ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΥ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΥ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ ΚΑΙ ΞΕΦΥΓΕ ΣΤΟ +5

Ο Μπερούκας «χτύπησε» στο 90΄

Θριαμβευτής στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής Α΄ κατηγορίας αναδείχθηκε ο Πανδραμαϊκός, που «έσπασε» το αήττητο των Αμπελοκήπων και μάλιστα εκτός έδρας, ξεφεύγοντας πέντε βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 1-2: Δραματικό φινάλε επεφύλασσε το ντέρμπι, που παρακολούθησαν πλήθος φιλάθλων. Η κερκίδα στο γήπεδο Μαυροβάτου, που χρησιμοποιούν ως έδρα οι Αμπελόκηποι, καθώς γίνονται εργασίες στο γήπεδο «Δημήτρης Κραχτίδης», ήταν κατάμεστη, ενώ παράλληλα αρκετός κόσμος παρακολουθούσε γύρω-γύρω από το γήπεδο. Πέρα από τους φιλάθλους των δύο αντιπάλων, υπήρχαν αρκετοί ουδέτεροι, που ήρθαν για να απολαύσουν το θέαμα. Παρά τον μέτριο αγωνιστικό χώρο, έγινε πραγματικό ντέρμπι, από δύο ομάδες που επιβεβαίωσαν πως δίκαια βρίσκονται τόσο ψηλά στη βαθμολογία. Τη στιγμή που σχεδόν όλοι πίστεψαν πως ο αγώνας θα έληγε ισόπαλος, οι φιλοξενούμενοι «άρπαξαν» τη σπουδαία νίκη.

ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΥΣΣΙΔΗ: Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Κώστα Κυσσίδη των γηπεδούχων στο κεφάλι, ελπίζεται πως δεν είναι σοβαρό. Οι ευχές όλων τον συνοδεύουν.

«ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ» ΙΩΑΝΝΙΔΗ: Από τη μεριά τους οι Αμπελόκηποι παρουσίασαν ένα πολύ αξιόλογο σύνολο και γίνεται πολύ καλή δουλειά από τον προπονητή, Γιάννη Ιωαννίδη, που έχει βάλει την προσωπική του «σφραγίδα» στη δημιουργία μιας νέας ταυτότητας για την ομάδα, άκρως ανταγωνιστικής. Στο χθεσινό παιχνίδι έπαιξαν χωρίς τους Κασαπίδη, Αμανατίδη, ενώ τυπική ήταν η συμμετοχή και του τραυματία Κώστα Παπαδόπουλου, που δεν μπορούσε να βοηθήσει ουσιαστικά. Το τελικό αποτέλεσμα, έτσι όπως διαμορφώθηκε, αφήνει μια πικρία στους γηπεδούχους.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ: Στην αντίπερα όχθη, ο πρωτοπόρος Πανδραμαϊκός πήρε πλέον ένα σαφές προβάδισμα στην υπόθεση τίτλου. Η νίκη του ήταν σπουδαία, απέναντι σε αντίπαλο που μέχρι πρότινος παρέμενε αήττητος και το συγκρότημα του Μπάμπη Καζεπίδη έδειξε πως διαθέτει την ποιότητα και την υπομονή για να φέρει σε πέρας δύσκολες αποστολές. Το πρωτάθλημα, βέβαια, έχει πολύ δρόμο μπροστά, χρειάζεται διαρκής επαγρύπνηση και συγκέντρωση στον στόχο, όμως οι παίκτες χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο του Πανδραμαϊκού και δικαιολογημένα πανηγύρισαν έξαλλα την επιτυχία που ήρθε στην εκπνοή.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Πρώτη ήττα των Αμπελοκήπων στο πρωτάθλημα, πρώτη και εντός έδρας. Όπως στο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής με τον Βώλακα (2-2), δέχθηκαν δύο γκολ. Διαθέτουν τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στην κατηγορία (27 γκολ). Βρίσκονται σε κρίσιμο σταυροδρόμι, καθώς ακολουθούν δύο συνεχόμενα εκτός έδρας ματς, σε Χωριστή και Πετρούσα. Όγδοη φετινή νίκη του Πανδραμαϊκού, τέταρτη εκτός έδρας. Μετρά 7 συνεχόμενες νίκες. Μαζί με την Πετρούσα, είναι οι δύο αήττητες ομάδες του πρωταθλήματος. Έχει την καλύτερη επίθεση (32 γκολ) και τη δεύτερη καλύτερη άμυνα. Έχει σημειώσει 16 γκολ στο γήπεδό του και άλλα τόσα εκτός έδρας.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι Αμπελόκηποι μπήκαν πιο δυνατά, έδειχναν πιο ψύχραιμοι κι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 25λεπτο. Ο Πανδραμαϊκός έδειχνε αγχωμένος, παρόλα αυτά κατάφερε και προηγήθηκε, έχασε κι άλλη μια ευκαιρία, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και το ημίχρονο έληξε ισορροπημένα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, ήταν ανώτεροι, έχασαν ευκαιρίες. Στο τελευταίο τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και τελικά το νικητήριο γκολ ήρθε στο τέλος.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 5΄ ο Μύγας τροφοδότησε τον Ουζούνη, που αν και από πολύ πλάγια έκανε το πλασέ και απέκρουσε σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Πατένταλης. Στο 7΄ ο Μουχτάρης έδωσε στον Κλέο Λίπο, που έξω από την περιοχή με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα (0-1). Στο 18΄ ο Ηλιάδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το μακρινό σουτ του Ουζούνη, στο 25΄ φάουλ του Μπερούκα πέρασε άουτ. Στο 28΄ πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Λίπο από πολύ καλή θέση έπιασε μονοκόμματο, κοντινό σουτ στα χέρια του Λαμπρινουδάκη. Στο επόμενο λεπτό ο Μύγας έβγαλε μακρινή μπαλιά στον Δημήτρη Ουζούνη, που με πλασέ ισοφάρισε. Στο 35΄ κεφαλιά του Πατένταλη απέκρουσε στη γραμμή ο Κυσσίδης, στο 47΄ ο Μπερούκας έδωσε στον Μπελμάνι, που από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ. Στο 50΄ κόρνερ του Μπελμάνι, κεφαλιά του Πατένταλη ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 68΄ το αριστερό, συρτό σουτ του Μπερούκα κατέληξε άουτ, στο 70΄ ο Βαλάντης Παπαδόπουλος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και από ένα μέτρο ο Μπελμάνι δεν μπόρεσε να τη βρει για να την προωθήσει στα δίχτυα. Στο 80΄ σουτ του Παναγιώτου από πλάγια, μπλόκαρε ο Ηλιάδης, στο 86΄ φάουλ του Ουζούνη πέρασε άουτ. Στο 90΄ ο Αϊβάζης βρήκε στην περιοχή αφύλακτο τον Γιώργο Μπερούκα, που δεν αστόχησε (1-2).

