ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ -ΦΟΥΦΑΣ 2-1

ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΦΟΥΦΑ, ΓΙΑΝΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΟΥΚΑΣ ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

Δίκαια πέρασε ο Πανδραμαϊκός

Ένας Πανδραμαϊκός από τα παλιά, πήρε τη νίκη-πρόκριση στην παράταση απέναντι στον Μακεδονικό Φούφα. Στο δημοτικό στάδιο Δράμας αρκετοί φίλοι του Πανδραμαϊκού παραβρέθηκαν κι έμειναν ικανοποιημένοι από το θέαμα που είδαν. Ο κόσμος γυρίζει ξανά στο γήπεδο για τον Πανδραμαϊκό και η ομάδα τον χρειάζεται και στο πρωτάθλημα. Δίκαιη νίκη πέτυχαν οι γηπεδούχοι, έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο την πρόκριση και «κυνήγησαν» το ματς ως το τέλος. Στα θετικά στοιχεία ότι οι γηπεδούχοι είχαν δυνάμεις μέχρι το τέλος της παράτασης και αξίζουν συγχαρητήρια στον γυμναστή, Κώστα Χαλβατζή, για τη δουλειά που κάνει. Από τη μεριά του ο Φούφας έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη και στην παράταση, η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ: Όσον αφορά το δημοτικό στάδιο, θα πρέπει να επισημανθεί πως η τοποθέτηση μιας περίφραξης που απομονώνει τις τελευταίες θέσεις, απλά μεταθέτει το πρόβλημα. Χρειάζεται ουσιαστική λύση, που είναι η ανακατασκευή και αυτό πρέπει να κάνουν οι αρμόδιοι φορείς.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 19΄ κόρνερ του Μπελμάνι, κεφαλιά του Μπερούκα απέκρουσε στη γραμμή ο Τουλουμενίδης. Στο 26΄ σέντρα του Αϊβάζη κι ο Αντώνης Γιαννίκης με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Στο 27΄ μετά από σέντρα του Τοπάλη, ο Τζουβάρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς έγκαιρα είχε υποδειχθεί ο σκόρερ οφσάιντ. Στο 28΄ ο Γιώργος Μαυροματίδης εκμεταλλεύθηκε λάθος του Κιουμουρτζή και ισοφάρισε. Στο 36΄ αριστερό σουτ του Διαμαντίδη εκτός περιοχής, ελάχιστα άουτ. Στο 42΄ σουτ του Βραμέντσαλη από καλή θέση απέκρουσε ο Μπίντσης, στη συνέχεια ο Μπερούκας σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω υπόδειξης οφσάιντ του σκόρερ από τον επόπτη Ζαχαρία. Στο 44΄ φάουλ από πλάγια του Μπελμάνι στη συμβολή των δοκών. Στο 56΄ ο Μπελμάνι απέφυγε εξαιρετικά δύο αντιπάλους και πλάσαρε, για να αποκρούσει στη γραμμή ο Κοπατσάρης. Στο 69΄ συρτό σουτ του Τσελεπή ελάχιστα άουτ, στο 73΄ σέντρα του Μπερούκα, κεφαλιά του Διαμαντίδη, άουτ. Στο 95΄ σουτ του Μπελμάνι απέκρουσε ωραία  ο Μπίντσης και στην επαναφορά ο Γιώργος Μπερούκας πέτυχε το 2-1. Στο 100΄ δυνατό σουτ του Υψηλού έξω από την περιοχή, ελάχιστα άουτ. Στο 103΄ ο Μπελμάνι απέφυγε δύο αντιπάλους, έδωσε στον Μπερούκα, που έπιασε κοντινό σουτ, άουτ. Στο 115΄ φάουλ του Τοπάλη μπλόκαρε δύσκολα και σωτήρια ο Κιουμουρτζής.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κανείς δεν υστέρησε από τον Πανδραμαϊκό, κορυφαίοι οι Βραμέντσαλης, Μπελμάνι, Λίπο, Τσελεπής. Από τον Φούφα ξεχώρισαν οι Μαυροματίδης, Ν. Μπίντσης, Κοπατσάρης, Τοπάλης. Πολύ καλή η διαιτησία του Παναγιώτη-Ραφαήλ Τσιάρα (Αναστάσιος Καρασαββαϊδης, Ανδρέας Ζαχαρίας) από τον ΣΔ Καβάλας.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ (Καζεπίδης): Κιουμουρτζής, Κεχαγιάς, Κονταξής, Αϊβάζης (66΄ Βασιλειάδης), Βραμέντσαλης, Γιαννίκης, Λίπο, Μπελμάνι, Τσελεπής (70΄ Λυκίδης), Διαμαντίδης (97΄ Υψηλός), Μπερούκας (115΄ Μουζενίτωφ).

ΦΟΥΦΑΣ (Τούνας): Ι. Μπίντσης, Τζουβάρας, Κοπατσάρης, Φ. Τουλουμενίδης (54΄ Κ. Τουλουμενίδης), Ν. Μπίντσης, Χαραλαμπίδης, Τοπάλης, Σπανδωνίδης (86΄ Πολυχρονίδης), Μαυροματίδης, Τζενόλι (47΄ Κοντογουλίδης), Αιχμαλωτίδης (100΄ Ρουγκάτσος).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΤΕΛΗΣ ΤΟΥΝΑΣ (Φούφας): Συγχαρητήρια στον αντίπαλο, κέρδισε δίκαια, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερος. Πιστεύω ότι για μας στοίχισαν οι απουσίες που είχαμε. Περίμενα περισσότερα πράγματα από ορισμένους παίκτες μας, στους οποίους δώσαμε ευκαιρία να αγωνισθούν, όμως δεν την εκμεταλλεύθηκαν. Βέβαια αντιδράσαμε μετά το 2-1, όμως δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε τις δύο ευκαιρίες μας. Η Γ΄ εθνική με την αναδιάρθρωση που έγινε και τις αρκετές ομάδες, θυμίζει το παλιό περιφερειακό πρωτάθλημα. Ο αντίπαλος ήθελε πιο πολύ τον αγώνα, είχε περισσότερη διάθεση και ενθουσιασμό. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Πανδραμαϊκό.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι μας. Στο πρώτο μέρος ήμασταν αρκετά αγχωμένοι, προηγηθήκαμε, όμως δεχθήκαμε την ισοφάριση κι έπειτα υπήρξαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στην επανάληψη και στην παράταση πιστεύω πως είχαμε καθολική υπεροχή, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και προσωπικότητα και μέσα από τέτοια παιχνίδια η ομάδα θα γίνεται καλύτερη. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έδειξαν πάθος και αποφασιστικότητα σε όλη τη διάρκεια της συνάντησης, μάλιστα μέσα σε συνθήκες πολλής ζέστης. Θα μπορούσαμε να είχαμε «καθαρίσει» το ματς νωρίτερα. Ακολουθεί το σούπερ καπ την Τετάρτη, θα το αντιμετωπίσουμε με προσοχή και θέλουμε να έχουμε καλή εμφάνιση. Θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Μακεδονικό Φούφα στο πρωτάθλημα. Ο Πανδραμαϊκός είναι ιστορικό σωματείο, στόχος μας στη Γ΄ εθνική είναι να πραγματοποιήσουμε πορεία αντάξια του ονόματος και της φήμης του σωματείου, πρώτιστα η παραμονή και σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να έχουμε ρόλο κομπάρσου. Τα παιδιά καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια, έτσι θα συνεχίσουμε.