«ΣΙΦΟΥΝΑΣ» Ο ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ

«ΣΙΦΟΥΝΑΣ» Ο ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ, ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΒΩΛΑΚΑ

Παράσταση για ένα ρόλο

Ο Πανδραμαϊκός και η Δόξα Βώλακα θα αναμετρηθούν στον τελικό κυπέλλου Δράμας, καθώς είναι οι ομάδες που προκρίθηκαν από τους επαναληπτικούς ημιτελικούς, παίζοντας αμφότεροι εκτός έδρας.

Ο Πανδραμαϊκός νίκησε 0-5 τους Αμπελόκηπους (1-1 πρώτος αγώνας), ο Βώλακας έχοντας κερδίσει στον πρώτο αγώνα με 1-0, αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα στην Προσοτσάνη.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 0-5: Πραγματοποιώντας πολύ καλή και πειστική εμφάνιση, ο Πανδραμαϊκός έκανε επίδειξη ισχύος στο γήπεδο Αλιστράτης, φθάνοντας σε πανηγυρική πρόκριση απέναντι στους Αμπελόκηπους. Ήταν ένας αγώνας που εκ των προτέρων περίμεναν οι φίλαθλοι του νομού Δράμας, με δεδομένο το «ρευστό» 1-1 της πρώτης συνάντησης. Τελικά αρκετός κόσμος ήρθε στο γήπεδο Αλιστράτης, παρά το γεγονός ότι το ματς ορίστηκε από την ΕΠΣ ίδια ώρα με το παιχνίδι της Δόξας στη Δράμα, με τη διαφορά πως σαφώς οι φίλαθλοι θα ήταν περισσότεροι εάν τα δύο ματς δεν συνέπιπταν την ίδια μέρα. Με δεδομένο πως το γήπεδο «Κραχτίδη» δεν είναι ακόμα έτοιμο, επιλέχθηκε αυτό της Αλιστράτης, που πάντως ήταν «ξερό» και σκληρό σε αρκετά σημεία. Οι τυπικά γηπεδούχοι Αμπελόκηποι προέβαλαν αντίσταση για ένα ημίχρονο. Είχαν καλή κυκλοφορία, προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως μετά το γκολ που δέχθηκαν, ανοίχθηκαν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρίσκουν διαδρόμους και να το εκμεταλλευθούν με θεαματικό τρόπο. Σημαντικό ρόλο έπαιξε αφενός ότι ο τερματοφύλακας των Αμπελοκήπων δεν μπορούσε να προσφέρει, παίζοντας τραυματίας και αφετέρου ότι δέχθηκαν σε καθοριστική στιγμή το δεύτερο γκολ, καθώς στην επανάληψη κατέρρευσαν. Εντυπωσίασε ο Πανδραμαϊκός, που αντέδρασε αστραπιαία στην ισοπαλία που είχε στο πρωτάθλημα: με παίκτες που γνώριζαν τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, εμφανίστηκε απόλυτα κυρίαρχος και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν στιγμές που «σφυροκόπησε» την άμυνα των αντιπάλων, χάνοντας κυριολεκτικά σωρεία ευκαιριών για να πετύχει αστρονομικό σκορ. Με την εμφάνιση αυτήν ενθουσίασε τους φιλάθλους του, που χειροκρότησαν την ομάδα στο τέλος.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 10΄ αριστερό, συρτό σουτ του Κουμπρόγλου έξω από την περιοχή, έφυγε άουτ. Στο 12΄ ο Μπερούκας μεταβίβασε στον Λεονάρντο Μπελμάνι, που με συρτό σουτ πέτυχε το 0-1. Στο 15΄ φάουλ του Κουμπρόγλου έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 22΄ ο Μπελμάνι, που από το ύψος του πέναλτι σούταρε με το αριστερό, άουτ. Στο 42΄ ωραία μπαλιά του Υψηλού στον Γιώργο Μπερούκα, που μπήκε στην περιοχή και σούταρε εύστοχα (0-2). Στο 44΄ κοντινό σουτ του Μπελμάνι στο κάθετο δοκάρι. Στο 53΄ ο Μπελμάνι βγήκε τετ-α-τετ, «έσκαψε» την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, όμως κατέληξε άουτ. Στο 57΄ ο Βαλάντης Παπαδόπουλος μπήκε στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Γιώργο Μπερούκα, που με πλασέ σημείωσε το 0-3. Στο 62΄ ο Υψηλός έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπελμάνι, που σούταρε για δεύτερη φορά στο κάθετο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό κοντινό σουτ του Υψηλού απέκρουσε ο Τότκας. Στο 65΄ έπειτα από κόρνερ του Παπαδόπουλου, ο Γιώργος Μπερούκας με κεφαλιά πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ (0-4). Στο 79΄ μετά από σέντρα του Αϊβάζη, ο Λεονάρντο Μπελμάνι με ωραίο «Βραζιλιάνικο» πλασέ, έκλεισε το σκορ (0-5).

