ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 4-2

ΘΕΑΜΑ ΥΨΗΛΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ

Διαφήμισαν το ποδόσφαιρο

Τυχεροί αισθάνονται οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν την αναμέτρηση του Πανδραμαϊκού με τους Αμπελόκηπους, καθώς οι δύο αντίπαλοι τους αποζημίωσαν με εξαιρετικό θέαμα.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 4-2: Στο γήπεδο του Ξηροποτάμου και σε πολύ καλό αγωνιστικό χώρο, έγινε ένας αγώνας πραγματική «διαφήμιση» του ποδοσφαίρου, ανάμεσα σε δύο αντιπάλους που απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο στα 90 λεπτά, με ωραίο ρυθμό, συντονισμένες επιθετικές ενέργειες και πολύ όμορφα σε εκτέλεση γκολ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, αιφνιδιάστηκαν από το γκολ των Αμπελοκήπων, όμως αντέδρασαν και επικράτησαν δίκαια. Ήταν ανώτερος ο Πανδραμαϊκός, αποφασισμένος και κέρδισε δίκαια, επιδιώκοντας να κλείσει νικηφόρα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, καθώς κανείς δεν γνωρίζει τις εξελίξεις μετά το τέλος του πρωταθλήματος. Δεν μπορεί να παραγνωρίζεται το γεγονός πως από τότε που ανέλαβε ο Μπάμπης Καζεπίδης την τεχνική ηγεσία, προελαύνει αήττητος, πραγματοποιώντας πορεία αντάξια του μεγάλου ονόματός του. Από την άλλη μεριά η Α.Ε. Αμπελοκήπων, με τον Γιάννη Ιωαννίδη στο «τιμόνι» να κάνει σπουδαία δουλειά, έπαιξε πολύ όμορφο και στρωτό ποδόσφαιρο, κέρδισε θετικές εντυπώσεις και πιστοποίησε πως αξίζει να παραμείνει στην κατηγορία.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 9΄ σέντρα του Γιαννίκη, κοντινό πλασέ του Υψηλού απέκρουσε εκπληκτικά με τα πόδια ο Τότκας, στην επαναφορά πλασέ του Παυλίδη κόντραρε σε σώματα αμυντικών. Στο 10΄ κόρνερ του Λίπο, κεφαλιά του Παναγιώτου απέκρουσε εκπλητκικά ο Τότκας. Στο 13΄ ωραία σέντρα του Λέκοβιτς και ο Κώστας Παπαδόπουλος με άψογο πλασέ έκανε το 0-1. Στο 22΄ σουτ του Άρμεν έπεσε και απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας. Στο 28΄ ο Υψηλός τροφοδότησε τον Λίπο, που έκανε μπάσιμο στην περιοχή, έβγαλε σέντρα και με γυριστό σουτ ο Γιώργος Παυλίδης ισοφάρισε. Στο 38΄ κοντινή σέντρα του Μουχτάρη και ο Γιώργος Παυλίδης με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Στο επόμενο λεπτό, ίδιοι πρωταγωνιστές για τους Αμπελόκηπους, καθώς ο Λέκοβιτς έβγαλε νέα σέντρα και με πολύ όμορφο γυριστό σουτ ο Κώστας Παπαδόπουλος πέτυχε το 2-2. Στο 44΄ ο Παναγιώτου έδωσε στον Σωτήρη Υψηλό, που με σουτ διαμόρφωσε το 3-2. Στο 49΄ με κάθετη μπαλιά ο Κυσσίδης έβγαλε τετ-α-τετ τον Παναγιώτου, το εξ επαφής πλασέ του οποίου όμως απέκρουσε σε κόρνερ ο Τότκας. Στο 71΄ ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Μιχαηλίδη απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Λαμπρινουδάκης. Στο 73΄ ο Παναγιώτου απέναντι στον Τότκα σούταρε και ο δεύτερος έκανε άλλη μια εκπληκτική απόκρουση. Στο 78΄ ο Κλέο Λίπο με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια από τον χώρο του κέντρου, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 4-2, καταχειροκροτούμενος από όλους ους φιλάθλους.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής που να υστέρησε από τον Πανδραμαϊκό. Σε άλλο ένα αγώνα ο Λίπο ήταν εκ των κορυφαίων, επιβεβαιώνοντας πως αξίζει να δοκιμάσει την τύχη του σε μεγαλύτερη κατηγορία. Είναι πραγματικά απορίας άξιο πώς η Δόξα Δράμας δαπανά χρήματα σε διάφορες μεριές παίρνοντας παίκτες και δεν έχει ακόμα εντάξει αυτόν τον εξαιρετικό ποδοσφαιριστή, που βρίσκεται κυριολεκτικά μπροστά στα… μάτια της. Κορυφαίοι, επίσης, των γηπεδούχων οι Γιαννίκης, Υψηλός, Παυλίδης, Μουχτάρης. Από το ιδιαίτερα αξιόλογο σύνολο των Αμπελοκήπων, που άφησε άριστες εντυπώσεις, ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος, Μιχαηλίδης, Κασαπίδης, Αποστολίδης, καταπληκτικές ήταν αρκετές από τις επεμβάσεις του Τότκα. Με ορισμένες αποφάσεις του ο διαιτητής Π. Ραβίκαλης προκάλεσε εκνευρισμό. Πρόκειται για καλό διαιτητή και θα μπορούσε να αποφύγει τέτοιου είδους υποδείξεις. Επόπτες ήταν οι Αλβανίδης, Σκριτζόβαλης.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Λαμπρινουδάκης, Γιαννίκης, Κυσσίδης (65΄ Παπακωνσταντίνου), Ρέντος, Πατένταλης, Λίπο, Άρμεν (67΄ Χατζησωτηριάδης), Παυλίδης, Υψηλός (88΄ Βασιλειάδης), Μουχτάρης, Παναγιώτου (89΄ Μπαμπαλής).

