Α.Ο.Χ. ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 2 – 1

Α.Ο.Χ. ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  2 – 1

Την έριξε από την 4η θέση

Πιο ουσιαστικός ο ΑΟΧ Κισσαμικός, υπέταξε τη Δόξα και επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες.

Μετά από τρεις διαδοχικές εντός έδρας ήττες από Εργοτέλη (3-0), Παναχαϊκή (2-1) και Άρη (3-2), ο ΑΟΧ Κισσαμικός γεύτηκε και πάλι τη χαρά της νίκης μέσα στα Περιβόλια επικρατώντας με 2-1 της Δόξας Δράμας σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδια.

Απέναντι σε μια Δόξα βυθισμένη στην εσωστρέφεια μετά τη γκάφα στον αγώνα του «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον Άρη, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη ήταν πιο ουσιαστική, κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έπιασε Δόξα και Απόλλωνα Λάρισας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τρεις βαθμοί που θα πάρει για τον αγώνα του α” γύρου που δεν έγινε ποτέ απέναντι στη Βέροια.

Πιο αναλυτικά, όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο μέρος γρήγορα θα ξεχαστεί, αφού οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς κλασικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Ο ΑΟΧ Κισσαμικός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του καλή στιγμή μετά την ανάπαυλα. Συγκεκριμένα, στο 53′ ο Χαλκιαδάκης ήταν αυτός που με δυνατό σουτ μετά από ασίστ του Λέο νίκησε τον γκολκίπερ Βούρα ανοίγοντας το σκορ για τους Κρητικούς.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τη Δόξα, ήρθε ο Ξύδας στο 70′ να κάνει ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Δραμινούς πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του ΑΟΧ Κισσαμικού με δυνατό σουτ εντός περιοχής, και πάλι μετά από ασίστ του Λέο.

Το μόνο που κατάφερε η Δόξα ήταν απλά να μειώσει σε 2-1 τέσσερα λεπτά αργότερα με ωραία ενέργεια και σουτ από τον Αρναρέλλη. Οι «μαυραετοί» πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά, είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Κουσκουνά στο 86′ (το σουτ του πέρασε άουτ), ωστόσο, δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φουκάκης (Ηρακλείου).

AΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Πετράκης): Λαζαρίδης, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Λεμονής, Ξύδας (83′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης (67′ Σάλιακας), Λέο (88′ Τόλι).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κωστένογλου): Βούρας, Σιώπης, Πεταυράκης, Όστοϊτς (70′ Καπνίδης), Ντιμιτρόφσκι, Γουνδουλάκης, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Τζόκιτς (54′ Βιτλής), Κάσες (46′ Αρναρέλλης), Κουσκουνάς.

Τι δήλωσαν οι δύο προπονητές

Γιώργος Πετράκης: «Έχουμε εξελιχθεί »

Δεν θα μπορούσε να έχει παράπονα από την ομάδα του ο Γιώργος Πετράκης μετά τη νίκη (2-1) σε βάρος της Δόξας Δράμας. Ο τεχνικός του ΑΟΧ Κισσαμικού δεν έκρυψε την ικανοποίησή του και ανέφερε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, διότι νομίζω ότι σήμερα έγινε ένας ωραίος αγώνας. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την υπεροχή, ελέγχαμε τον αγώνα, το ρυθμό, είμαστε σε κάποια κομμάτια πάρα πολύ καλοί, όσον αφορά την κατοχή μας στο δικό μας μισό, καταφέραμε να περιορίσουμε αισθητά την Δόξα Δράμας, αλλά νομίζω ότι είχαμε ένα μικρό υπόλοιπο όσον αφορά τις ευκαιρίες, παρά το γεγονός ότι φτάσαμε πολλές φορές στην αντίπαλη εστία. Το ίδιο ισχύει και για την απέναντι πλευρά, γιατί νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν απειληθήκαμε καθόλου. Στο δεύτερο ημίχρονο διορθώσαμε κάποια πράγματα, είχαμε και πάλι τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, γίναμε πιο απειλητικοί, καταφέραμε και σημειώσαμε δύο γκολ, είχαμε και ευκαιρίες και αυτό με κάνει χαρούμενο. Αυτό όμως που με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι ότι η ομάδα, με βάση το σχηματισμό που παίζουμε, έχει εξελιχθεί και έχουμε γίνει αρκετά καλοί σε κάποια πράγματα που εμείς θεωρούμε αρκετά σημαντικά. Αυτό σίγουρα έχει να κάνει με την ποιότητα των παικτών που έχω στα χέρια μου και πραγματικά τους αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια».

