ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 1-1 ……………..

ΑΝΩΔΥΝΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟ, ΜΟΥΧΤΑΡΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕΝΤΑΛΗΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΑΝ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ 1-1

«Μπλόκο» στον Ξηροπόταμο

Την τρίτη ισοπαλία του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Πανδραμαϊκός, απέναντι στον ιδιαίτερα αξιόμαχο Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου.

ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 1-1: Το τελικό αποτέλεσμα ακούγεται ως έκπληξη, με δεδομένο ότι ο τελευταίος στη βαθμολογία υποδεχόταν τον πρωτοπόρο, πλην όμως στην πράξη τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά. Ο Μέγας Αλέξανδρος θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και με παίκτες που έτρεχαν και μόχθησαν για 90 λεπτά, κρατούσε τη νίκη μέχρι το 72΄ και τελικά πήρε έναν βαθμό, που ενδεχομένως να αποδειχθεί πολύτιμος στο κυνήγι της παραμονής. Το βέβαιο είναι πως η ομάδα του Τάκη Στάμογλου παρουσιάστηκε τελείως διαφορετική από τον πρώτο γύρο και, εφόσον συνεχίσει έτσι, μπορεί να ελπίζει βάσιμα σε καλύτερες μέρες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να κερδίσουν. Αφού δεν μπόρεσαν να προηγηθούν στο πρώτο μέρος, δέχθηκαν την ψυχρολουσία του 1-0 κι έχασαν την ψυχραιμία τους. Αναζήτησαν τρόπους να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Ξηροποτάμου, στην επανάληψη προωθήθηκε ο Πατένταλης και στο τέλος αρκέστηκαν στην ισοπαλία. Σαφώς αισθητή η απουσία του Κλέο Λίπο, ποδοσφαιριστή που αποτελεί ένα από τα βασικά «γρανάζια» στο κέντρο των πρωτοπόρων. Είναι, όμως, επίσης γεγονός πως η ομάδα του Μπάμπη Καζεπίδη παραμένει πρώτη και αήττητη, ξεπερνώντας ανώδυνα την απώλεια βαθμών, αφού και οι υπόλοιποι διώκτες δεν κέρδισαν, με αποτέλεσμα η διαφορά από τη δεύτερη θέση να μείνει στους 8 βαθμούς. Οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ιδανικές για τον αγώνα, με δεδομένο ότι φυσούσε αρκετά και κατά διαστήματα ψιχάλιζε.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 4΄ σέντρα του Γιαννίκη, κεφαλιά του Μπερούκα, άουτ. Στο 7΄ διαγώνιο σουτ του Βουγιούκα εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Ηλιάδης. Στο 16΄ ο Κεχαγιάς επιχείρησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του κατέληξε ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πατένταλης βλέποντας τον τερματοφύλακα αρκετά εκτός εστίας, επιχείρησε όμορφο μακρινό πλασέ, όμως ο Ζιάκας πρόλαβε και με υπερένταση απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 23΄ ανατροπή του Λουκά από τον τερματοφύλακα και στο πέναλτι ευστόχησε ο Γιώργος Μουχτάρης (1-0). Στο 30΄ μετά από φάουλ του Υψηλού, η κεφαλιά του Ρέντου πέρασε άουτ. Στο 72΄ σύγχυση στην περιοχή των γηπεδούχων κι ο Στέλιος Πατένταλης με κοντινό πλασέ, ισοφάρισε. Στο 74΄ αριστερό, δυνατό σουτ του Μπελμάνι, άουτ, στο επόμενο λεπτό διαγώνιο σουτ του Μουχτάρη, η μπάλα πέρασε παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος. Στο 78΄ σουτ του Μπερούκα μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Ζιάκας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Ξηρπόταμο όλοι οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ξεχώρισαν οι Μουχτάρης, Δερμεντζής, Ζιάκας, Γ. Δημίου. Από τον Πανδραμαϊκό καλύτεροι οι Ρέντος, Άρμεν, Αϊβάζης. Καλή η διαιτησία του Νίκου Παρασκευούδη (Χριστοφόρα Νικολαϊδου, Αναστάσιος Μπούλης).

ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ: Ζιάκας, Κιουμουρτζής, Γ. Δημίου, Δερμεντζής, Χαρίσκος, Αν. Δήμου, Φωτιάδης (87΄ Πάνος), Λουκάς, Βουγιουκλής (63΄ Μαδεμλής), Μουχτάρης, Λεονταρίδης (68΄ Τριανταφύλλου).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Ηλιάδης, Γιαννίκης, Κεχαγιάς, Ρέντος, Πατένταλης, Αϊβάζης, Μπελμάνι, Άρμεν (85΄ Μπατίστας), Λυκίδης (46΄ Β. Παπαδόπουλος), Υψηλός, Μπερούκας.

ΩΡΑ… ΚΥΠΕΛΛΟΥ: Την Τετάρτη 6 Μαρτίου διεξάγονται οι επαναληπτικοί ημιτελικοί κυπέλλου και θα βγει το ζευγάρι του τελικού. Οι αγώνες παρουσιάζουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, με δεδομένο ότι τα πρώτα παιχνίδια δεν έχρισαν καμία ομάδα ως φαβορί. Πολλοί φίλαθλοι αναμένεται να παρακολουθήσουν τα ματς (ώρα έναρξης 15:30), που είναι τα εξής (σε παρένθεση το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα): Αμπελόκηποι-Πανδραμαϊκός (1-1), Προσοτσάνη-Βώλακας (0-1).