Τράβηξε… φρένο ο Πανδραμαϊκός ……………………

ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΒΩΛΑΚΑ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Τράβηξε… φρένο ο Πανδραμαϊκός

Το νικηφόρο σερί του Πανδραμαϊκού στο πρωτάθλημα διακόπηκε με την ισοπαλία κόντρα στη Δόξα Βώλακα, που είχε ως αποτέλεσμα να πέσει από την κορυφή της βαθμολογίας.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΒΩΛΑΚΑΣ 1-1: Μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους έγινε η αναμέτρηση, μάλιστα με ζωηρή παρουσία από τη μεριά των φιλοξενουμένων. Ο Πανδραμαϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα, έχασε ευκαιρίες, όμως σε μια ανύποπτη ουσιαστικά στιγμή δέχθηκε γκολ, με αποτέλεσμα να χάσει τη «φρεσκάδα» που είχε και να βραχυκυκλώσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Από τη μεριά του ο Βώλακας έδειξε σε άλλο ένα παιχνίδι μαχητικότητα και πάθος, με παίκτες που τα έδωσαν όλα και είχαν πολλές δυνάμεις από την αρχή μέχρι το τέλος. Στην επανάληψη έγινε πιο απειλητικός, ισοφάρισε, αλλά χωρίς να μπορέσει να πάρει τη νίκη. «Σκληρό καρύδι» η Δόξα Βώλακα, στηριζόμενη σχεδόν αποκλειστικά σε δικά της παιδιά, δικαιώθηκε για την προσπάθεια που κατέβαλε. Για τον Πανδραμαϊκό το μέλλον θα δείξει πόσο σημαντική είναι η συγκεκριμένη απώλεια, πάντως στο Σαββατιάτικο παιχνίδι δεν είχε κακή απόδοση. Χρειάζεται άμεσα να επανακάμψει, να ξεπεράσει το σοκ και οι παίκτες του να αποδείξουν ότι αξίζουν να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Τέταρτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τον Πανδραμαϊκό, δεύτερη εντός έδρας. Διακόπηκε σερί 7 συνεχόμενων νικών. Παραμένει αήττητος για 18 συνεχόμενα ματς (14 νίκες, 4 ισοπαλίες). Διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, με 15 γκολ σε 22 ματς. Τέταρτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τον Βώλακα, τρίτη εκτός έδρας. Σταθεροποιήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, διανύοντας περίοδο φόρμας, με αήττητο σερί 8 αγωνιστικών (5 νίκες, 3 ισοπαλίες). Εκτός έδρας έχει συγκεντρώσει 21 βαθμούς, έναντι 16 στο γήπεδό του.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 2΄ αριστερό, διαγώνιο σουτ του Παυλίδη μέσα από την περιοχή, πέρασε άουτ. Στο 6΄ σέντρα του Γιαννίκη, συρτό σουτ του Τάσου Παναγιώτου μπλόκαρε ο Λάζογλου. Στο 9΄ πλασέ του Άρμεν έδιωξε σε κόρνερ ο Λάζογλου. Στο 12΄ ο Γιάννης Μίρκου εκτέλεσε κόρνερ, ο Χρυσοβαλάντης Μποσκοψίου έπιασε κεφαλιά, παρενεβλήθη ο Γιαννίκης στην προσπάθειά του να απομακρύνει, αλλά πέτυχε αυτογκόλ (0-1). Στο 22΄ κόρνερ του Μαρκόπουλου, κεφαλιά του Δ. Μίρκου, άουτ. Στο 55΄ μακρινό φάουλ του Υψηλού απέκρουσε σε κόρνερ ο Λάζογλου. Στο 63΄ διαγώνιο σουτ του Μουχτάρη ελάχιστα άουτ. Στο 68΄ ο Σωτήρης Υψηλός εκτέλεσε έξοχα φάουλ, περνώντας την μπάλα πάνω από το τείχος και ισοφαρίζοντας (1-1). Στο 70΄ σουτ του Κυσσίδη ελάχιστα άουτ, στο 79΄ ο Χρήστος Παναγιώτου από πολύ καλή θέση, πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Πανδραμαϊκό ξεχώρισαν οι Λίπο, Υψηλός, Πατένταλης, από τον Βώλακα οι Δ. Μίρκου, Ι. Μίρκου, Χ. Μποσκοψίου, Μαρκόπουλος. Καλός ο διαιτητής Νίκος Παρασκευούδης (Κώστας Τσακίρης, Παναγιώτης Σαπανίδης).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Ηλιάδης, Γιαννίκης, Κυσσίδης (86΄ Ράδος), Ρέντος, Πατένταλης, Λίπο, Παπακωνσταντίνου (59΄ Μουχτάρης), Άρμεν (59΄ Χατζησωτηριάδης), Παυλίδης, Υψηλός, Τ. Παναγιώτου.