Νίκος Κωστένογλου: «Εγώ δεν έχω καμία ευθύνη»

Η Δόξα Δράμας υπέστη δεύτερη διαδοχική ήττα στη Football League. Μετά τον Άρη, τώρα ο ΑΟΧ Κισσαμικός. Μετά το ματς στα Χανιά, ο τεχνικός των «μαυραετών», Νίκος Κωστένογλου, υποστήριξε ότι η ομάδα του έκανε τη «χειρότερη εμφάνιση από την ημέρα που έχω αναλάβει τα ηνία», ενώ όταν ρωτήθηκε για τους έξι ξένους που χρησιμοποιήθηκαν στον αγώνα του «Κλ. Βικελίδης», απάντησε ότι «δεν έχω καμία ευθύνη ποδοσφαιρικά, ούτε συνειδησιακά».

Αρχικά είπε: «Η εικόνα μας δεν ήταν καλή. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, δεν μας δημιούργησε καμιά ευκαιρία ο αντίπαλος, αλλά εμείς δεν είχαμε τις ανάλογες εμφανίσεις του παρελθόντος. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος ο αντίπαλος, πέτυχε δύο γκολ, προβήκαμε σε κάποιες αλλαγές, είχαμε βέβαια και μία αναγκαστική αλλαγή του Κάσες, η οποία ανέτρεψε τα δεδομένα, καταφέραμε να μειώσουμε, δημιουργήσαμε μία με δύο ευκαιρίες, ήμασταν καλύτεροι σε αυτό το διάστημα, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να αλλάξει η εικόνα και η ροή του παιχνιδιού. Ισως τελικά το τελευταίο περιστατικό που συνέβη στην ομάδα μου να επηρέασε αρνητικά τους ποδοσφαιριστές. Ηταν η χειρότερη εμφάνιση της Δόξας από την ημέρα που έχω αναλάβει τα ηνία της. Εμείς πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι και να προχωρήσουμε».

Για το πώς έγινε το περιστατικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης»:

«Οπως γνωρίζετε ήρθα στην ομάδα μεσούσης της αγωνιστικής περιόδου. Ρώτησα τους αρμόδιους σε δύο διαφορετικές χρονικές περιόδους, πριν και μετά τη μεταγραφική περίοδο, αν υπάρχει πρόβλημα υπεραριθμίας στη χρησιμοποίηση ξένων παικτών. Έλαβα τη διαβεβαίωση ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οπως καταλαβαίνετε δεν έχω καμία ευθύνη ποδοσφαιρικά, ούτε συνειδησιακά».

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ  1 – 2

ΣΚΟΡΕΡΣ: 89′ πεν Σταματής – 6′ Ελευθεριάδης, 40′ Αργυρόπουλος

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας (56′ Κάναλς), Μηλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Τζανουλίνος (46′ Χαρίτος), Αγιούποφ (72′ Κόκκορης), Ζαφειράκης, Σκαρτσίλας, Σταματής.

