Κυπελλούχος 2018-19 ο Πανδραμαϊκός

ΕΚΑΜΨΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΞΙΟΜΑΧΟΥ ΒΩΛΑΚΑ

Κυπελλούχος ο Πανδραμαϊκός

Το 11ο κύπελλο της ιστορίας του κατέκτησε ο Πανδραμαϊκός, λυγίζοντας την αντίσταση της Δόξας Βώλακα στην παράταση, μετά από πολύ καλό και αμφίρροπο παιχνίδι.

ΒΩΛΑΚΑΣ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 0-0, 0-2παρ.: Μεγάλες στιγμές γνώρισε το γήπεδο της Δόξας Δράμας, καθώς η προσέλευση των φιλάθλων ήταν εντυπωσιακή. Ιδιαίτερα από πλευράς των τυπικά γηπεδούχων, του Βώλακα, υπολογίζεται ότι πάνω από 500 φίλαθλοι ήρθαν και συμπαραστάθηκαν, δημιουργώντας πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Κι από την άλλη μεριά, όμως, πολύς κόσμος ήρθε και από τον Πανδραμαϊκό, μάλιστα φίλαθλοι που είχαν χρόνια να φανούν στο γήπεδο, ήρθαν για να επιβραβεύσουν αυτήν την ομάδα, που φέτος με την πορεία της πραγματοποιεί υπέρβαση, αποκαθιστώντας ξανά την αίγλη του ιστορικού συλλόγου. Στα θετικά στοιχεία, που πρέπει να επισημαίνονται πρώτιστα, η άριστη ατμόσφαιρα που επικράτησε, τόσο στις κερκίδες από τον κόσμο, όσο και στον αγωνιστικό χώρο από ποδοσφαιριστές, προπονητές και παράγοντες. Όλοι τους συνέβαλαν να διεξαχθεί μια πραγματική γιορτή του Δραμινού ποδοσφαίρου.

ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ: Σε πανηγυρική ατμόσφαιρα και η διοργάνωση του τελικού από την ΕΠΣ Δράμας. Επελέγη η αργία της θρησκευτικής γιορτής και της εθνικής επετείου, πολύ όμορφη η τελετή έναρξης με την ανάκρουση του εθνικού ύμνου, ενώ όπως κάθε χρόνο, έγιναν βραβεύσεις από κάθε ομάδα. Τιμήθηκε ο παλιός παράγοντας του Πανδραμαϊκού, Παναγιώτης Δεϊρμετζόγλου, ένας αγνός και γνήσιος φίλαθλος του Πανδραμαϊκού, με ανεκτίμητη προσφορά στον σύλλογο, που παραμένει πάντα κοντά στην ομάδα, την οποία και πραγματικά πονά. Στον αντίποδα, τιμήθηκε η Βωλακιώτισσα μάνα για την προσφορά της στην ομάδα, με δεδομένο πως η Δόξα Βώλακα είναι σύλλογος που αποτελείται αποκλειστικά από παιδιά του χωριού, κάτι που από μόνο του προσδίδει ακόμα μεγαλύτερη αξία στην προσπάθεια που κάνουν. Τις απονομές στο τέλος έκαναν ο πρόεδρος της ΕΠΣ Δράαμς, Γιώργος Χατζησαρόγλου και ο πρόεδρος της επιτροπής κυπέλλου, Δημήτρης Τσορούμογλου. Ο Πανδραμαϊκός κατακτά το κύπελλο ΕΠΣ Δράμας για 11η φορά, μετά από 9 χρόνια. Είναι ο πολυνίκης του θεσμού. Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Δόξα Βώλακα φθάνει σε τελικό, έπειτα από τρία χρόνια (είχε χάσει από τη Δόξα Δράμας).