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τους Αμπελόκηπους ξεχώρισαν οι Τόπι, Τσιάρας, Κ. Κυσσίδης, Δερμεντζής και στο πρώτο ημίχρονο ο Μύγας. Από τον Πανδραμαϊκό ξεχώρισαν οι Λίπο, Μπερούκας, Ρέντος, Αϊβάζης, Μπελμάνι. Πολύ καλός ο διαιτητής Κώστας Πουλικίδης, όπως και οι επόπτες Γιώργος Χατζηνάκος, Κώστας Τσακίρης.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Λαμπρινουδάκης, Δερμεντζής, Τσιάρας, Κ. Κυσσίδης (78΄ λ.τ. Λέκοβιτς), Τόπι, Ευσταθιάδης, Ουζούνης, Παναγιώτου, Τόντρι (63΄ Κ. Παπαδόπουλος), Κουμπρόγλου, Μύγας.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Ηλιάδης, Γιαννίκης, Κεχαγιάς, Ρέντος, Πατένταλης, Αϊβάζης, Μουχτάρης (46΄ Β. Παπαδόπουλος), Λίπο, Μπελμάνι (90΄ Παπακωνσταντίνου), Υψηλός (73΄ Άρμεν), Μπερούκας.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:
Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, παρόλο που ο αγωνιστικός χώρος δεν βοηθούσε να παιχθεί ποιοτικό ποδόσφαιρο. Ο αγώνας ήταν δυνατός, οι Αμπελόκηποι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, εμείς ήμασταν αγχωμένοι, κάτι που δεν έπρεπε να γίνει, διότι έχουμε παίκτες με προσωπικότητα. Ίσως όμως να αγχώθηκαν, επειδή ήγθελαν πάρα πολύ τον αγώνα. Πήραμε το προβάδισμα με το πολύ ωραίο γκολ του Λίπο, χάσαμε καλή ευκαιρία με τον Λίπο και στην επόμενη φάση δεχθήκαμε την ισοφάριση. Ως το τέλος του ημιχρόνου, κάναμε κι άλλη καλή ευκαιρία με τον Πατένταλη. Στο β΄ ημίχρονο η παρουσία μας ήταν καλύτερη από το πρώτο, είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και καταφέραμε, έστω και στο τέλος, να φθάσουμε στη σπουδαία νίκη, που θα μας βοηθήσει πολύ. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, από την αρχή του πρωταθλήματος προσπαθούν συνεχώς σε προπονήσεις και σε αγώνες, απόλυτα προσηλωμένοι. Θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Γιάννη (σ.σ.: Ιωαννίδη) και στους Αμπελόκηπους.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Αμπελόκηποι): Κατ΄ αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φιλάθλους που ήρθαν να δουν αυτό το παιχνίδι. Συμφωνώ πως ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Η ομάδα μου άρχισε με περισσότερο ενθουσιασμό, είχαμε όμως φλύαρη κατοχή, χωρίς να απειλήσουμε πολλές φορές, όπως βέβαια και ο αντίπαλος. Στο β΄ ημίχρονο άλλαξε η εικόνα, παρουσιάστηκαν σημάδια κόπωσης σε ορισμένους παίκτες μας μεγάλης ηλικίας, είναι φυσιολογικό, είχαμε και τέσσερις βασικές απουσίες. Βλέποντας την υπεροχή του Πανδραμαϊκού, κάναμε κάποιες αλλαγές και εξισορρόπησε ο αγώνας. Ο Πανδραμαϊκός είχε φλύαρη κατοχή κι όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο. Ήταν μια πολύ άτυχη στιγμή στο 90΄, θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει το λάθος, με αντίπαλο τον Πανδραμαϊκό πολλές φορές τα λάθη πληρώνονται. Συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν. Έχω να παρατηρήσω ότι τρεις ποδοσφαιριστές του Πανδραμαϊκού, Λίπο, Μπερούκας, Μπελμάνι, έχουν σημειώσει μεγάλη πρόοδο. Οι ποδοσφαιριστές μου έδωσαν ό,τι είχαν, ίσως εάν δεν είχαμε τις απουσίες, το παιχνίδι να είχε καλύτερη εξέλιξη για μας. Δείξαμε πάθος, δύναμη, σταθήκαμε άτυχοι, δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία.