FOOTBALL LEAGUE : Α.Ε.ΣΠΑΡΤΗ – ΟΦΗ 0 – 3

FOOTBALL LEAGUE

Α.Ε.ΣΠΑΡΤΗ – ΟΦΗ  0 – 3

Με τον συνήθη ύποπτο Μάνο

Νίκη με 3-0 σε μία από τις πιο ισχυρές έδρες πήραν οι «μελανόλευκοι», που εκμεταλλεύτηκαν το στραβοπάτημα της Παναχαϊκής κι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση. Από… σπόντα μπήκε στην 11άδα ο Μαχαίρας (λόγω τραυματισμού του Νάστου), ωστόσο, πέτυχε το πρώτο γκολ του ΟΦΗ. Μάλιστα, ο σκόρερ και οι συμπαίκτες του αφιέρωσαν το τέρμα στον αρχηγό τους, που έμεινε τελευταία στιγμή εκτός αποστολής. Ο Μάνος σημείωσε τα δύο επόμενα τέρματα των Κρητικών κι έφτασε τα 13 στο πρωτάθλημα.

Ένταση σημειώθηκε στο 8ο λεπτό ανάμεσα σε οπαδούς της Σπάρτης και τους ανθρώπους του πάγκου των φιλοξενούμενων, που οδήγησε σε ολιγόλεπτη διακοπή, μία από τις πολλές στο πρώτο μέρος.

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΟΦΗ και μόλις στο τρίτο λεπτό απείλησε με το σουτ του Βουό να περνά λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Γιακουμής είπε «όχι» στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποτουρίδη, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 19′ οι Κρητικοί προηγήθηκαν με εκπληκτικό γκολ του Μαχαίρα, ο οποίος έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ποτουρίδη με πάσα, έστειλε με «κεραυνό» τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιακουμή. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή της, ωστόσο, έκαναν την πρώτη τελική τους στο 30′, με το μακρινό σουτ του Τριανταφυλλάκου να μπλοκάρει ο Στρέζος. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Ράνου στο 37′. Ένα σουτ του Γουόρντεν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη η Σπάρτη, με τον άνεμο υπέρ της, μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση κι απείλησε στο 48′ με το σουτ του Γουόρντεν να φεύγει άουτ. Εκτός πέρασε και η προσπάθεια του Μάνου, στην απάντηση του ΟΦΗ στο 53′. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή του στα επόμενα λεπτά και στο 60, έπειτα από συνδυασμό των Βουό, Πουρτουλίδη και Κουτσιανικούλη, ο τελευταίος πλάσαρε στο δεξί δοκάρι του Γιακουμή. Δύο λεπτά μετά, το σουτ του Μονιάκη έφυγε ελάχιστα άουτ. Οι Λάκωνες είχαν δύο σημαντικές στιγμές στο 65′ και στο 67′, με την εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου και του σουτ του Ζουλιώτη, αντίστοιχα, να περνούν ελάχιστα άουτ. Στο επόμενο λεπτό οι «μελανόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους, σε όμορφη αντεπίθεση και συνδυασμό των Μάνου και Κουτσιανικούλη, με τον πρώτο να πλασάρει σωστά. Στο 82′ ο Μάνος και πάλι, έπειτα από γύρισα του Ντίνα, κατάφερε να σκοράρει για το 0-3. Πολύ ορεξάτοι οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος, βγήκαν με αξιώσεις στην εστία της Σπάρτης, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)

Σπάρτη (Γιώργος Πολυμενέας): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Γραικός (55′ Μουζακίτης), Τσιμόντζι (59′ Μπέλης), Παναγιώτου, Τριανταφυλάκος, Ράνος, Γουόρντεν.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Μονιάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης (49′ Βαφέας), Μαχαίρας, Παπαστεριανός, Πουρτουλίδης (72′ Ντίνας), Κουτσιανικούλης (83′ Κοέλιο), Μάνος, Βουό.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ  0 – 1

Με τον τερματοφύλακά του να είναι σε μεγάλη μέρα, ο Αιγινιακός επικράτησε με 1-0 της Παναχαϊκής, στην Αγυιά.

Καλύτερη συνολικά η Παναχαϊκή, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ωστόσο οι παίκτες του Κώστα Νικολαΐδη είχαν την ουσία, μετατρέποντας σε γκολ μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, περνώντας, έτσι, νικηφόρα από την πρωτεύουσα της Αχαΐας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο γκολκίπερ, Τόλιος που κράτησε όρθιο τον Αιγινιακό, ενώ μοιραίος για την Παναχαϊκή, ο Ελευθεριάδης. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε, στο 24’, ο Σοφιάνης.

