Επιτέλους «τρίποντο οι «Μαυαραετοί»

ΒΕΡΟΙΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  0 – 2

Την πρώτη της νίκη με το Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο, πήρε η Δόξα Δράμας, επί της Βέροιας.

Καλύτεροι οι Δραμινοί καθ’ όλη τη διάρκεια τους ματς, χωρίς να πιάνουν πολύ υψηλή απόδοση, ωστόσο είχαν την ουσία, πετυχαίνοντας δύο γκολ. Από την άλλη, η Βέροια, με υπηρεσιακό τεχνικό, τον Απόστολο Τερζή, εμφανίστηκε επηρεασμένη από τις εξελίξεις στο σύλλογο και δεν κατάφερε να διεκδικήσει πολλά από την αναμέτρηση.

Χαμηλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με τη Δόξα να έχει την υπεροχή, χωρίς να εντυπωσιάζει. Ο Γκότοβος απείλησε με κεφαλιά, στο 14’, ενώ από πολύ μακριά επιχείρησε, στο 16’, να σκοράρει ο Νατσιόπουλος, με το Γιαγκόζη να διώχνει με διπλή προσπάθεια. Σαν να μην έφταναν τα προβλήματα στη Βέροια, ο Ουνγιαλίδης αποχώρησε τραυματίας, στο 22’. Στο 29, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Σκόρερ ο Ριζογιάννης, με εξαιρετικό σουτ, από μακρινή απόσταση. Το ημίχρονο έκλεισε με προσπάθεια του Κουσκουνά, η οποία απομακρύνθηκε αρχικά από το Γιαγκόζη και στη συνέχεια από αμυντικούς.

Δυνατά μπήκαν οι «μαυραετοί» και στο δεύτερο μέρος και απείλησαν με σουτ του Γουνδουλάκη (46’). Στο 66’, ο Μαρκόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον γκολκίπερ της Βέροιας να είναι σε ετοιμότητα. Οι παίκτες της Βέροιας προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς, πήραν την κατοχή, αλλά δεν έφταναν στην περιοχή των Δραμινών. Στο 85’, ο Βανκεβάι έγινε επικίνδυνος, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Κάσες βγήκε μπροστά για τη Δόξα, αλλά αστόχησε ελάχιστα. Το ματς τελείωσε και τυπικά, στο 92’, με τον Κουσκουνά να κάνει και το 0-2, αξιοποιώντας λάθος της άμυνας της «Βασίλισσας», πλασάροντας σωστά το Γιαγκόζη.

Διαιτητής: Τεβεκέλης (Μακεδονίας)

ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Τερζής): Γιαγκιόζης, Λαζόπουλος, Καψάλης, Κοζάκης, Μπλέτσας, Ουνγιαλίδης, Λίταινας (64’ Ζυγκερίδης), Δόρης, Μπαστιάνος, Ρούνεϊ, Σουλιώτης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Κωστένογλου): Βούρας, Πεταυράκης, Ριζογιάννης, Όστοϊτς, Μαρκόπουλος, Νατσιόπουλος, Αρναρέλλης (67’ Κάσες), Γουνδουλάκης (79’ Βαλλιάνος), Σιώπης, Γκότοβος, Κουσκουνάς.