Α.Ο.Χ. ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ – ΟΦΗ 1 – 1

Α.Ο.Χ. ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ – ΟΦΗ  1 – 1

Ισοπαλία στο Κρητικό ντέρμπι

Με τον Ξύδα να ισοφαρίζει στο 93’, ΑΟΧ/Κισσαμικός και ΟΦΗ έμειναν ισόπαλοι με 1-1 στα Περιβόλια, για την 27η αγωνιστική της Football League.

Ο ΟΦΗ ταξίδεψε στα Χανιά με πολλές απουσίες, κάτι που δεν τον εμπόδισε να παίξει καλό ποδόσφαιρο και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι ήταν καλά στημένοι, δημιούργησαν και εκείνοι τις φάσεις τους και εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, στα τελευταία λεπτά ισοφαρίζοντας στο παρά… ένα. Μοιραίος ο Παπατόλιος, που δευτερόλεπτα πριν την ισοφάριση έχασε μοναδική ευκαιρία. Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΟΦΗ δίνει στον Άρη την ευκαιρία να τον ξεπεράσει ξανά στη βαθμολογία, στο κυριακάτικο (22/4) ματς με τον Απόλλωνα Πόντου.

H πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους, μόλις στο 2’, με το Στρέζο να προλαβαίνει οριακά το Χαλκιαδάκη, στη μικρή περιοχή, από σέντρα του Λεμονή. Στο 5’, ο Λεό απείλησε ξανά, με σουτ έξω από την περιοχή. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ έγινε στο 10’, με τον Κοέλιο να σημαδεύει το δοκάρι, μετά από «κομπίνα» σε στημένη μπάλα του Ντούνη. Στο 31’, ο Ξύδας απείλησε, αλλά δεν έπιασε το σουτ όπως ήθελε. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία, στο 36’. Αρχικά ο Μάνος από αριστερά, νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο και στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας των Χανιωτών, σηκώθηκε και απέκρουσε και το σουτ του Κουτσιανικούλη. Ελάχιστες στιγμές αργότερα, ο Πορτουλίδης δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο ,χάνοντας για λίγα δευτερόλεπτα τις αισθήσεις του, ενώ ακολούθησε μία μικρή αναταραχή, με τους ανθρώπους του ΟΦΗ έξαλλους με το διαιτητή, που δεν διέκοψε το παιχνίδι. Ο Μάνος έχασε στο 45’, μία ακόμα φάση, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο, αν και από πλεονεκτική θέση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και δημιούργησαν προϋποθέσεις να απειλήσουν, πιέζοντας τους παίκτες του Γιώργου Πετράκη. Στο 66’, μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Κουτσιανικούλη, ο Κοέλιο σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος, για μία ακόμα φορά, έδιωξε εντυπωσιακά. Ένα λεπτό μετά, όμως, δεν κατάφερε να κάνει τίποτα, όταν ο Ντίνας τον απέφυγε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, ύστερα από ασίστ του Μάνου. Ο Πορτουλίδης βρέθηκε στην περιοχή στο 75’, η προσπάθειά του όμως σταμάτησε στον τερματοφύλακα των «κυανολεύκων». Στο 76’, ο Κουτσιανικούλης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς έκανε χέρι σε εκτέλεση φάουλ, βρισκόμενος σε αρκετά κοντινή απόσταση. Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός βγήκε μπροστά και απείλησε με το Σάλιακα, στο 78’, με το Στρέζο να είναι σε ετοιμότητα. Λίγα λεπτά πριν το τέλος δημιουργήθηκε μία μικροένταση μεταξύ Νάστου και Αρναούτογλου, μετά από φάουλ του αρχηγού του ΟΦΗ. Στις καθυστερήσεις ο Παπατόλιος αστόχησε αφύλακτος, αποτυγχάνοντας να «κλειδώσει» το ματς. Φάση που… πλήρωσε ο ΟΦΗ, καθώς στο 93’, ο Ξύδας ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από ασίστ του Βρεττού.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)

ΚΟΚΚΙΝΗ: Κουτσιανικούλης (76’)

ΑΟΧ/ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Αρναούτογλου (88’ Αποστολίδης), Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Σελινιωτάκης, Γκίνη (82’ Βρεττός), Λεμονής, Χαλκιαδάκης (72’ Σάλιακας), Ξύδας, Λεο

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κοιλιάρας (65’ Μπολάκης), Βαφέας, Κομεσίδης, Νάστος, Κοέλιο (71’ Παπατόλιος), Πουρτουλίδης, Ντίνας (81’ Περογαμβράκης), Κουτσιανικούλης, Μάνος