Μαχητικοί οι Aμπελόκηποι, «σκόνταψε» η Προσοτσανη

ΜΑΧΗΤΙΚΟΙ ΟΙ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ, «ΣΚΟΝΤΑΨΕ» Η ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ

Ισοπαλία σε παιχνίδι   έντονων συγκινήσεων

Ύστερα από ένα δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι, που κράτησε σε αγωνία τους θεατές από την αρχή μέχρι το τέλος, Αμπελόκηποι και Προσοτσάνη αναδείχθηκαν ισόπαλοι.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1-1: Στο γήπεδο Κραχίδη ο αγώνας είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο και έπειτα από κάποιες «αναγνωριστικές» αρχικές κινήσεις, οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσαν και δίκαια προηγήθηκαν στο σκορ, απέναντι σε μια Προσοτσάνη που στο πρώτο μέρος δε θύμιζε σε τίποτα τον καλό της εαυτό. Ριζική αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν γρήγορα, ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για την πλήρη ανατροπή. Ιδιαίτερα από το σημείο που οι Αμπελόκηποι έμειναν με δέκα παίκτες, επικεντρώθηκαν πώς θα κρατήσουν την ισοπαλία, κάτι που κατάφεραν «με νύχια και με δόντια», ενώ στο τέλος απείλησαν και με δεύτερο γκολ. Συμπερασματικά το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Πολύ καλή δουλειά γίνεται από τον Γιάννη Ιωαννίδη στους Αμπελόκηπους, οι παίκτες προσπάθησαν με όλες τις δυνάμεις τους και πήραν ένα βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στη μάχη της παραμονής, ιδιαίτερα τώρα που το ενδεχόμενο να υποβιβασθούν 5 ομάδες από την Α΄ κατηγορία φαντάζει ορατό. Η Προσοτσάνη δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ και έπεσε από την κορυφή  της βαθμολογίας, πλην όμως το πρωτάθλημα σαφώς έχει πάρα πολύ δρόμο μπροστά. Με τη λήξη του αγώνα, απειλήθηκαν κάποια επεισόδια στην κερκίδα, ανταλλάχθηκαν… «γαλλικά» και πριν δοθεί έκταση, επικράτησαν οι… ψυχραιμότεροι. Το μεμονωμένο περιστατικό κατέκριναν στις δηλώσεις τους αμφότεροι οι προπονητές.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Τρίτο συνεχόμενο ματς αήττητο για τους Αμπελόκηπους (δύο νίκες, μια ισοπαλία). Πρώτη ισοπαλία εντός έδρας στο πρωτάθλημα, τρίτη συνολικά. Μαζί με την Καλή Βρύση και το Δοξάτο, διαθέτουν τη χειρότερη επίθεση (19 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια), σαφώς καλύτερα τα δεδομένα στην άμυνα, κυρίως συγκριτικά με τις υπόλοιπες ομάδες που κινδυνεύουν. Από τα εναπομείναντα 11 ματς, έχουν 5 εντός και 6 εκτός έδρας. Τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη για την Προσοτσάνη (έχασε στο Καλαμπάκι και ακολούθησαν δύο σερί ισοπαλίες). Τέταρτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα, δεύτερη εκτός έδρας. Διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα (13 γκολ παθητικό σε 19 αγώνες), όμως δυσκολεύεται και αρκετά στο σκοράρισμα (σε 9 παιχνίδια, σχεδόν στα μισά, έχει σκοράρει ένα μόνο τέρμα).

