ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ

Στη νέα Football League, ΠΟ Τρίγλιας, Θεσπρωτός και Ιωνικός

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΠΟ ΤΡΙΓΛΙΑΣ  0 – 1

Με παλικαρίσιο «διπλό» μέσα στη Χρυσούπολη επί του Νέστου, ο ΠΟΤ πήρε την άνοδο για τη Football League.

Το… παραμύθι συνεχίζεται για την Τρίγλια, που ανέβηκε στη Football League, μετά από μία ονειρική χρονιά. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ντούνγκα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Παλαβράκης κράτησε το «μηδέν» όσες φορές χρειάστηκε.

Στο 4′ το πρώτο σουτ του αγώνα με τον Ντούνγκα να μην βρίσκει στόχο, ενώ στο 10′ ο Σταυρόπουλος δοκίμασε από μακριά το πόδι του, με τον Αθανασίου να μπλοκάρει. Στο 13′ ο Ντούνγκα γύρισε επικίνδυνα, αλλά ο Κεχαγιάς δεν πρόλαβε. Στο 25′ η Τρίγλια έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Σγουρή να περνά μόλις άουτ. Στο 30′ ο Νικλιτσιώτης δεν βρήκε καλά την μπάλα με το σουτ του από καλή θέση να φεύγει εκτός. Στο 40′ ο Ορφανίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Παλαβράκη στη σημαντικότερη ευκαιρία του Νέστου. Στο 43′ η Τρίγλια κέρδισε πέναλτι με τον Ντούνγκα, που ανέλαβε και την εκτέλεση κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη, ο Νέστος πίεσε για την ισοφάριση και στο 56’ απείλησε με τον Μελισσόπουλο να σουτάρει πάνω σε αμυντικό, Στο 62’ ο Παλαβράκης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Τσελέπη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κεχαγιάς σούταρε άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος είχε μία καλή κεφαλιά να περνά και πάλι εκτός. Ο Νικλητσιώτης στο 76’ εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Παλαβράκη να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο 79’ ο Κεχαγιάς βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Ντούνγκα, που καθυστέρησε να πλασάρει στο τετ-α-τετ με τον Αθανασίου. Στο 87΄ο Παλαβράκης απέκρουσε το σουτ του Τσαμπέγια. Στις καθυστερήσεις υπήρξε μία συμπλοκή ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, χωρίς να δοθεί συνέχεια, με τον διαιτητή να σφυρίζει λίγο μετά τη λήξη.

Νέστος Χρυσούπολης: Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς, Χούσινετς, Μελισσόπουλος Ν. (70’ Τσαμπέγια), Ευθυμιάδης, Μκρτσιάν, Ορφανίδης (52’ Τσελέπης), Μπέλιτς, Νικλητσιώτης, Μελισσόπουλος Α.

ΠΟ Τρίγλιας: Παλαβράκης, Ζώτος, Λιώνης, Σγούρης, Μιλκούδης, Καρατζαόγλου, Ευθυμιάδης, Σαρβανίδης, Κεχαγιάς, Ντούνγκα, Σταυρόπουλος (87’ Προκοπίου).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  2 – 0

Με δύο νίκες επί της Νίκης Βόλου, το «πλατανόφυλλο» προβιβάστηκε στη Football League.

Με τον Μπίκα να σκοράρει από μία φορά σε κάθε ημίχρονο και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα, ο Θεσπρωτός πέρασε το εμπόδιο της Νίκης Βόλου και ανέβηκε στη Football League.

Πιο δυνατά μπήκε η Νίκη Βόλου, που πίεσε για το γκολ, με το απευθείας φάουλ του Κέρι να περνά άουτ στο 21’. Ο Θεσπρωτός ανέβηκε κι απάντησε στο 26’ με τον Πόζογλου να σουτάρει από μακριά και τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να ελέγχουν και στο 43’ άνοιξαν το σκορ με τον Μπίκα, έπειτα από πάσα του Ευθυμίου. Στο επόμενο λεπτό, ωστόσο, ο Θεσπρωτός έμεινε με δέκα, λόγω αποβολής του Σουλιώτη. Στις καθυστερήσεις ένα σουτ του Ιορδανίδη δεν βρήκε στόχο, ενώ η κεφαλιά του Ευθυμίου κατέληξε στην αγκαλιά του Αποστολίδη.