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Τότκας, Αμανατίδης, Τεγξίζογλου (46΄ Δερμεντζής), Τουνγκελίδης, Αποστολίδης, Τόντρι (46΄ Μαυρίδης), Λέκοβιτς (67΄ Μύγας), Παπαδόπουλος, Μιχαηλίδης, Κασαπίδης, Μπένκου.

Εμβόλιμη θα είναι η 28η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, που διεξάγεται την Τετάρτη 16 Μαϊου. Ώρα έναρξης των παιχνιδιών στις 18:00!

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Αμπελόκηποι): Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, για το θέαμα που πρόσφεραν, αγωνιζόμενοι σε γήπεδο με καλό αγωνιστικό χώρο. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, καθώς ο Πανδραμαϊκός φέτος είναι ομάδα που δουλεύει σε υψηλότερες ταχύτητες και του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για το σύνολο που παρουσιάζει. Προηγηθήκαμε κόντρα στη ροή του αγώνα. Στα πρώτα δύο γκολ που δεχθήκαμε έγιναν αβίαστα λάθη λόγω απειρίας. Είχα πει στους παίκτες μου ότι κόντρα στον Πανδραμαϊκό δεν «δικαιούμασταν» να κάνουμε τέτοια λάθη. Πάντως και τα 6 γκολ σήμερα (σ.σ.: χθες) ήταν πανέμορφα και σίγουρα ικανοποιήθηκαν οι φίλαθλοι στο γήπεδο με το θέαμα που απόλαυσαν. Θέλαμε να πάμε στο ημίχρονο με ισόπαλο αποτέλεσμα, δυστυχώς το 3-2 στο τελευταίο λεπτό, άλλαξε την ψυχολογία. Στην επανάληψη με κάποιες αλλαγές επιχειρήσαμε να βελτιώσουμε την εικόνα μας, ιδιαίτερα στο αριστερό άκρο της άμυνας, όμως δεν μπορέσαμε να επιβάλουμε τον ρυθμό μας κι αυτό οφείλεται στο ότι ο αντίπαλος με τον τρόπο που έπαιζε, δεν μας άφησε. Ο Λίπο είναι εξαιρετικός ποδοσφαιριστής, πέτυχε εντυπωσιακό γκολ. Θέλω να ξαναπώ συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές. Μετά το δύσκολο αυτό 90λεπτο, πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι ψηλά, είμαστε αποφασισμένοι για το παιχνίδι της Τετάρτης, που είναι «ματς χωρίς γυρισμό» και θα προσπαθήσουμε για τη νίκη.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Για μας κάθε αγώνας μέχρι τη λήξη είναι ένας τελικός, θέλουμε να εξαντλήσουμε όλες τις πιθανότητες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αν και είχαμε καλές ευκαιρίες στην αρχή, βρεθήκαμε να χάνουμε, ανατρέψαμε το σκορ, αλλά πάλι έγινε γρήγορα το 2-2. Σίγουρα το 3ο γκολ επετεύχθη σε καθοριστικό σημείο, αφού μας απάλλαξε από το άγχος. Στην επανάληψη δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο να μας απειλήσει. Για ένα ακόμα παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές μου κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Έδειξαν πάλι πάθος κι αν καμιά φορά κάνουν λάθη, είναι ανθρώπινα, δεν είναι μηχανές. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη διάθεση που δείχνουν όλο αυτόν τον καιρό, αλλά και στον Γιάννη (σ.σ.: Ιωαννίδη) για το έργο που παρουσιάζει. Εύχομαι καλή συνέχεια στους Αμπελόκηπους.