Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 0 – 0

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  0 – 0

Αδικεί τo αποτέλεσμα τους «Μαυραετούς»

Για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι η Δόξα Δράμας αγνοεί πλέον τη νίκη, καθώς στην Σαββατιάτικη αναμέτρηση με την ομάδα της Α.Ε. Καραϊσκάκης υποχρεώθηκε σε λευκή ισοπαλία, μένοντας έτσι ακόμη πιο μακριά από τις πρώτες θ΄΄εσεις της βαθμολογίας.

Ντεμπούτο στον πάγκο της Δόξας έκανε ο Νίκος Κωστένογλου. Χωρίς πολλές φάσεις το ματς, ενώ από μία σπουδαία στιγμή για κάθε ομάδα, η οποία θα μπορούσε να έχει δώσει το κάτι παραπάνω, σε έναν από τους δύο.

Χωρίς ρυθμό το πρώτο μέρος, με τους δύο αντιπάλους να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν. Μόνη καλή στιγμή, στο 5’, με το Μέλκα να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γκότοβου. Η Δόξα έχασε από νωρίς με τραυματισμούς τους Μπαϊκαρά και Ματσούκα, που έγιναν αναγκαστικές αλλαγές. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, με το Λούκινα να φεύγει τετ α τετ με το Βόυρα, όμως νικήθηκε από τον γκολκίπερ των Δραμινών.

Παρόμοιος ρυθμός και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς αξιοσημείωτες φάσεις. Η πρώτη πολύ σημαντική στιγμή, ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Κουσκουνά, στο 62’, να νικιέται σε τετ α τετ, από το Μέλκα. Στο 70’, ο Μαρκόπουλος επιχείρησε να απειλήσει από μακριά, ήταν όμως πολύ άστοχος. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας)

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Μπεκατώρος, Παπανίκου, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μακρής , Κόλλινς (57’ Κυριάκης), Χούσος, Δημητριάδης (75’ Κουσίδης), Μακρίδης (90’ Ευαγγέλου), Λουκίνας

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Κωστένογλου): Βούρας, Σιώπης, Πεταυράκης, Όστοϊτς, Γκότοβος, Ντατίδης, Ριζογιάννης, Γουνδουλάκης, Μπαϊκαρά (40’ Μαρκόπουλος), Ματσούκας (36’ Αρναρέλλης), Κουσκουνάς.

Ισόπαλο το Θεσσαλικό ντέρμπι (1-1)

«Φωτιά» μπήκε στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι, με την Αναγέννηση να προηγείται με τον Κονέ στο 89′ και τον ΑΟΤ να καταφέρνει να ισοφαρίσει δύο λεπτά μετά με πέναλτι του Τόμιτς.

Ο ΑΟΤ απείλησε πρώτος, με το σουτ του Ντακόλ να διώχνει ο Γκέκας. Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους κύλησαν με την Αναγέννηση να κρατά σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνα και τον ΑΟΤ να έχει φλύαρη κατοχή.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γκέκας έκανε ωραία επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη. Στο 69′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με την κεφαλιά του Σαχινίδη. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Χιντζίδης εκτέλεσε φάουλ στο 73′, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 85′ ο Γκέκας απέκρουσε το σουτ του Γιαννιτσάνη κρατώντας το μηδέν. Ο Κονέ στο 89′ έδωσε το προβάδισμα στην ΑΣΑ με δυνατό σουτ, ωστόσο, ο ΑΟΤ είχε την απάντηση. Στις καθυστερήσεις ο Τόμιτς ισοφάρισε, με εκτέλεση πέναλτι, έπειτα από χέρι του Θεοδωράκη.

Διαιτητής: Ρούσης (Θεσσαλίας)

ΑΟ Τρίκαλα (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Χιντζίδης, Λεάντρο, Βέρτζος, Μάκος (75′ Τζόκιτς), Μιλοσάβλιεβ, Γροντής (60′ Σαχινίδης), Ντακόλ (60′ Σγκούρι), Τόμιτς, Γιαννιτσάνης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Θεοδωράκης, Μπιτέλης, Σουντουρά, Σταματάκης (78′ Ντάγκρας), Τζέκος (54′ Κονέ), Πλαβούκος, Χαντζάρας (15′ Μπούσδρας).