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο πρώτο μέρος η Δόξα Βώλακα στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι έδειξε να κερδίζει τις εντυπώσεις, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική δουλειά που κάνει ο Λευτέρης Ροδίτης. Ο Πανδραμαϊκός φάνηκε να βρίσκεται μακριά από τον καλό του εαυτό, ενδεχομένως επηρεασμένος και από το ιδιαίτερα βεβαρημένο πρόγραμμα που έβγαλε εις πέρας, με πολλά και συνεχόμενα ματς. Στην επανάληψη ο αγώνας ισορρόπησε, είναι γεγονός πάντως πως ο ρυθμός έπεσε, οι αντίπαλοι ήταν ισοδύναμοι μέσα στο γήπεδο και ελάχιστες ήταν οι αξιόλογες φάσεις που δημιουργήθηκαν. Στην παράταση ο Πανδραμαϊκός υπερέβαλε εαυτόν και τελικά τα κατάφερε δίκαια, απέναντι σε πολύ καλό και υπολογίσιμο αντίπαλο. Ο Βώλακας έδειξε ότι μάλλον ήθελε να οδηγηθεί ο αγώνας στα πέναλτι, τελικά λύγισε στο φινάλε. Πολύ σημαντική η επιτυχία για το συγκρότημα του Μπάμπη Καζεπίδη, που πρωτοπορεί στο πρωτάθλημα με σταθερά πολύ καλή εικόνα κι έφτασε επίσης στην κατάκτηση του κυπέλλου.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ:  Στο 11΄ ο Σταμπουλής βρήκε ωραία τον Σίγγο, εκείνος έδωσε στον Μαρίγκο, που απέναντι από τον Κιουμουρτζή σούταρε διαδοχικά κι απέκρουσε σωτήρια δύο φορές ο τερματοφύλακας. Στο 14΄ μπαλιά του Άρμεν στον Υψηλό, το συρτό σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 20΄ ο Πέτρος Μποσκοψίου επιχείρησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα με ψηλοκρεμαστό σουτ, που κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 24΄ ο Βαλάντης Παπαδόπουλος έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον Μπερούκα, όμως πρόλαβε και απομάκρυνε έγκαιρα ο Λαζόγλου σε κόρνερ. Στο 30΄ ο Κιουμουρτζής μπλόκαρε στο σουτ του Μαρίγκου, στο 35΄ μπαλιά του Παναγιώτου στον Μαρίγκο, το διαγώνιο σουτ του οποίου κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 42΄ ανακόπηκε από τον επόπτη Παστιάδη με ανύπαρκτο οφσάιντ ο Υψηλός που βρισκόταν σε θέση τετ-α-τετ. Στο 55΄ φάουλ του Άρμεν, κεφαλιά του Πατένταλη μπλόκαρε ο Λαζόγλου. Στο 58΄ ψηλοκρεμαστό σουτ του Μαρίγκου έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας. Στο 89΄ πολύ ωραίο σουτ του Σίγγου απέκρουσε εντυπωσιακά με εκτίναξη σε κόρνερ ο Κιουμουρτζής. Στο 91΄ της παράτασης ωραίο μπάσιμο και σουτ του Β. Παπαδόπουλου ελάχιστα άουτ. Στο 102΄ κοντινό πλασέ του Ράδου απέκρουσε σωτήρια ο Κιουμουρτζής. Στο 115΄ ανατροπή του Κεχαγιά από τον Μίρκου και στο πέναλτι ευστόχησε ο Αντώνης Γιαννίκης. Στο 120΄ ο Λίπο τροφοδότησε τον Βαλάντη Παπαδόπουλο, που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα, «σφραγίζοντας» τη νίκη της ομάδας του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Βώλακα ξεχώρισαν οι Χρ. Μποσκοψίου, Δ. Μίρκου, Γ. Μαρίγκος, Σίγγος, από τον Πανδραμαϊκό οι Β. Παπαδόπουλος, Αϊβάζης, Κιουμουρτζής, Λίπο. Πολύ καλός ο διαιτητής Θανάσης Δηλγεράκης και ο επόπτης Πέτρος Ραβίκαλης. Με τρεις σημαντικές λανθασμένες υποδείξεις σε βάρος του Πανδραμαϊκού ο επόπτης Μάνος Παστιάδης. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Μάνος Παρασκευούδης, επιπρόσθετοι επόπτες οι Δημήτρης Γκαϊτατζής, Χρήστος Καμπάνταγης.

ΒΩΛΑΚΑΣ: Λαζόγλου, Σίγγος (106΄ Δράμπαλης), Π. Μποσκοψίου, Χρ. Μποσκοψίου, Δ. Μίρκου, Θ. Σταμπουλής, Παναγιώτου (72΄ Η. Σταμπουλής), Κ. Δράμπαλης, Γ. Μαρίγκος (72΄ Ράδος), Ι. Μίρκου, Μαρκόπουλος.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Κιουμουρτζής, Γιαννίκης, Κεχαγιάς, Ρέντος (86΄ λ.τ. Θ. Μπαμπαλής), Πατένταλης, Αϊβάζης, Παπαδόπουλος, Άρμεν (72΄ Λυκίδης), Λίπο, Υψηλός (118΄ Βασιλειάδης), Μπερούκας.

«ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ»: Στενοχωρημένος από την εξέλιξη του αγώνα, αλλά ικανοποιημένος από την εμφάνιση, ήταν ο προπονητής της Δόξας Βώλακα, Λευτέρης Ροδίτης, επισημαίνοντας τα εξής: «Θέλαμε πολύ να φτάσουμε στην κατάκτηση του κυπέλλου. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, έκαναν κατάθεση ψυχής στο γήπεδο και αγωνίστηκαν με πάθος για τη νίκη, που τελικά δεν ήρθε για μας. Ο τελικός κρίθηκε με πέναλτι στα τελευταία λεπτά της παράτασης. Δεν ξέρω αν ήταν πέναλτι, πάντως εφόσον ήταν, καλά έκανε και το έδωσε ο διαιτητής. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήμασταν καλύτεροι, χάσαμε κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουμε, όμως δεν τα καταφέραμε. Θα ήθελα να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου τον κόσμο του Βώλακα που μας συμπαραστάθηκε με τέτοιο τρόπο. Θα ήθελα πραγματικά να έφευγαν με την κατάκτηση του κυπέλλου, άξιζε αυτός ο κόσμος την επιτυχία».

«ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ»: Δεύτερος νικηφόρος τελικός σε σύνολο τριών που έχει παραστεί ο προπονητής του Πανδραμαϊκού, Μπάμπης Καζεπίδης. Εμφανώς ικανοποιημένος τόνισε μετά το ματς: «Είμαι πολύ χαρούμενος για την κατάκτηση του κυπέλλου Δράμας. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συνεργάτες μου, τον γυμναστή Κώστα Χαλβατζή, τον γυμναστή τερματοφυλάκων Κυριάκο Καρίπη, αλλά και τη διοίκηση που βρίσκεται κοντά μας, σε ό,τι χρειαστούμε. Φυσικά πρώτιστα τα συγχαρητήρια αξίζουν οι ποδοσφαιριστές μου, μαζί με αυτούς κάνουμε ένα μεγάλο αγώνα και ήδη πετύχαμε έναν από τους στόχους μας. Στο πρώτο ημίχρονο σίγουρα δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε, σταδιακά όμως ανεβάσαμε την απόδοσή μας και φθάσαμε δίκαια στη νίκη. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα, την οποία επίσης συγχαίρω για την παρουσία της στο γήπεδο. Στην παράταση κυνηγήσαμε το γκολ, τελικά αποδείχθηκε πως όποια ομάδα σκοράρει, θα είχε προβάδισμα για τη νίκη. Συνεχίζουμε την προσπάθεια που αρχίσαμε εδώ και μήνες στο πρωτάθλημα, πιστεύοντας και εκεί να έχουμε καλή κατάληξη».

«ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ»: Αρχηγός του Πανδραμαϊκού ο 32χρονος Στέλιος Πατένταλης, κατακτά το τρίτο κύπελλο ως ποδοσφαιριστής, σε τέσσερις συμμετοχές σε τελικούς. Είναι το πρώτο κύπελλο Δράμας με τη φανέλα του Πανδραμαϊκού (είχαν προηγηθεί δύο φορές με την Προσοτσάνη) και στις δηλώσεις του για τον τελικό, επισήμανε τα εξής: «Το ματς είχε ένταση και πάθος, ο αντίπαλος είχε δύο καλές ευκαιρίες, εμείς μία. Στην παράταση κυριαρχήσαμε, ίσως είχαμε και λίγη τύχη και τέλος καλό, όλα καλά. Ο Βώλακας έπαιξε ψυχωμένα, έχοντας εξτρά κίνητρο με τη μαζική προσέλευση των φιλάθλων του. Θέλαμε πολύ το κύπελλο, κύριος στόχος μας βέβαια παραμένει το πρωτάθλημα. Έχουμε ακόμα 8 αγώνες και πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο. Αφιερώνω την επιτυχία μας πάνω από όλα στον πρόεδρο, Κώστα Καϊρη και σε όλους τους φιλάθλους μας».

«ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ»: Χρόνια στην ομάδα του Πανδραμαϊκού ο Κλέο Λίπο, η απόδοση του οποίου αποτελεί βαρόμετρο στον χώρο του κέντρου. Χαρούμενος με το κύπελλο, δήλωσε τα εξής: «Δεν ήταν εύκολος αγώνας, στο πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο παιχνίδι και επικράτησε το πάθος και από τις δύο ομάδες. Ο Βώλακας έδειξε πως είναι πολύ δουλεμένη ομάδα, εμείς δικαιωθήκαμε καθώς εδώ και τόσο καιρό δουλεύουμε σκληρά στο γήπεδο, δείξαμε την απαραίτητη συγκέντρωση και το πάθος που χρειάζεται σε έναν τελικό και τα καταφέραμε. Αφιερώνω τη νίκη μας σε όλους τους Πανδραμαϊκούς».