Διπλό η Καβάλα, άνετα ο Πανσερραϊκός το Καλαμπάκι

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ

Διπλό στο ντέρμπι η Καβάλα, άνετα ο Πανσερραϊκός το Καλαμπάκι

Πρώτη αγωνιστική, το απόγευμα της Κυριακής, για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας, όπου στο σημαντικότερο παιχνίδι η Καβάλα νίκησε μέσα στο Παραλίμνιο, όπως και ο Ορφέας Ξάνθης μέσα στο Ορφάνι, η Ασπίδα Ξάνθης μέσα στην Χρυσούπολη επί του Κεραυνού Πέρνης. Πρώτες νίκες για Πανσερραϊκό, Εθνικό Σιδηροκάστρου και Άρη Αβάτου και με την μοναδική λευκή ισοπαλία να γίνεται στο Κιλκίς ανάμεσα στον Αλέξανδρο και το Νέστο Χυσούπολης. Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία, είναι:

Τα αποτελέσματα

1η αγωνιστική

Απόλλων Παραλιμνίου – Α.Ο. Καβάλα         0-1      (76’ Τσούτσης)

Εθνικός Σιδηροκάστρου – ΠΑΟ Κοσμίου      1-0     (48’ Τσιατμάς)

Κεραυνός Πέρνης – Ασπίδα Ξάνθης   0-1     (80’) Παπαδόπουλος

Αετός Ορφανού – Ορφέας Ξάνθης      2-3

(19’)Παυλίδης, (88’πεν.) Δουμάνης – (42’) Τανζού, (58’) Χιντ Ιμέρ, (70’) Τορομανίδης

Ανώτεροι οι Σερραίοι, άνετα το Καλαμπάκι

Από την αρχή φάνηκε ότι θα ήταν δύσκολη η αποστολή για την εκπρόσωπο της Δράμα Α.Ε. Καλαμπακίο, μέσα στις Σέρρες με αντίπαλο τον πολύ πιο έμπειρο Πανσερραϊκό, από το οποίο ηττήθηκε με το ευρύ σκορ 4-0, μη μπορώντας σε κανένα σημείο να αντιταθεί και έχοντα πού λίγες ευκαιρίες για να σκοράρει.

2’ Ο Πέτρου μέσα από την μεγάλη περιοχή με δεξί πλασέ μετά από κεφαλιά πάσα του Ομπόσου κάνει το 1-0.

14’ Ο Πέτρου με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ πετυχαίνει το 2-0.

21’ Δοκάρι για τον Πανσερραϊκό από τον Ομπόσου που πλάσαρε τον Κελετζή μέσα από την μικρή περιοχή. Στην επαναφορά ο Παπαβασιλείου δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

33’ Σουτ ο Ομπόσου από το ύψος της μεγάλης περιοχής άουτ, η μπάλα αποκρούεται από το δοκάρι του Καλαμπακίου

41’ Ο Παπαβασιλείου με μακρινή μεταβίβαση έδωσε στον Πέτρου στα άκρα, αυτός βρήκε τον Πούφλη αλλά ο τελευταίος αστόχησε.

42’ Ο Παπαβασιλείου φάτσα με το γκολ προσπάθησε να κρεμάσει τον Κελετζή αλλά ο τερματοφύλακας του Καλαμπακίου τον πρόλαβε.

43’ Σουτ για το Καλαμπάκι απο τον Μαυροβασίλη η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ.

47’ Σουτ για το Καλαμπάκι από τον Θεοδοσιάδη καταλήγει άουτ.

48’ Κεφαλιά Παπαβασιλείουγια τον Πανσερραϊκό, μετά  από γέμισμα, η μπάλα πέρασε άουτ

49’  Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή για τον προωθημένο Καλατζίδη, χαμένη ευκαιρία, άουτ για το Καλαμπάκι.

59’ Ο Ομπόσου από τα δεξιά τρύπησε την άμυνα του Καλαμπακίου πάσαρε στον ελεύθερο Παπαβασιλείου αλλά ο φορ του Πανσερραϊκού έστειλε την μπάλα αδύναμα στην αγκαλιά του Κελετζή.

61’ Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Πανσερραϊκού, τελικός αποδέκτης ο Πούφλης, αλλά την μπάλα μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας.

64’ Ο Ζιώγας με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, διαμορφώνει το 3-0 για τους Σερραίους.

69’ Οριζόντιο δοκάρι από τον Στέφανο Πέτρου σε μακρινό πλασέ στο όριο της μεγάλης περιοχής.

78’ Σουτ ο Βλαχόπουλος μέσα από την μεγάλη περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Κελετζής.

84΄Με ατομική προσπάθεια ο Παπαβασιλείου με πλασέ κάνει το 4-0.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Τσακαλίδης Αλ., Μαλανδρής, Σκούτας (ΕΠΣ Χαλκιδικής)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Σ. Αναστασιάδης): Γιαννακίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος (86’ Νέδος), Καστριτσέαςς, Κούτλας (81’ Χριστοφορίδης), Πούφλης, Πέτρου (81’ Βουδουρίδης), Ζιώγας, Παπαβασιλείου, Βλαχόπουλος (86’ Παπαδόπουλος), Ομπόσου.

Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ (Φ. Χατζηκυριάκου): Κελετζής, Ράντο, Καλατζίδης, Κλόγκιρι, Τσερκέζος, Κυσσίδης (63’ Κωνσταντινίδης), Τζιβανάκης, Βασιλειάδης, Θεοδοσιάδης (63’ Στάικος), Μαυροβασίλης, Παυλίδης (63’ Ντόβας).