ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 1-1 …………..

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΣΤΟΥΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΔΡΑΜΑΣ

Ραντεβού… σε δυο βδομάδες

«Ανοιχτοί»… έμειναν οι λογαριασμοί στους ημιτελικούς κυπέλλου Δράμας και όλα θα κριθούν στα επαναληπτικά παιχνίδια. Πανδραμαϊκός και Αμπελόκηποι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, ο Βώλακας κέρδισε 1-0 την Προσοτσάνη.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 1-1: Πολύ καλό και δυνατό ήταν το παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο αντιπάλους που επιβεβαίωσαν τη φετινή δυναμική τους. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε περίοδο ιδιαίτερα βεβαρημένου προγράμματος, με συνεχόμενα δύσκολα παιχνίδια (προηγήθηκε αυτό στη Χωριστή, ακολουθεί με την Πετρούσα) και με δεδομένες τις απουσίες τους, έδειξαν σημάδια κόπωσης στα τελευταία λεπτά. Παρόλα αυτά, είχαν θέληση και αγωνιστικότητα και κρατούσαν στα χέρια τους μια νίκη με σημαντικό σκορ μέχρι την τελευταία φάση της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ρεπό το προηγούμενο Σάββατο, έτσι φαίνονταν πιο «φρέσκιοι», παράλληλα παρουσιάστηκαν με πολλά νέα πρόσωπα, νεοαποκτηθέντες ποδοσφαιριστές στις μεταγραφές Ιανουαρίου, πάλεψαν στα ίσια και στις καθυστερήσεις σημείωσαν το πολύτιμο γκολ.

«ΚΡΥΦΤΟΥΛΙ» ΣΤΙΣ ΚΕΡΚΙΔΕΣ: Στο περιθώριο της αναμέτρησης, θα πρέπει να γίνει αναφορά στην ταλαιπωρία που υπέστησαν οι αρκετοί φίλαθλοι που ήρθαν στο δημοτικό στάδιο Δράμας. Όπως είναι γνωστό, οι κερκίδες του σταδίου έχουν χαρακτηρισθεί ακατάλληλες εδώ και πάνω από δέκα χρόνια. Στο παρελθόν είχαν τοποθετηθεί και κορδέλες, αποκλείοντας την πρόσβαση στους φιλάθλους. Τίποτα απολύτως δεν έγινε εδώ και τόσα χρόνια, η κατάσταση έμεινε στάσιμη και ξαφνικά… οι υπεύθυνοι θυμήθηκαν το απαγορευτικό, με αποτέλεσμα να κλείσουν ξανά οι κερκίδες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τον συνωστισμό των φιλάθλων στην είσοδο και περιμετρικά του γηπέδου. Υπήρξαν στην πορεία και ορισμένοι που κουράστηκαν και πήγαν στις κερκίδες να ξαποστάσουν, όμως ο παρατηρητής απείλησε πως θα διέκοπτε το ματς, κάτι που είχε ως συνέπεια οι υπεύθυνοι του Πανδραμαϊκού να αναγκάζονται πολλές φορές να επεμβαίνουν και να ζητούν από τον κόσμο να φύγει. Είναι πρωτοφανές από μόνο του το γεγονός ότι το δημοτικό στάδιο έχει αφεθεί έτσι στην τύχη του, χωρίς εδώ και χρόνια οι υπεύθυνοι να προβούν σε εργασίες συντήρησης. Εκτός από αυτό, όμως, ο Δουμπέσας την προηγούμενη εβδομάδα ορίστηκε να παίξει στο γήπεδο Κουδουνίων, οπότε εύλογα αγανακτούσε ο κόσμος, όταν αναρωτιούνταν γιατί δεν έγινε το ίδιο και σε αυτό το ματς, αφού το γήπεδο είναι ακατάλληλο…