Πρώτη τελική ανήκε στους Πατρινούς, με κεφαλιά του Μωραΐτη, ύστερα από στημένο του Φωτάκη. Η Παναχαϊκή είχε ελαφρώς την υπεροχή, απείλησε στο 20’ με τον Ελευθεριάδη, όμως, στο 24’, ο Σοφιάνης με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ για τον Αιγινιακό. Ένα λεπτό μετά, ο Πέριτς, λίγο έλλειψε να κάνει και το 0-2, αλλά αστόχησε από πλάγια. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 35’, με τον Ελευθεριάδη να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 42’, ο Αιγινιακός έχασε μοναδική φάση, βγαίνοντας στην κόντρα δύο με ένας, όμως ο Σοφιάνης προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση και εν σιγούρεψε το γκολ. Το ημίχρονο έκλεισε με γύρισμα του Πολυχρόνη, που πέρασε ανεκμετάλλευτο, καθώς δύο παίκτες, προ κενής εστίας δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Δυνατά ξεκίνησε η Παναχαϊκή, θέλοντας να κλείσει από νωρίς τον Αιγινιακό στα καρέ του και να ψάξει την ισοφάριση. Ο Μωραΐτης έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, όταν στο 49’, αστόχησε αμαρκάριστος από πλεονεκτική θέση. Στο 51’, ο Τόλιος πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Στεργίδη. Μία ακόμα φάση, στο 58’, με τον Ελευθεριάδη να αστοχεί με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να ροκανίσουν το χρόνο. Στο 76’, ο Σούλης έπαιξε με τη… φωτιά καθώς ντρίμπλαρε αντίπαλο στη μικρή περιοχή και λίγο έλλειψε να χάσει τη μπάλα. Ο Τόλιος ήταν μία ακόμα φορά σωστός στην αντίδρασή του, βγάζοντας δύσκολα κεφαλιά του Ελευθεριάδη. Στο 90’ και πάλι ο Ελευθεριάδης σούταρε, με τον Τόλιο να μπλοκάρει. Ίδιοι πρωταγωνιστές και στο 93’, με τον γκολκίπερ του Αιγινιακού να «πετάει» και να διώχνει, χαρίζοντας ουσιαστικά το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Διαιτητής: Αδαμόπουλος (Ζακύνθου)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Σωτηράκος, Γκίνο, Φωτάκης (46’ Μουστακόπουλος) , Μασούρας (29’ Στεργίδης), Πολυχρόνης (68’ Βασιλείου), Ελευθεριάδης, Μωραΐτης

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαϊδης): Τόλιος, Τοπαλίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης, Πολύζος, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι (59’ Ανδρικόπουλος), Σοφιάνης (73’ Μπιλάλι), Πέριτς (80’ Ζούρκος), Παπαδόπουλος.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ; Μόνη επιλογή οι τρεις βαθμοί κόντρα στον Πανσερραϊκό

Σε καλό κλίμα ολοκληρώθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου η προπόνηση της Δόξας Δράμας, στο γήπεδο της ομάδας.

Ο Νίκος Κωστένογλου έδωσε αρκετές οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του για το πως θα αντιμετωπίσουν στον αυριανό εντός έδρας αγώνα την ομάδα του Πανσερραϊκου.

Στη συνέχεια ανακοίνωσε την αποστολή, η οποία θα καταλύσει σε τοπικό ξενοδοχείο.

Η αποστολή αποτελείται από 20 ποδοσφαιριστές και είναι οι: Κάσες, Ντιμιτρόφσκι, Όστοϊτς, Αρναρέλλης, Βαλλιάνος, Βιτλής, Βούρας, Γεωργιάδης, Γκότοβος, Καπνίδης, Κουσκουνάς, Λίτσκας, Μαρκόπουλος, Ματσούκας, Μένκα, Νατσιόπουλος, Ντατίδης, Πεταυράκης, Ριζογιάννης και Σιώπης.

Οι Σπυρόπουλος, Γουνδουλάκης, Μπαϊκαρά, Τζόκιτς έμειναν εκτός, ενώ για μία ακόμα φορά έμεινε εκτός ο Λιούμπομιρ Στεφάνοβιτς.

* Όσοι φίλοι του Πανσερραϊκού θέλουν να παρακολουθήσουν το παιχνίδι, να μεταβούν στην Θύρα 6 του γηπέδου της Δόξας, όπου θα λειτουργούν εκδοτήρια.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής:

Κυριακή (3 μ.μ.)

Άρης – Αναγέννηση Καρδίτσας:

Κουκούλας (Λέσβου), Τερζόπουλος (Έβρου), Κουβαλάκης (Δράμας), Φωτιάδης (Καστοριάς).

Βέροια – Παναιγιάλειος:

Σιδηρόπουλος (Εβρου), Βογιατζής (Καρδίτσας), Παπαλίτσας (Καρδίτσας), Κοτσάνης (Δράμας).

Δόξα Δράμας – Πανσερραϊκός:

Σωτηριάδης (Λασιθίου), Πάγκαλος (Λασιθίου), Δεμερτζής (Πέλλας), Φωτιάς (Πέλλας).

Εργοτέλης – Τρίκαλα:

Γκοβέσης (Αρκαδίας), Σεφέρης (Πειραιά), Κύριος (Αρκαδίας), Τσουκαλάς (Αθηνών).

Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας:

Παπαδόπουλος (Αχαΐας), Οικονόμου (Αχαΐας), Σκορδίλης (Κέρκυρας), Τσέτσιλας (Γρεβενών).

Δευτέρα (3:30 μ.μ.)