ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 – 1

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ  2 – 1

Βαθιά ανάσα για τα «Λιοντάρια»

Νίκη-ανάσα πέτυχε ο Πανσερραϊκός, στη μάχη που δίνει για την παραμονή, επί του Απόλλωνα Λάρισας.

Οι Σερραίοι είχαν την υπεροχή στα πρώτα 45 λεπτά και ευτύχησαν να βάλουν γερές βάσεις με δύο γκολ του Γκούρτσα. Μοιρασμένο το δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη να δημιουργούν ευκαιρίες, όμως παρά το γκολ του Μαυριά δεν κατάφεραν να φύγουν από το γήπεδο με κάτι θετικό.

Με φόρα οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, που απείλησαν στο 7’ με τον Κρητικό. Ο Απόλλων προσπάθησε να βγει μπροστά, έκανε ορισμένες μικροευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό. Στο 13’, ο Πόζογλου αστόχησε ελάχιστα με διαγώνιο σουτ, ενώ ο Παππουτσογιαννόπουλος νικήθηκε στο 17’ από τον Παϊτέρη. Το σκορ για τα «λιοντάρια» άνοιξε στο 30’ ο Γκούρτσας με σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από ασίστ του Κάκκο. Ο ικανός επιθετικός του Πανσερραϊκού, έκανε και το 2-0, στο 38’, με προβολή.

Δυνατά ξεκίνησαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι «κόκκινοι» που έγιναν επικίνδυνοι στο 50’, με κεφαλιά του Κάκκο. Ο Απόλλων απάντησε στο 53’, με το δραστήριο Τσιλούλη, αλλά ο παίκτης των Θεσσαλών ήταν άστοχος σε τετ α τετ. Στο 73’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς, αλλά ο Αγρόδημος ήταν άτυχος και σημάδεψε το δοκάρι. Ένα λεπτό μετά ο Μαυριάς βρέθηκε σε θέση βολής, χωρίς αποτέλεσμα. Ο Πανσερραϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία, στο 83’, όταν μετά από αντεπίθεση ο Ναζίμ δεν τελείωσε σωστά τη φάση, αφύλακτος και από καλή θέση. Στο 84’, ο Μαυριάς μείωσε για τους Θεσσαλούς, μέσα από την περιοχή, ύστερα από μακρινή μπαλιά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο φινάλε του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το χρόνο και το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη που τους επιτρέπει να ελπίζουν για τη συνέχεια.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

Πανσερραϊκός (Α. Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Ορφανίδης (67’ Ναζίμ), Ποζατζίδης, Τσελεπίδης, Σιάκκας, Αναστασόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος (46’ Χατζητερζόγλου), Κάκκο, Πόζογλου, Κρητικός (60’ Δούμτσιος), Γκούρτσας

Απόλλων Λάρισας (Ν. Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής (80’ Γαρυφαλόπουλος), Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας, Σουλίδης (78’ Σαναβίτ), Τσιλούλης (67’ Καρακατσάνης).

«Δόξα είσαι, ψηλά κοιτάς»

Με τον Κωστένογλου στον πάγκο η Δόξα έχει τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα.

Ως ενός σημείου, δείγμα θετικό για τους Δραμινούς, που από την αρχή της χρονιάς έχουν χάσει ουκ ολίγους βαθμούς στην έδρα τους. Αυτό «πληρώνουν».

Ουσιαστικά, η απώλεια των βαθμών στη Δράμα στερεί το δικαίωμα από τους «μαυραετούς» να βρίσκονται στο κυνήγι του ΟΦΗ.

Από εκεί και πέρα, ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι τοποθετήσεις του Βασίλη Βιτλή. Είναι εκ των βασικών παικτών της Δόξας στα τελευταία παιχνίδια. Από τα πλάγια της άμυνας, μετατοπίστηκε στη μεσαία γραμμή.

«Το πισωγύρισμα με τον Αιγινιακό δεν θα μας πτοήσει», είπε ενόψει του κυριακάτικου αγώνα με την Καλλιθέα. «Στα Τρίκαλα βγάλαμε αντίδραση. Αποδείξαμε ότι είμαστε ομάδα», πρόσθεσε.

Για την αλλαγή της θέσης του; «Μίλησα με τον κόουτς. Έχω παίξει ξανά στο παρελθόν».

Όσο για στόχους της Δόξας, αλλά και για τον Γιάννη Μπύρο; «Κάναμε αγωνιστική κοιλιά, που μας κόστισε. Είμαστε Δόξα, κοιτάμε ψηλά και πρέπει να αποδεικνύουμε σε κάθε ματς. Είναι πρωτόγνωρα, αυτά που βιώνουμε με τη συνέπεια του κ. Μπύρου. Δεν έχουν προηγούμενο. Δεν μας λείπει τίποτα».

Ο Κωστένογλου δεν υπολογίζει για το ματς κόντρα στην Καλλιθέα τους Μαρκόπουλο και Λίτσκα.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα και οι τριπλέτες της 21ης αγωνιστικής:

Αναγέννηση Καρδίτσας – Απόλλων Πόντου (11/03, 15:00): Δραγούσης (Κιλκίς), Τίκας (Θεσπρωτίας), Μωυσιάδης (Ηπείρου), Σιδηρόπουλος (Πέλλας).

Δόξα Δράμας – Καλλιθέα (11/03, 15:00): Τζουμαλάκης (Σερρών), Εμπλιούκ (Ξάνθης), Μηναδάκης (Καβάλας), Σιδηρόπουλος (Έβρου).

ΟΦΗ – Τρίκαλα (11/03, 15:00): Τεβεκέλης (Μακεδονίας), Δουλγεράκης (Αν. Αττικής), Κρέτσιμος (Δ. Αττικής), Σωτηριάδης (Λασιθίου).

Παναιγιάλειος – Αιγινιακός (11/03, 15:00): Γιαννουλάκης (Χανίων), Καραλής (Ηπείρου), Μαρνέζος (Χανίων), Δραγάτης (Αν. Αττικής).

Άρης – Εργοτέλης (12/03, 15:00): Ρούσης (Θεσσαλίας), Νίκζας (Λάρισας), Στεφανής (Καρδίτσας), Μαλούτας (Ημαθίας).

Σπάρτη – Καραϊσκάκης (12/03, 15:00): Μπακογιάννης (Αθηνών), Μεσσήνης (Αχαΐας), Νιδριώτης (Αθηνών), Ρατσιάτος (Αργολίδας).

ΑΟΧ Κισσαμικός – Παναχαϊκή (13/03, 15:00): Μιχαηλίδης (Βοιωτίας), Ζησιμόπουλος (Πειραιά), Σοφός (Βοιωτίας), Γκαμάρης (Αθηνών).