Λύση της συνεργασίας με τον Νίκο Κωστένογλου

Η ΠΑΕ Δόξα Δράμας ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας της με τον προπονητή Νίκο Κωστένογλου και του εύχεται κάθε επιτυχία στη συνέχεια της καριέρας του.
Στον πάγκο της ομάδας για το επικείμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου θα καθίσει ο Κώστας Βασιλακάκης.

Ανάμεσα στη Δόξα Δράμας και τον Πανθρακικό, όπου πανηγύρισε μία και τρεις ανόδους αντίστοιχα. Ο Κομοτηναίος τεχνικός ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα στη Δόξα Δράμας στις 16 Νοεμβρίου 2003, όταν στην πρεμιέρα νίκησε εντός έδρας τη Βέροια με σκορ 1-0, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ηλία Μιχελίδη στο πρωτάθλημα της Γ” Εθνικής. Κάθισε στον πάγκο των Μαυραετών σε 16 παιχνίδια έχοντας απολογισμό 6 νίκες, 5 ισοπαλίες και 5 ήττες. Την επόμενη περίοδο (2004-2005) μετακόμισε στον Πανθρακικό, μετά από 32 παιχνίδια (25–5-2) πανηγύρισε την πρώτη άνοδο από τη Δ” Εθνική στη Γ’, ενώ την αγωνιστική σεζόν (2005-2006) θα έχει σε 34 παιχνίδια 21 νίκες, 9 ισοπαλίες και 4 ήττες. Μετά από δύο συνεχόμενες ανόδους θα αποχωρήσει και στα τέλη Νοεμβρίου 2006 θα επιστρέψει στη Δόξα Δράμας για μόλις 4 παιχνίδια (2 ισοπαλίες, 2 ήττες).

Η διαδρομή προς την Κομοτηνή ευχάριστη, για να επανέλθει στον Πανθρακικό (2006-2007) στην 14η αγωνιστική ολοκληρώνοντας τη χρονιά (8-2-11). Παρέμεινε στην ομάδα και την επόμενη αγωνιστική περίοδο (2007-2008) και την οδήγησε για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Σούπερ Λίγκα έχοντας 17 νίκες, 10 ισοπαλίες και 8 ήττες. Επέστρεψε πάλι στη Δόξα Δράμας (2008-2009) και σε 34 παιχνίδια είχε 21 νίκες, 10 ισοπαλίες και μόλις 3 ήττες, για να πανηγυρίσει δεύτερη συνεχόμενη άνοδο, αλλά στη Β” Εθνική. Παρέμεινε στους Μαυραετούς και την επόμενη περίοδο (2009-2010), και έφυγε στην 25η αγωνιστική μετά το ισόπαλο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό (1-1), και μαζί με το κύπελλο πέτυχε 8 νίκες, 8 ισοπαλίες και 10 ήττες. Την επόμενη χρονιά (2010-2011) ξανακάθισε στον πάγκο του Πανθρακικού για 8 παιχνίδια έχοντας απολογισμό 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες, από όπου και αποχώρησε.

Στη συνέχεια και για ενάμιση χρόνο έμεινε εκτός για να σπάσει το δίπολο και να βρεθεί στην Καβάλα με την οποία θα πετύχει σε 13 παιχνίδια 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες. Το καλοκαίρι σε μία δύσκολη περίοδο για τη Δόξα Δράμας ο Βασιλακάκης επέστρεψε στον πάγκο της και μέχρι τώρα σε 9 παιχνίδια έχει 1 νίκη, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Στα 200 παιχνίδια ο 55χρονος τεχνικός έχει 91 νίκες, 53 ισοπαλίες και 56 ήττες! Το ποσοστό είναι 45,5 προς 26,5 και 28. Τα 106 ματς είναι στη Β” Εθνική με 40 νίκες, 27 ισοπαλίες και 39 ήττες, ενώ 83 είναι στη Γ” Εθνική με 45 νίκες, 26 ισοπαλίες και 12 ήττες. Υπάρχει και το κύπελλο, 6 νίκες και 5 ήττες.

Εδώ θα πρέπει να θυμίσουμε ότι ο Βασιλακάκης ξεκίνησε την καριέρα του ως επιθετικός, αργότερα άλλαξε θέση και καθιερώθηκε ως αμυντικό χάφ και κεντρικός αμυντικός. Με τον Πανθρακικό έπαιξε 8 περιόδους, 7 στην Β” Εθνική και 1 στην Γ” Εθνική. Είναι ο ρέκορντμαν συμμετοχών Α” Εθνικής, με 255 εμφανίσεις (11 γκολ, 2 αυτογκόλ, 57 κίτρινες και 6 κόκκινες κάρτες), της Δόξας Δράμας, παίζοντας μέχρι τα 38. Από το 1981 έως το 1995 αγωνίστηκε 13 περιόδους στην Α” Εθνική και 1 περίοδο στην Β” Εθνική.