Νίκη πρωτιάς του Πανδραμαϊκού ………………….

ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΠΕΡΟΥΚΑ ΛΥΓΙΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

Νίκη πρωτιάς του Πανδραμαϊκού

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε ο Πανδραμαϊκός, κάμπτοντας την αντίσταση της Προσοτσάνης στο ντέρμπι κορυφής Α΄ κατηγορίας Δράμας.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1-0: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ντέρμπι, που διεξήχθη μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους. Παρά την κρισιμότητα της συνάντησης και την ανάγκη για νίκη που είχαν αμφότεροι οι αντίπαλοι, προσπάθησαν και απέδωσαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι του Μπάμπη Καζεπίδη ήταν σαφώς καλύτεροι, προηγήθηκαν στο σκορ και έχασαν ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Λάλλα αντέδρασαν, δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Για τους νικητές κινητήριοι μοχλοί οι Κεχαγιάς, Αϊβάζης, Πατένταλης, σημαντικές επεμβάσεις είχε ο τερματοφύλακας Κιουμουρτζής. Για την Προσοτσάνη σωστές επεμβάσεις είχε ο Αβραάμ, ενώ πολύ δραστήριοι οι Αθανασιάδης, Ρούσσος, Τσακμακίδης.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Τρίτη νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια για τον Πανδραμαϊκό. Σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος, έχει την καλύτερη επίθεση (16 γκολ ενεργητικό, μαζί με τους Αμπελόκηπους) και άμυνα (μόλις ένα γκολ παθητικό). Συμπλήρωσε 4 συνεχόμενους αγώνες (360 λεπτά) χωρίς να δεχθεί γκολ. Μαζί με την Πετρούσα και τους Αμπελόκηπους, είναι οι μοναδικές αήττητες ομάδες. Πρώτη φετινή ήττα της Προσοτσάνης, πρώτο παιχνίδι που δεν κατάφερε να σκοράρει. Μαζί με τον Βώλακα, διαθέτει την 3η καλύτερη επίθεση (10 γκολ). Έχει δεχθεί τα 3 από τα 5 συνολικά γκολ που έχει ως παθητικό, σε εκτός έδρας ματς.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 12΄ φάουλ του Μπελμάνι, κεφαλιά του Γιαννίκη, άουτ. Στο 24΄ έπειτα από πολύ ωραία ενέργεια ο Κεχαγιάς έδωσε στον Γιώργο Μπερούκα, που σούταρε διαγώνια στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία (1-0). Στο 41΄ ο Αβραάμ απέκρουσε στο τετ-α-τετ του Κεχαγιά. Στο 45΄ σουτ του Τσακμακίδη απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κιουμουρτζής. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπερούκας έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Λίπο, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Αβραάμ. Στο 52΄ ο Γουνατίδης έδωσε στον Τσακμακίδη, που έκανε το πλασέ και απέκρουσε ο Κιουμουρτζής. Στο 57΄ κόρνερ του Υψηλού, κεφαλιά του Πατένταλη, άουτ. Η μεγάλη στιγμή της Προσοτσάνης στο 81΄, όταν ο Κιουμουρτζής απέκρουσε σωτήρια στο τετ-α-τετ του Τσακμακίδη. Στο 91΄ ο Αϊβάζης από μακριά επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Αβραάμ, όμως το πλασέ που επιχείρησε, έφυγε άουτ. Στο 92΄ φάουλ του Κερασίδη απέκρουσε ο Κιουμουρτζής. Πολύ καλή η διαιτησία του Κώστα Κοτσάνη (Χατζηνάκος, Κουβαλάκης).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Κιουμουρτζής, Γιαννίκης, Κεχαγιάς, Ρέντος, Πατένταλης, Αϊβάζης, Μπελμάνι (80΄ Παπακωνσταντίνου), Λίπο (89΄ Κυσσίδης), Παπαδόπουλος (59΄ Μουχτάρης), Υψηλός (72΄ Άρμεν), Μπερούκας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Αβραάμ, Παπαμιχαήλ, Μπ. Αθανασιάδης (46΄ Κερασίδης), Δ. Αθανασιάδης, Αστερίου, Φερφέρης, Πετρόπουλος (72΄ Καρακάσης), Ρούσσος, Κοκλίδης (56΄ Δ. Τσακμακίδης), Κ. Τσακμακίδης, Γουνατίδης.

ΕΥΧΕΤΗΡΙΟ: Ο γνωστός αθλητικογράφος του νομού Δράμας, Μάκης Μελίδης, πέρασε πρόσφατα τη δική του περιπέτεια υγείας. Η ιστοσελίδα και οι άνθρωποι του ποδοσφαίρου του εύχονται ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στο πολύ σημαντικό και διαχρονικό του έργο.