Τον πρώτο λόγο οι άμυνες (0-0)

Αν και ήταν καλύτερος, ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ, μένοντας στο «μηδέν», με τη Σπάρτη.

Πιο απειλητικά μπήκε ο Εργοτέλης, που έχασε ευκαιρίες, στο 4’ και στο 5’, με εκφραστές τους Μπουρσέλη και Κάιπερς. Οι Κρητικοί ήλεγχαν το ρυθμό του ματς, χωρίς όμως να γίνονται, στη συνέχεια, ουσιαστικά επικίνδυνοι. Μετά από αρκετή ώρα, στο 31’, απείλησαν ξανά, με σουτ του Ν’ Ντιαγιέ, που πέρασε άουτ. Στο 39’, ο Κάιπερς σούταρε με τη μπάλα να παίρνει τροχιά προς την εστία, όμως πρόλαβε και έδιωξε ο Οικονομόπουλος. Ο Βέλγος δεν κατάφερε ούτε στο 41’, να σκοράρει, καθώς δεν πρόλαβε το γύρισμα του Ν’ Ντιαγιέ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Σπάρτη απείλησε με απευθείας φάουλ, του Ράντι, που πέρασε άουτ. Ο Εργοτέλης βγήκε ξανά μπροστά, όμως ο Σταματάκος δεν έπιασε σωστά το σουτ, από καλή θέση (53’). Στο 57’, ο Σταμόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα, όμως, δεν του έκανε το χατίρι. Δοκάρι είχε ο Μπουρσέλης, στο 71’, μέσα από την περιοχή. Ο Νικολακάκης έγινε επικίνδυνος, στο 81’, το σουτ του, ωστόσο, πέρασε ψηλά. Τελευταία φάση στο ματς, με τον Ιατρούδη να παίρνει την κεφαλιά, στο 88’ και τον γκολκίπερ Γιακουμή, να σώζει στη γωνία του.

Διαιτητής: Ζαραβίνος (Αθηνών)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Βογιατζής (72’ Αγγελόπουλος), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Ν” Ντιαγιέ (81’ Ιατρούδης) , Κάιπερς, Σταματάκος (75’ Ροβίθης), Μπούζας

ΣΠΑΡΤΗ (Θωμάς Γράφας): Γιακουμής, Γραικός, Νιάρος, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Τζιμότζι (55’ Κατσίκης, 74’ Γουόρντεν)), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Ράνος, Μπαρέττας (Δονδοτσάκης 86’), Ράντι.

Όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος (3-1)

Συνέχεια στα τρίποντα έδωσαν τα «δελφίνια» που νίκησαν με 3-1 τον Αιγινιακό, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο.

Με το… καλημέρα σκόραραν οι γηπεδούχοι, όταν στο 4′ βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Χαλκιαδάκη να πασάρει τον Αποστολίδη και τον τελευταίο να νικά με πλασέ τον Τόλιο. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το 2-0. Συγκεκριμένα στο 10′ ο Σάλιακας βρήκε τον Λέο, που δεν αστόχησε διπλασιάζοντας τα τέματα της ομάδας του. Στο 27′ ο Χαλκιαδάκης έπειτα από γύρισμα του Τόλι έκανε με σουτ το 3-0. Ο Αιγινιακός επιχείρησε να απαντήσει στο 38′, αλλά το σουτ του Γκατσολάρι απέκρουσε ο Λαζαρίδης. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος μείωσε με σουτ σε 3-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με το σουτ του Ζούρκου στο 55′ να περνά άουτ, στη μοναδική αξιόλογη στιγμή μέχρι τη συμπλήρωση της πρώτης ώρας αγώνα. Στο 64′ το νέου σουτ του Ζούρκου έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Αποστολίδη.

Διαιτητής: Γκοβέσης (Αρκαδίας)

ΑΟΧ Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Σερβιλάκης, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Αποστολίδης (87′ Νικόλτσης), Σάλιακας, Χαλκιαδάκης (72′ Λεμονής), Λέο (62′ Ξύδας).

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπαλίδης, Βλάχος, Λιόλιος, Ιντζίδης (78′ Ταουσάνης), Αντωνιάδης, Πολύζος, Γκατσολάρι, Σοφιάνης, Ζούρκος (78′ Φουρτζίου), Παπαδόπουλος.