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τους Αμπελόκηπους ξεχώρισαν μόνο για το πρώτο ημίχρονο οι Κουμπρόγλου, Τόπι. Κανείς δεν υστέρησε σε απόδοση από τον Πανδραμαϊκό, ξεχώρισαν ιδιαίτερα οι Υψηλός, Λίπο, Μπερούκας, Πατένταλης, Παπαδόπουλος. καλός ο διαιτητής Γιώργος Γεωργιτσόπουλος (Βαγγέλης Χασιώτης, Κώστας Τσακίρης).

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Τότκας (68΄ Μουρατίδης), Πέτρο (46΄ Μύγας), Αμανατίδης, Χριστοφορίδης (60΄ Προκοπίου), Τόπι, Κασαπίδης, Μιχαηλίδης, Καραγκιοζίδης, Παναγιώτου (60΄ Ευσταθιάδης), Κουμπρόγλου, Περσίδης.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Ηλιάδης, Γιαννίκης, Άρμεν (72΄ Βατίστας), Ρέντος (68΄ Παπακωνσταντίνου), Πατένταλης, Αϊβάζης, Παπαδόπουλος, Λίπο, Μπελμάνι, Υψηλός (80΄ Βασιλειάδης), Μπερούκας (75΄ Μ. Μπαμπαλής).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Μετά από το άσχημο αποτέλεσμα με τον Ξηροπόταμο, είχαμε λίγο χρόνο για να προετοιμαστούμε για ένα αγώνα που ήταν κρίσιμος και για τις δύο ομάδες. Οι ποδοσφαιριστές μου ανταποκρίθηκαν πλήρως στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο επικρατήσαμε κατά κράτος, χάσαμε σωρεία ευκαιριών για μεγαλύτερο σκορ και φτάσαμε δίκαια στη νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την απόδοση και για το αποτέλεσμα, έφτασαν την ομάδα στον τελικό και θα διεκδικήσουμε το τρόπαιο. Όλες οι γραμμές δούλεψαν σωστά, οι παίκτες κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια. Εύχομαι καλή συνέχεια στους Αμπελόκηπους.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Αμπελόκηποι): Δυστυχώς για μας, ίσως στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς, ο αντίπαλός μας ήταν ο κακός μας εαυτός. Κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα, που έδειξε πως δίκαια βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, δεν μπορέσαμε να ανταποκριθούμε, γνωρίσαμε βαριά ήττα και αποκλεισμό. Θέλω να συγχαρώ τον τερματοφύλακά μας, Προκόπη Τότκα, που «με ενάμισι πόδι» έπαιξε, σφίγγοντας τα δόντια, για να βοηθήσει την ομάδα του. Ίσως αυτό το γεγονός, ότι δηλαδή τραυματίστηκαν οι τερματοφύλακές μας, ο Τότκας και ο Δάφκος, να επηρέασε τους υπόλοιπους παίκτες. Δεν είναι δικαιολογία, ίσως όμως έπαιξε ρόλο. Θέλω να πω ότι προσωπικά πιστεύω σε αυτούς τους παίκτες, η ομάδα μας λειτουργεί πολύ σωστά, τόσο διοικητικά, όσο και αγωνιστικά και πιστεύω ότι θα ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι και γρήγορα θα επιστρέψουμε στις καλές εμφανίσεις.