Στο δεύτερο μέρος, η Νίκη θέλησε να φτάσει στην ισοφάριση και απείλησε στο 54’ με την κεφαλιά του Μαντζίρη να περνά εκτός. Τρία λεπτά μετά ο Πόζογλου με κεφαλιά επιχείρησε να νικήσει τον Αποστολίδη, που έδιωξε σε κόρνερ. Στο 62’ ο Τσεμπερίδης σούταρε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κωνσταντακάτος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Βουκομάνοβιτς. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Κέρι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τσεμπερίδης σούταρε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Ιορδανίδη στο 74’. Κι ενώ οι Βολιώτες πίεζαν για την ισοφάριση, ο Θεσπρωτός σκόραρε για δεύτερη φορά και πάλι με τον Μπίκα στο 86’, «καθαρίζοντας» τη νίκη.

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Καρτσαμπάς, Καντούτσης, Θ. Παπαδόπουλος, Μετούσι (46’ Ντινιωτάκης), Τσεμπερίδης (78’ Τσιώλης), Μέτσε (39’ λ.τ. Ιορδανίδης), Ρόβας (58’ Βουκομάνοβιτς), Δεμηρτζόγλου, Μαντζίρης, Κέρι.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Ε. Κωνσταντίνου (89’ Μπέρτσο), Πανταζής, Νόνης, Σταυρίδης, Κασαρατέ, Β. Κωνσταντίνου, Γώγος (76’ Φούντζουλας), Ευθυμίου, Μπίκας, Πόζογλου (88’ Γκόλιας)

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ  2 – 0

Τον προβιβασμό στα επαγγελματικά πρωταθλήματα μέσω του μπαράζ κέρδισαν οι Νικαιώτες.

Με 2-0 επιβλήθηκε ο Ιωνικός του Αιολικού στη ρεβάνς του 2-2 της Μυτιλήνης και πανηγύρισε την άνοδο στη Football League.

Οι γηπεδούχοι Νικαιώτες ήταν καλύτεροι, ειδικά στο πρώτο μέρος και έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα με τα τέρματα των Μπούζουρα (16′ αυτ.) και Κουιρουκίδη (38′).

Απόλυτη ευτυχία και στις τάξεις των οπαδών του Ιωνικού, οι οποίοι γέμισαν το γήπεδο της Νεάπολης και είδαν από κοντά την ομάδα τους να κερδίζει τον προβιβασμό της.

Σε εκπληκτική ατμόσφαιρα εκκίνησε η αναμέτρηση στη Νίκαια, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η υπεροχή του Ιωνικού μετουσιώθηκε σε γκολ στο 16′, ύστερα από στημένη φάση, στην οποία η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του Αιολικού από τον Μπούζουρα, που ήταν ο άτυχος της υπόθεσης, σκοράροντας κατά λάθος, στην εστία της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν και πήραν την μπάλα στα πόδια τους.

Παρόλα αυτά οι Νικαιώτες αμύνονταν σωστά και κρατούσαν το υπέρ τους σκορ. Μάλιστα, στο 33′ είχα και δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο έκανε ο Γκοτσούλιας. Στο 38′ ο Κουρικουκίδης πραγματοποίησε μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια και πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό, στο τετ α τετ του με τον Κουμπά, γράφοντας το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος ο Αιολικός έψαχνε το γκολ που θα τον έβαζε εκ νέου στη διεκδίκηση της ανόδου, καθώς ήθελε δύο τέρματα για να ισοφαρίσει και να το στείλει στην παράταση. Ο Ιωνικός κρατούσε το 2-0, με τον χρόνο να κυλάει υπέρ του, προκειμένου να κερδίσει και τυπικά τον προβιβασμό του. Στο 71′ ο Κουρεπίνης απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Τζόρνταν, από πλάγια και μέσα δεξιά της περιοχής.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχιζόταν, δίχως ουσιαστική απειλή. Έτσι, το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και οι Νικαιώτες πανηγύρισαν την άνοδο στη Football League.

Ιωνικός (Αρναούτης): Kουρεπίνης, Μουστάκης, Δημακάκος, Πλάκας, Πατσατζόγλου, Γκοτσούλιας, Ατματζίδης, Πογοσιάν, Καρέλης, Κουιρουκίδης, Καλλέργης

Αιολικός (Στύλος): Κουμπάς, Μπούζουρας, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσομπανέλης, Τσουβαλτσίδης, Διαμαντίδης, Τζόρνταν, Λαμπράκης.