ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ 4 – 2 ……………

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ  4 – 2

Ασταμάτητος για την πρωτιά ο Απόλλων

Ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, ο οποίος κέρδισε εύκολα με 4-2 τον Ορφέα Ξάνθης και στην παρούσα φάση θέλει μόνο τρεις βαθμούς τις επόμενες τρεις αγωνιστικές για να πανηγυρίσει και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή στον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου προς την Football League.

Η ομάδα του Παύλου Δημητρίου έδειξε πόσο περισσότερο το ήθελε από τον αντίπαλο της, που δίνει την δική του μάχη για την παραμονή, έβγαλε… σφυγμό πρωταθλητή στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά και… απλοποίησε την διαδικασία του ματς φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Μόλις στο 10΄ οι Σερραίοι προηγήθηκαν από το αυτογκόλ του Μπουνταγκίδη και λίγα λεπτά αργότερα, στο 13΄, ο Ναλμπάντης σημείωσε το 2-0 που έδωσε… μαξιλαράκι ασφαλείας για την συνέχεια του ματς. Στο 60΄ βέβαια ο Μπουνταγκίδης σκόραρε και πάλι, στην σωστή εστία αυτή την φορά και μείωσε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να… αφυπνίσει τον πρώτο σκόρερ πλέον του πρωταθλήματος Δημήτρη Γαϊδαρτζή, ο οποίος στο 62΄ και στο 71΄ «σκότωσε» τον Ορφέα, διαμόρφωσε ένα σκορ 4-1 και έφτασε τα 16 γκολ! Οι φιλοξενούμενοι στο 88΄ έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μακράκη και στις καθυστερήσεις, στο 92΄, ο νεαρός Ζιγκολάρι έγραψε το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Χρήστος Κακουλίδης, Δανδανίδης, Καραγιάννης(ΕΠΣ Θράκης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Πολυζωΐδης, Τάκας, Κουτζαβασίλης, Δέντσας, Μερεσιώτης, Λιάρας, Ρούμπος, Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης, Φιλέντας.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ (Μπ. Χατζημεστής): Ρούφος, Τορομανίδης, Κατρανίτσας, Μακράκης, Μαλαδένης, Μαυρόπουλος, Καραγκιόζης Β., Μπουνταγκίδης, Ξαντινίδης, Πασχαλάκης, Ιμέρ.

Α.Ε. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ  2 – 0

Σε τροχιά παραμονής οι Εβρίτες

Νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει βάσιμα για την παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η Α.Ε. Διδυνοτείχου, επικρατώντας το απόγευμα του Σαββάτου της Δόξας Προσκυνητών με σκορ 2-0, βάζοντας πλέον τα δύσκολα για τους φιλοξενούμενους.

10’ Με διπλή προσπάθεια ο Ιντζές κάνει το 1-0.

13’ Σουτ του Εμρέ μπλοκάρει ο Νικολίτσας.

30’ Σουτ του Σιχλιμοίρη φεύγει άουτ η μπάλα.

33’ Σουτ από τον Ζήνωνος πάλι άουτ η μπάλα.

36’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Εμρέ, αποκρούει σωτήρια ο Νικολίτσας.

43’ Μόνος του ο Εμρέ, προσπαθεί να κρεμάσει τον Νικολίτσα, αλλά η μπάλα λίγο άουτ.

66’ Πλασέ από τον Ιντζέ ξανά αποκρούει ο Νικολίτσας.

89’ Ο Εμρέ μς σουτ γράφει το 2-0.

Α.Ε. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ (Κρ. Τελκίνσκι): Συριτούδης Κ., Θάνος (60’ Νικολαΐδης), Παντελίδης, Παταλιάκας, Τζανετάκος, Σιμτσάκης (78’ Ζαφειρόπουλος), Εμρέ, Αβογιάν, Σουλεϊμάν, Καπετανίδης, Ιντζές.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Ν. Μπαχαρίδης): Νικολίτσας, Κελεσίδης, Μόσχος, Γιολδάσης, Καραγιαννίδης, Τρίχας, Γιαννακίδης (61’ Πατούλιας), Ζήνωνος, Σιχλιμοίρης, Βάσκος, Παγώνης.