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 15΄ ο Λέκοβιτς τρία μέτρα έξω από την περιοχή, έπιασε σουτ ελάχιστα άουτ. Στο 20΄ ο Κώστας Παπαδόπουλος σούταρε, απέκρουσε ασθενώς ο Αβραάμ, ο Αμανατίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε με υπόδειξη του επόπτη Μπούλη ως οφσάιντ. Στο 21΄ ατομική προσπάθεια και δυνατό, διαγώνιο σουτ του Λέκοβιτς απέκρουσε δύσκολα ο Αβραάμ. Στο 34΄ ο Μπένγκου «έστρωσε» στον Αμανατίδη, το διαγώνιο σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Στο 43΄ με πολύ ωραίο φάουλ ο Φερφέρης έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών. Στο 44΄ σέντρα του Τερξίζογλου, απέκρουσαν οι αμυντικοί και ο Μάρκο Λέκοβιτς με δυνατό, συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κόρνερ του Βαλάντη Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Κοκλίδη, άουτ. Στο 46΄ πλασέ του Σαμαρά από πλάγια απέκρουσε ο Τότκας. Στο 47΄ δυνατό μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη στον Τσακμακίδη και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, μέσα σε διαμαρτυρίες, ευστόχησε ο Στέλιος Φερφέρης. Στο 59΄ σουτ του Μπένγκου μπλόκαρε ο Αβραάμ, στο 61΄ ωραίο, δυνατό σουτ του Περσιανλή έπεσε και μπλόκαρε ο Τότκας. Στο 65΄ νέα επίμαχη φάση, σε ανατροπή του Τσακμακίδη από τον Τουνγκελίδη στα όρια της περιοχής. Ο διαιτητής υπέδειξε φάουλ εκτός περιοχής και απέβαλε τον δεύτερο ως τελευταίο παίκτη, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι. Στο 75΄ ο Βαλάντης Παπαδόπουλος από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, στο 81΄ συρτό, γωνιακό σουτ του Κοκλίδη μπλόκαρε ο Τότκας. Στο 82΄ ο Μπένγκου έπιασε δυνατό σουτ, ψηλά άουτ, στο 86΄ σύγχυση στην περιοχή των Αμπελοκήπων, πλασέ του Βαλάντη Παπαδόπουλου απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο Τότκας. Στο 95΄ σέντρα του Μιχαηλίδη, «καλοζυγισμένη» κεφαλιά του Μύγα κι η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Πολύ καλός ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Λέκοβιτς, επίσης ξεχώρισαν από τους Αμπελόκηπους οι Μπένγκου, Κασαπίδης, Αποστολίδης και καίριες επεμβάσεις είχε ο Τότκας. Από την Προσοτσάνη ξεχώρισαν οι Σαμαράς, Δ. Αθανασιάδης, Φερφέρης, Αστερίου. Σε αγώνα που είχε να αντιμετωπίσει δύσκολες φάσεις, καλός σε γενικές γραμμές χαρακτηρίζεται ο διαιτητής Πέτρος Ραβίκαλης (Κοτανίδου, Μπούλης). Πάντως δεν απέφυγε κάποια λάθη, όπως επίσης και κάποια ασυνεννοησία με τους επόπτες.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Τότκας, Κασαπίδης, Δερμεντζής, Τουνγκελίδης, Αποστολίδης, Αμανατίδης, Κ. Παπαδόπουλος (90΄ Δημίου), Λέκοβιτς (72΄ Μύγας), Μπένγκου (95΄ Τόντρι), Μιχαηλίδης, Τερξίζογλου (57΄ Γιάντζογλου).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Αβραάμ, Περσιανλής, Καλαϊτζής (46΄ Σαμαράς), Δ. Αθανασιάδης, Αστερίου, Φερφέρης, Γεωργιάδης, Ρούσσος, Κοκλίδης (85΄ Μωυσίδης), Τσακμακίδης, Β. Παπαδόπουλος.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΑΛΑΣ (Προσοτσάνη): Μέσα στον Μάρτιο έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, με δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια, με το ντέρμπι με τον Πανδραμαϊκό, αλλά και με τον τελικό κυπέλλου. Είπαμε να είμαστε προσεκτικοί να πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε, βλέποντας κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Είχαμε αντίπαλο που ήταν ανεβασμένος τον τελευταίο καιρό, παίξαμε σε κακό αγωνιστικό χώρο, παρόλα αυτά έγινε καλό παιχνίδι. Στο α΄ ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, δεν μπορέσαμε να πιάσουμε την απόδοση που συνηθίζουμε, παρατηρήθηκε λοιπόν ξανά ότι σπαταλήσαμε ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη μπήκαμε δυνατά, δημιουργήσαμε φάσεις, δεν καταφέραμε τελικά να κερδίσουμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια του β΄ μέρους. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και στο τέλος θα κάνουμε απολογισμό. Συγχαρητήρια και στους Αμπελόκηπους αλλά και τον Γιάννη (σ.σ.: Ιωαννίδη). Τίποτα δεν τελειώνει για μας, θα παλέψουμε ως το τέλος. Έχουμε πολλά προβλήματα με τραυματισμούς και τιμωρίες, όσοι παίζουν, όμως, κάνουν ό,τι μπορούν και τους αξίζουν συγχαρήτρια.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Αμπελόκηποι): Αν ο αγώνας τελείωνε στο πρώτο ημίχρονο, θα έλεγα ότι άξια θα φτάναμε στη νίκη. Γνωρίζαμε την Προσοτσάνη, την αντιμετωπίσαμε πρόσφατα στο κύπελλο, και προετοιμαστήκαμε κατάλληλα. Ήμασταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, σε άσχημο αγωνιστικό χώρο. Είχαμε ένα ακυρωθέν γκολ και προηγηθήκαμε. Στο β΄ μέρος δύο ήταν κατά τη γνώμη μου τα κρίσιμα σημεία. Αρχικά το πέναλτι που είδε ο διαιτητής. Για μένα πρέπει όλοι να δουν τη φάση στην τηλεόραση, ώστε να βγάλουν τα συμπεράσματά τους. Όταν ο επιτιθέμενος προβάλλει το πόδι του στον αμυντικό, ο διαιτητής σφύριξε αμέσως το πέναλτι. Η δεύτερη κρίσιμη στιγμή ήταν όταν μείναμε με δέκα παίκτες κι εκεί προσπαθήσαμε να διαφυλάξουμε την ισοπαλία. Είχαμε βέβαια και κλασική ευκαιρία με τον Μύγα στο φινάλε για να «κλέψουμε» τη νίκη. Οι ποδοσφαιριστές μου έκαναν παλικαρίσια προσπάθεια και στα υπόλοιπα 11 παιχνίδια πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ζήλο και το ίδιο πάθος για να πετύχουμε τον στόχο μας, που είναι η παραμονή. Ακόμα και ο ένας βαθμός με αντίπαλο τον πρωτοπόρο, είναι για μας κέρδος. Συγχαρητήρια στην Προσοτσάνη και στον Γιώργο (σ.σ.: Λάλα). Θέλω, επίσης, να σταθώ στην τελευταία άσχημη στιγμή. Τέτοιες ενέργειες των φιλάθλων πρέπει να λείπουν από τα γήπεδα, ευτυχώς ό,τι έγινε, δεν πήρε έκταση.