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Μακρυδημήτρης (17′ λ.τ. Αποστολόπουλος), Κωνσταντακόπουλος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος (15′ λ.τ. Πλέγας), Μουστακόπουλος, Αργυρόπουλος, Πολυχρόνης, Κυνηγόπουλος (76′ Αντωνακόπουλος), Ελευθεριάδης, Μωραΐτης

«Έσπασε» το αήττητο του Άρη ο ΟΦΗ, σκορ και θέαμα στο Αλκαζάρ

Με πέντε παιχνίδια τα οποία έγιναν το απόγευμα της Μ Τετάρτης, άνοιξε το πρόγραμμα της 25ης εμβόλιμης αγωνιστικής, ο ΟΦΗ σταμάτησε το αήττητο του Άρη νικώντας τον με σκορ 2-0, ο Απόλλων Πόντου δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Εργοτέλη παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 1-1, όπως και τα τρίκαλα κόντρα στον Καραϊσκάκη (0-0), πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός με 3-1 επί της Σπάρτης, ενώ σκορ και θέαμα είχαμε στο Αλκαζάρ της Λάρισας όπου ο τοπικός Απόλλων, με ανατροπή, νίκησε την Καλλιθέα με σκορ 4-3. Στα παιχνίδια της Μ Τετάρτης είχαμε:

ΟΦΗ – ΑΡΗΣ  2 – 0

ΣΚΟΡΕΡΣ: Μάνος (45’), Βουό (47’)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης (64’ Βαφέας), Νάστος, Μαχαίρας, Λεάλ (55’ Πορτουλίδης), Κουτσιανικούλης (84’ Ντίνας), Βουό, Μάνος

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγωστόπουλος, Τζανακάκης (83’ Μπούρμπος), Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μουμίν, Ιντζόγλου, Κάσσος (52’ Μπαργκάν), Πλατέλλας, Ντούνης (52’ Πασάς), Διαμαντόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1 – 1

ΣΚΟΡΕΡΣ: Χασομέρης (17’)/ Κάιπερς (82’)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Βεργώνης, Καλογέρης (46’ Τσεμπερίδης), Ηλιάδης (73’ Βλαχομήτρος), Χασομέρης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Πάτας, Μπάτζιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (90’ Ιατρούδης), Μπουρσέλης, Σταματάκος (90’ Μανουσάκης), Έφορντ (73’ Βογιατζής), Κάιπερς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ  4 – 3

ΣΚΟΡΕΡΣ: 39’, 90+ Μαυριάς, 57’ Καρακατσάνης, 64’ Κανούλας – 18’, 45’ Μάκο, 40’ Ζιγκερίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Χαραλαμπόπουλος (61’ Σκούπρας), Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής, Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας, Τσιλούλης (76’ Λίταινας), Καρακατσάνης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Κορακάκης): Θεοδωράκης, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Βασιλείου, Καντέ, Μάκο (63’ Χοτζάλι), Σμυρλής (15’ Ζυγκερίδης), Πολίντορο, Ταλέντο, Παυλής (73’ Ταμπάκης), Τσατσόπουλος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ  3 – 1

ΣΚΟΡΕΡΣ: 5’ Πόζογλου, 7’ Ενομό, 90+ Κάκκο – 34’ (αυτ.) Σιάκκας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ποζατζίδης, Ρούσσος, Ορφανίδης, Σιάκκας, Κρητικός (77’ Αναστασόπουλος), Κάκκο, Πόζογλου (86’ Τσαμούρης), Ενομό (67’ Δούμτσιος).

ΣΠΑΡΤΗ (Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Κολτσίδας, Οικονομόπουλος, Παναγιώτου, Τσιμότζι, Μπουζούκης (64’ Δεινόπαπας), Τριανταφυλλάκος, Τσιόφου (41’ Ουόρντεν), Ράντι, Ράνος (77’ Φουρτάδο).

Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ – Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΗΣ  0 – 0

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας, Τόμιτς (67’ Γροντής), Μιλοσάβλιεβ (83’ Τσίπρας), Σαχινίδης, Γιαννιτσάνης (63’ Ζγκούρι).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Τσοντάκης (74’ Μπουσινάκης, 88’ Νικολόπουλος), Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Δημητριάδης (63’ Κυριάκης), Ψιάνος, Κόλλινς, Μακρής, Μακρίδης, Λουκίνας.