ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ……………….

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

ΠΟ Ν. ΤΡΙΓΛΙΑΣ – ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ  0 – 0

Στη ρεβάνς θα κριθούν όλα

Στο πρώτο αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Football League η Τρίγλια αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Νέστο Χρυσούπολης στο Δημοτικό γήπεδο της Τρίγλιας.

Σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο, με λίγες κλασικές χαμένες ευκαιρίες και πολλά λάθη εκατέρωθεν Τρίγλια και Νέστος Χρυσούπολης αναδείχτηκαν ισόπαλες στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Football League. Στο 90′ αποβλήθηκε ο Δημήτρης Σουάνης για διαμαρτυρία.

Στο 7′ η Τρίγλια απείλησε πρώτη με τον Σταυρόπουλο εντός περιοχής να μην μπορεί να πλασάρει τον Αθανασίου, μετά την σέντρα του Λιόνη από τα αριστερά καθώς τον πρόλαβαν οι παίκτες του Νέστου. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενος στο 24′ με τον Ν. Μελλισόπουλο. Ο μεσοεπιθετικός του Νέστου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λιόνη στην μεσαία γραμμή, πέρασε τον Μπέσσα και μπήκε στην μεγάλη περιοχή απέναντι στον Παλαβράκη, με τον τερματοφύλακα της Τρίγλιας να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Μελλισόπουλο Νίκου.

Στο 28′ η Τρίγλια διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στην ανατροπή του Ευθυμιάδη μέσα στην περιοχή από τον Μαϊδανό. Ακόμη μια χαμένη ευκαιρία για την Τρίγλια με τον Πάλλα, μετά από την κάθετη πάσα του Ευθυμιάδη, ο Πάλλας βρέθηκε σε τετ α τετ απέναντι από τον Αθανασίου, με τον Τερματοφύλακα του Νέστου να αποκρούει δύσκολα. Στο 39′ σουτ του Πάλλα εκτός περιοχής απέκρουσε εύκολα ο Αθανασίου. Στο 45′ ο Γκουτσίδης εκτέλεσε το κόρνερ, «πετάχτηκε» στο πρώτο δοκάρι ο Ευθυμιάδης έπιασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Παλαβράκη.

Η Τρίγλια απείλησε πρώτη στο δεύτερο μέρος. Ο Ευθυμιάδης βρήκε με μπάλα 20 μέτρων τον Σουάνη, με τον επιθετικό της Τρίγλιας να κανει το σουτ από την γραμμή της μεγάλης περιοχής και το Αθανασίου να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο 49′ νεα ευκαιρία για την Τρίγλια , ο Ευθυμιάδης εκτέλεσε το φάουλ, έξω από την μεγάλη περιοχή και αριστερά, βρήκε τον Μιλκούδη στο δεύτερο δοκάρι, με τον αμυντικό της Τρίγλιας να τον προλαβαίνουν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Νέστου. Ακόμα μια καλή στιγμή για την Τριγλια με τον Ευθυμιάδη στο 53′. Εκπληκτική ενέργεια του Σταυρόπουλου από τα δεξιά, γύρισε στο σημείο του πέναλτι, με τον Ευθυμιάδη να πιάνει το σουτ και τον Αθανασίου να διώχνει δύσκολα.

Πρώτη ευκαιρία του Νέστου στο δεύτερο μέρος με τον Μπέλιτς στο 64′. Ο Σέρβος επιθετικός έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να φύγει ψηλά άουτ. Την μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του αγώνα την έχασε ο Νικλιτσιώτης στο 74′. Ο Γκουτσίδης με κάθετη πάσα βρήκε τον Νικλιτσιώτη μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον μεσοεπιθετικό του Νέστου να πλασάρει τον Παλαβράκη και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Τρίγλιας.

ΠΟ Τρίγλιας (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Ζώτος, Λιόνης, Μπέσσας (83′ Σγουρής), Μιλκούδης, Καρατζάογλου, Ευθυμιάδης, Σαρβανίδης, Σουάνης, Πάλλας (75′ Κεχαγιάς), Σταυρόπουλος

Νέστος (Κετσιεμενίδης): Αθανασίου, Μαϊδανός (93′ Τζελέπης), Αρετάς, Χούσινετς, Μελισσόπουλος Ν. (58′ Μπέλιτς), Ευθυμιάδης, Γκουτσίδης (88′ Τσαμπέγια), Ορφανίδης, Μκρτσιάν, Νικλιτσιώτης (85′ Παπαδόπουλος), Μελισσόπουλος Αλ.,

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ  0 – 1

Με τη νίκη έφυγαν από τον Βόλο οι «κιτρινόμαυροι», στο πρώτο ματς των μπαράζ απέναντι στη Νίκη.

Προβάδισμα για την άνοδο έχει πλέον ο Θεσπρωτός, ο οποίος επικράτησε των «μπλε» μέσα στη Θεσσαλία, χάρις στο τέρμα του Β. Κωνσταντίνου στο 29′.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις φάσεις για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια και πλέον θα κυνηγήσουν την ανατροπή μέσα στην έδρα της ηπειρωτικής ομάδας, την επόμενη εβδομάδα.

Αναγωριστικά τα πρώτα λεπτά, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται για το Θεσπρωτό στο 16′. Ο Β. Κωνσταντίνου σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Αποστολίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Δύο λεπτά μετά η Νίκη απάντησε, όταν μετά τη μακρινή μπαλιά του Κέρι, ο Μαντζίρης πλάσαρε πάνω από την εστία του Κωνσταντάκου. Στο 23′ οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν εκ νέου, καθώς ο Πανταζής έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, αλλά η κοντινή κεφαλιά του Ευθυμίου κατέληξε στην αγκαλιά του Αποστολίδη.

Στο 29′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Β. Κωνσταντίνου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκς τη συρτή μπαλιά του Γώγου από τη δεξιά πλευρά. Στο 41′, το σουτ του Βουκομάνοβιτς από κοντά, δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τους Βολιώτες.

Καλύτερα ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος ο Θεσπρωτός, με τον Πόζογλου να απιελεί στο 47′, δίχως επιτυχία. Η Νίκη προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Βουκομάνοβιτς από καλή θέση στο 56′, έπειτα την πάσα του Ιορδανίδη, πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά και πάλι οι Θεσσαλοί αστόχησαν από πλεονεκτική θέση, με τον Δερμηζόγλου να αστοχεί από κοντά για το 1-1.

Στο 62′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στα καρέ των φιλοξενουμένων ξανά, αλλά το το πλασέ του Τσιώλη από το ύψος του πέναλτι κατέληξε άουτ. Στο 85′ η κεφαλιά του Τσεμπερίδη έφυγε άουτ, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τον Θεσπρωτό νικητή και με το υπέρ του 1-0 στις… αποσκευές ενόψει της ρεβάνς.

Νίκη Βόλου (Ντόστανιτς): Αποστολίδης, Παπαδήμας (78′ Βουρδάκης), Θ. Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς, Καντούτσης, Τσεμπερίδης (57′ Τσιώλης), Μέτσε, Ιορδανίδης, Βουκομάνοβιτς, Κέρι, Μαντζίρης (54′ Δερμητζόγλου)

Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος, E. Κωνσταντίνου, Πανταζής, Νόνης, Σταυρίδης, Κασαράτε, Β. Κωνσταντίνου, Γώγος (69′ Φουντζούλας), Ευθυμίου (74′ Μήτσελος), Μπίκας (89′ Μπέρτσος), Πόζογλου (82′ Γκόλιας)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ  2 – 2

Ματσάρα στη Λέσβο, με τον Αιολικό και τον Ιωνικό να αναδεικνύονται ισόπαλοι.

Προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο γήπεδό του απέκτησε ο Ιωνικός, που έφυγε από τον Ταρλά με την ισοπαλία. Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν, ο Αιολικός έφτασε στην ανατροπή, αλλά ο Γκοτσούλιας σκόραρε για το τελικό 2-2.

Το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μακρίδη στο 16′ πέρασε εκτός, στην πρώτη καλή φάση του αγώνα. Στο 29’ ο Δημακάκος με βολίδα σκόραρε για τον Ιωνικό, εκμεταλλευόμενος και τον ευνοϊκό αέρα. Στο 34’ το σουτ του Διαμαντίδη πέρασε εκτός, με τον Κουρεπίνη να ελέγχει τη φάση. Στο 40’ ο Κατσικογιάννης έπιασε δυνατό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο εκτός. Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κουιρουκίδη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Λαμπράκης απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνά άουτ στο 53’. Τρία λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση, με τον Διαμαντίδη να κάνει ιδανική σέντρα και τον Τζόρνταν να σκοράρει με κεφαλιά. Στο 58’ ο Λαμπράκης σκόραρε, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για φάουλ που είχε προηγηθεί. Στο 77’ ο Αιολικός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαμπράκη έκανε την ανατροπή για τον Αιολικό, γράφοντας το 2-1. O Ιωνικός έφτασε στην ισοφάριση στο 84’ με τον Γκοτσούλια.

Αιολικός (Στύλος): Κουμπάς, Μπούζουρας, Κρητικός (46’ Λαμπράκης), Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσομπανέλης, Τσουβαλτσίδης, Ποτουρίδης, Διαμαντίδης, Τζόρνταν.

Ιωνικός (Αρναούτης): Kουρεπίνης, Ατματζίδης, Δημακάκος, Πλάκας, Πατσατζόγλου, Γκοτσούλιας, Μακρίδης, Πογοσιαάν, Θεός, Κατσικογιάννης (58’ Καρέλης), Κουιρουκίδης