ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΡΑΧΤΙΔΗ ΓΙΑ ΑΚΡΙΤΑ NEYΡΟΚΟΠΙΟΥ

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΡΑΧΤΙΔΗ ΓΙΑ ΑΚΡΙΤΑ, ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗ ΦΟΡΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΕΙ

«Κόμπρα» το Νευροκόπι

Ψυχωμένος και δυνατός, ο Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου πέτυχε πολύ σημαντική νίκη μέσα στους Αμπελόκηπους και αναρριχήθηκε βαθμολογικά, ατενίζοντας τη συνέχεια με αισιοδοξία.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ 1-2: Στην 5η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε το Κάτω Νευροκόπι, έπειτα από τη σπουδαία νίκη που σημείωσε στο γήπεδο Κραχτίδη. Σε μέτριο αγωνιστικό χώρο έγινε ένας αγώνας ιδιαίτερα κρίσιμος και για τις δύο ομάδες, περισσότερο όμως για τους γηπεδούχους, που ύστερα από την ήττα, παραμένουν εγκλωβισμένοι στις χαμηλές θέσεις. Ισοδύναμα κύλησε το πρώτο μέρος, όπου ο Ακρίτας προηγήθηκε στο σκορ, όμως οι Αμπελόκηποι κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ αποφασιστικά, πήραν εκ νέου το προβάδισμα και έφθασαν δίκαια στην επιτυχία, καθώς οι παίκτες των Αμπελοκήπων δεν έδειχναν ότι μπορούν να βρουν τη δύναμη για να αντιδράσουν στο ημίωρο που υπολειπόταν μέχρι τη λήξη. Το Νευροκόπι επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά πως διαθέτει μαχητική ομάδα, που παλεύει όλα τα ματς και έχει μεγάλες δυνατότητες. Από την άλλη, οι Αμπελόκηποι δε βρέθηκαν σε καλή μέρα, μπορούν όμως να αντιστρέψουν την κατάσταση, με δεδομένο πως έχουν καλή ομάδα.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Σε αγωνιστική φόρμα βρίσκεται το Κάτω Νευροκόπι, που παραμένει αήττητο για πέντε συνεχόμενες αγωνιστικές (τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία, με επιμέρους συντελεστή τερμάτων 12-5). Τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη, έβδομη νίκη συνολικά στο πρωτάθλημα. Σκοράρει με ευκολία, έχοντας την 3η καλύτερη επίθεση στην Α΄ κατηγορία (29 γκολ). Δέκατη φετινή ήττα των Αμπελοκήπων, δεύτερη συνεχόμενη και 5η εντός έδρας. Δυσκολεύονται πάρα πολύ στο γκολ, έχουν τη χειρότερη επίθεση με 11 τέρματα σε 16 παιχνίδια, σαφώς πιο συγκροτημένοι είναι αμυντικά.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 8΄ ο Τουνγκελίδης από καλή θέση έπιασε «χλιαρό» σουτ και μπλόκαρε ο Χαριζάνωφ. Δύο λεπτά αργότερα, ωραίο σουτ του Χριστιανίδη πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 15΄ ο Χρήστος Μιχαηλίδης με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 0-1. Στο 24΄ σέντρα του Κ. Παπαδόπουλου, από ένα μέτρο ο Μύγας έπιασε την κεφαλιά, όχι όμως όπως θα ήθελε κι η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 37΄ ο Μίλτος Βασιλειάδης είχε διαγώνιο, συρτό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ, στο 43΄ ανατράπηκε ο Κ. Παπαδόπουλος από τον Χατζηλαζαρίδη και στο πέναλτι ευστόχησε ο Μπάμπης Μύγας (1-1). Στο 45΄ ο Χαριζάνωφ απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ στο διαγώνιο σουτ του Δερμεντζή. Στο 60΄ μετά από κόρνερ του Αγάπωφ, ο Κλεάνθης Τσεπνίδης με κεφαλιά σημείωσε το 1-2. Στο 74΄ ο Αγάπωφ δεν είδε αμαρκάριστο συμπαίκτη του και ο ίδιος έπιασε το σουτ από πλάγια, για να αποκρούσει ο Τότκας σε κόρνερ. Στο 78΄ αριστερό, συρτό σουτ του Σέγκου μπλόκαρε ο Τότκας, τέλος στο 90΄ ψηλοκρεμαστό πλασέ του Τόντρι έδιωξε σε κόρνερ ο Χαριζάνωφ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τους Αμπελόκηπους ξεχώρισαν οι Κασαπίδης, Αμανατίδης, Κ. Παπαδόπουλος, από το Νευροκόπι οι Μουζενίτωφ, Βασιλειάδης, Αγάπωφ, Κεσόπουλος. Πολύ καλός ο διαιτητής Κοτσάνης και ο επόπτης Επισκέπτης, ορισμένες υποδείξεις οφσάιντ του επόπτη Μιμάνη προκάλεσαν εκατέρωθεν διαμαρτυρίες.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ: Τότκας, Μαυρίδης (20΄ Κ. Παπαδόπουλος), Δερμεντζής, Τουνγκελίδης (65΄ Λέκοβιτς), Αποστολίδης (76΄ Τόντρι), Δημίου, Αμανατίδης, Κασαπίδης, Μπέγκου, Μιχαηλίδης, Μύγας.

ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ: Χαριζάνωφ, Βασιλειάδης, Χατζηλαζαρίδης, Τσενεκλίδης, Μιχαηλίδης (76΄ Σέγκος), Κεσόπουλος, Αγάπωφ (81΄ Τσελεπής), Μουζενίτωφ, Τσεπνίδης, Χριστιανίδης (89΄ Παϊσίδης), Μαυρόπουλος.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΖΗΣ (Κάτω Νευροκόπι): Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, που πέτυχαν μια σπουδαία νίκη σε δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με μας. Είχαμε πει ότι θα προσπαθήσουμε να πάρουμε κάποιο θετικό αποτέλεσμα από το ματς και πράγματι δικαιώθηκαν οι κόποι μας. Στο πρώτο ημίχρονο αρχίσαμε καλά και προηγηθήκαμε, στη συνέχεια δεν ξέρω για ποιον λόγο οπισθοχωρήσαμε και μοιραία ήρθε η ισοφάριση. Στο β΄ ημίχρονο ήμασταν αποφασισμένοι, πιέσαμε, πετύχαμε το δεύτερο γκολ και το κρατήσαμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στην ομάδα του κ. Ιωαννίδη, που είναι πολύ καλή, καταβάλλει προσπάθεια και εύχομαι να υλοποιήσει τους στόχους της.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (Αμπελόκηποι): Σε ένα γήπεδο με τόσο κακό αγωνιστικό χώρο, ξέραμε πως θα γινόταν παιχνίδι όπου θα κυριαρχούσαν η δύναμη και το πάθος, αφού οι δύο ομάδες, όπως είπε ο συνάδελφος, έχουν στόχο τη σωτηρία. Ζήτησα από τους παίκτες μου να βγαίνουν πρώτοι στις φάσεις, στις; Προσωπικές μονομαχίες, δυστυχώς όμως για 85 λεπτά δεν το είδα αυτό από την ομάδα μου. Αυτός ήταν ο λόγος που ηττηθήκαμε. Πιστεύω ότι το Νευροκόπι ήταν πιο έτοιμο γι΄ αυτόν τον αγώνα και οι ποδοσφαιριστές του φάνηκε ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη. Είμαστε ομάδα που θέλαμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο, όμως ο αγωνιστικός χώρος δεν μας το επέτρεψε αυτό. Στο δεύτερο 25λεπτο του πρώτου ημιχρόνου σταθήκαμε αξιόλογα, ισοφαρίσαμε, χάσαμε κλασικές ευκαιρίες, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδειξε τα αντανακλαστικά του. Αν είχαμε προηγηθεί, πιστεύω πως εκεί θα τελείωνε το παιχνίδι. Στο β΄ ημίχρονο, όποιος πετύχαινε γκολ, θα κέρδιζε και το ματς. Δυστυχώς γνωρίσαμε μια απρόσμενη ήττα. Πρέπει να ξεπεράσουμε το σοκ, να δουλέψουμε σκληρά και, επειδή έχουμε πολύ καλή ομάδα, θα πάρουμε τους βαθμούς που χρειαζόμαστε. Δεν πιστεύω ότι ήταν άδικη η ήττα μας, οι παίκτες του Νευροκοπίου ήθελαν περισσότερο τη νίκη. Εμείς με ψηλά το κεφάλι, θα συνεχίσουμε.