλος, Κοτζαμάνης (87΄ Καρατζόγλου).

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Λαζόγλου, Ξενίδης, Κ. Κυσσίδης (27΄ Πέτρο), Αυγουστάτος, Τσερκέζος, Στεριανός, Τόπι (76΄ Χατζηκούρτης), Θ. Κυσσίδης (46΄ Μύγας), Σαϊνίδης, Κουμπρόγλου (73΄ Χατζηδημητρίου), Περσίδης.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Αμπελόκηποι): Εύχομαι καλή ποδοσφαιρική περίοδο για όλους. Στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποιήσαμε σχετικά κακή εμφάνιση, αφού τα περισσότερα «δυνατά μας χαρτιά», επιθετικά, δεν βρέθηκαν στην καλύτερή τους μέρα. Στην επανάληψη, όμως, αποβάλαμε το άγχος της πρεμιέρας, πετύχαμε τρία γκολ και χάσαμε ευκαιρίες, όπως ακριβώς ευκαιρίες δημιουργήσαμε και χάσαμε και στο πρώτο, βέβαια, μέρος. Η αλήθεια είναι πως δεν κινδυνεύσαμε καθόλου από τον αντίπαλο. Έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας, από Δευτέρα θα προετοιμαστούμε για το ντέρμπι που ακολουθεί, με την Πετρούσα. Πρέπει σε αυτό το ματς να παρουσιαστούμε καλύτεροι. Ευχαριστούμε το Δοξάτο για την άψογη φιλοξενία, εύχομαι στην ομάδα να πετύχει τους στόχους της.

ΠΕΤΡΟΣ ΣΕΡΕΤΗΣ (Δοξάτο): Κατ΄ αρχήν να ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους, ποδοσφαιριστές, προπονητές, παράγοντες, φιλάθλους, να έχουμε όλοι υγεία και κάθε ομάδα να καταφέρει να πετύχει τον στόχο της. Είχαμε δύσκολο αγώνα, τα παιδιά προσπάθησαν. Είναι σαφώς λίγες οι μέρες που αρχίσαμε προετοιμασία. Προσωπικά είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου, καθώς απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις. Συγχαρητήρια καις τους Αμπελόκηπους για τη νίκη, τους εύχομαι καλή συνέχεια.