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 6΄ φάουλ του Υψηλού από καλή θέση, έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 18΄ φάουλ του Ράντο, κεφαλιά του Τόπι, άουτ. Στο 32΄ ο Μπερούκας τροφοδότησε τον Λίπο, που από κοντά σούταρε και απέκρουσε σωτήρια στη γραμμή ο Περσίδης. Στο 34΄ σουτ του Ουζούνη εντός περιοχής, πέρασε άουτ. Στο 53΄ ο Μπερούκας από καλή θέση έκανε συρτό σουτ, που μπλόκαρε ο Τότκας. Στο 68΄ ο Πανδραμαϊκός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπερούκα και ευστόχησε ο Αντώνης Γιαννίκης (1-0). Στο 71΄ συρτό σουτ του Τόπι εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Ηλιάδης. Στο 75΄ σουτ του Τόπι απέκρουσε ο Ηλιάδης, στη συνέχεια ο Κουμπρόγλου πέτυχε γκολ, που όμως ακυρώθηκε με υπόδειξη του επόπτη Χατζηνάκου. Στο 95΄ μετά από κόρνερ του Μιχαηλίδη, ο Μπάμπης Μύγας με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-1.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Πανδραμαϊκό ξεχώρισαν οι Αϊβάζης, Λίπο, Πατένταλης, από τους Αμπελόκηπους οι Τόπι, Ουζούνης, Μύγας, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια και του Κασαπίδη, που πέρασε αλλαγή. Καλή η διαιτησία του Αντώνη Σιαμανή (Μάνος Παστιάδης, Γιώργος Χατζηνάκος).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Ηλιάδης, Γιαννίκης, Κεχαγιάς, Ρέντος, Πατένταλης, Αϊβάζης, Β. Παπαδόπουλος (70΄ Λυκίδης), Λίπο (90΄ Μ. Μπαμπαλής), Άρμεν (80΄ Μπατίστας), Υψηλός (88΄ Βασιλειάδης), Μπερούκας.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Τότκας, Ράντο, Αμανατίδης (46΄ Κασαπίδης), Χριστοφορίδης, Τόπι, Περσίδης (80΄ Προκοπίου), Ουζούνης (88΄ Μιχαηλίδης), Καραγκιοζίδης, Παναγιώτου (73΄ Τόντρι), Κουμπρόγλου, Μύγας.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Αμπελόκηποι): Δεν έμεινα ικανοποιημένος από το πρώτο μέρος, όσον αφορά την ηρεμία και τη συγκέντρωση που έπρεπε να έχουμε, αλλά και τις τελικές μας επιλογές επιθετικά. Στην επανάληψη βγήκαμε χωρίς νευρικότητα, με λιγότερο άγχος και παίξαμε καλύτερα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, δόθηκε σε βάρος μας πέναλτι που έγινε στα όρια της περιοχής. Δεν το βάλαμε κάτω, με ορθολογισμό συνεχίσαμε τις επιθέσεις, μας ακυρώθηκε ένα γκολ. Στα τελευταία 25 λεπτά ήταν επιθετικός μονόλογος για μας, τελικά η λύτρωση ήρθε στο 94΄. Μπορεί να αισθάνομαι πράγματι τυχερός που ισοφαρίσαμε στις καθυστερήσεις, πιστεύω όμως ότι ήμασταν πιο έτοιμοι για αυτό το παιχνίδι από τον αντίπαλο, στον οποίο η κόπωση ήταν εμφανής στους παίκτες του. Δουλεύουμε για φέτος και για τη νέα χρονιά, μας ενδιαφέρει το κύπελλο, έχουμε ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Στο πρωτάθλημα οι 9 βαθμοί του Πανδραμαϊκού του δίνουν σημαντικό προβάδισμα, πλην όμως τίποτα δεν έχει κριθεί.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Παρά την κόπωση που δικαιολογημένα εμφάνισαν οι παίκτες, δίνοντας συνεχόμενα δύσκολα ματς, οι παίκτες μας τακτικά ανταποκρίθηκαν πλήρως στις απαιτήσεις του αγώνα. δεν απειληθήκαμε από τον αντίπαλο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ δώσαμε σκόπιμα την μπάλα στον αντίπαλο, διατηρώντας όμως τον έλεγχο του ρυθμού. Χάσαμε μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, με κορυφαία αυτήν του Μπερούκα. Ο αντίπαλος προσπαθούσε με «βαθιές» μπαλιές, που δεν μας δυσκόλεψαν, τελικά ισοφαριστήκαμε στην τελευταία φάση του αγώνα. Για μας  είτε κερδίζαμε 1-0, είτε με το 1-1 όπως έγινε, θα ήταν το ίδιο η ρεβάνς, ως Πανδραμαϊκός θα πάμε για τη νίκη, απλά μας αφήνει μια πικρία ο τρόπος που ήρθε το 1-1 στο φινάλε.