ΒΩΛΑΚΑΣ: Λάζογλου, Π. Μποσκοψίου, Κ. Δράμπαλης, Χ. Μποσκοψίου, Δ. Μίρκου, Η. Σταμπουλής, Σίγγος (61΄ Χ. Παναγιώτου), Τσαμπάζης (84΄ Καρπιτσάρης), Μαρκόπουλος (78΄ Δ. Σταμπουλής), Ι. Μίρκου (90΄ Γ. Δράμπαλης), Α. Σταμπουλής.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΟΝΤΑΞΗΣ (Βώλακας): Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα, τον πρωτοπόρο, σε ένα δύσκολο ματς, αλλά κι εμείς πλέον ολοκληρώνουμε ένα γύρο με πολύ θετικά αποτελέσματα, 1 ήττα, 4 ισοπαλίες και 10 νίκες. Δείχνουμε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο κι αν είχαμε κάνει καλύτερη αρχή στο πρωτάθλημα, θα ήμασταν ακόμα πιο ψηλά. Πρέπει να πω πως ο Πανδραμαϊκός παρουσίασε πάρα πολύ καλή ομάδα, μας δυσκόλεψε πολύ κι είχε μεγάλη κατοχή μπάλας στη διάρκεια του αγώνα. Ευτυχήσαμε να προηγηθούμε με αυτογκόλ, προσπαθήσαμε έπειτα να κρατήσουμε το σκορ. Ο Πανδραμαϊκός είχε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς πάντως πολλές ευκαιρίες. Θέλαμε το δεύτερο γκολ, πήραμε τον βαθμό, ίσως στενοχώρησα τον φίλο μου Μπάμπη (σ.σ.: Καζεπίδη). Θέλω να τονίσω πως η ομάδα του Βώλακα παίζει μόνο για τον εαυτό της, πάντα για το χωριό και παλεύει το ίδιο όλα τα παιχνίδια. Συγχαρητήρια στον Μπάμπη για την πολύ ωραία ομάδα που παρουσίασε, εύχομαι να πετύχει τους στόχους του.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Η ομάδα μας προερχόταν από πολύ μεγάλη νίκη στην Προσοτσάνη, δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε άλλο ένα «τρίποντο». Σε άλλο ένα αγώνα θα έλεγα πως σπαταλήσαμε ένα ημίχρονο, παρόλο που αρχίσαμε καλά. Στην επανάληψη άλλαξαν τα πράγματα, ήμασταν πιο επιθετικοί, προσπαθήσαμε πολύ. Ο Στράτος (σ.σ.: Κονταξής) είπε ίσως να με στενοχώρησε. Προσωπικά δεν στενοχωριέμαι, θέλω κάθε προπονητής και κάθε ομάδα να παίζει με πάθος για τον εαυτό της σε όλα τα παιχνίδια. Συγχαρητήρια στα παιδιά, καταβάλλουν πολύ μεγάλη προσπάθεια. Ψηλά το κεφάλι, θα προσπαθήσουμε γρήγορα να επανέλθουμε στις επιτυχίες.