Νέα απώλεια για την Δόξα Δράμας, 1-1 με τον Α.Ο.Χ. Κισσαμικό

95 φωτογραφίες του αγώνα ΔΟΞΑΣ ΔΡΑΜΑΣ – AO XANIΩΝ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ θα δείτε εδώ…..απαγορεύεται η δημοσίευση έστω και μερικώς σε εφημερίδες

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι όπου η Δόξα Δράμας δεν μπορεί να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς μετά τις δύο ήττες από Παναχαϊκή και Άρη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Α.Ο.Χ. Κισσαμικού παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 1-1 και μένοντας πλέον πού μακριά από τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Πάντως θα πρέπει να υπάρξει ψυχραιμία στις τάξεις των «Μαυραετών» αν και η προϊστορία με τις συνεχείς αλλαγές στην τεχνική ηγεσία δεν αφήνει ελπίδες ότι δεν θα έχουμε αποφάσεις για το μέλλον του Άγγελου Διγκόζη, αφού η Δόξα Δράμας θα ξαναπαίξει στο πρωτάθλημα το νέο έτος.

Ισορροπημένο το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν, ελαφρώς, την υπεροχή ανά διαστήματα, αλλά και τους Κρητικούς να στέκονται καλά και αμυντικά και επιθετικά, ενώ είχαν τις ευκαιρίες τους, ακόμα και να κερδίσουν το παιχνίδι.

Πιο επιθετικοί οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ζητώντας πέναλτι, σε πέσιμο του Γκίνη (10’), ενώ ένα λεπτό μετά απείλησαν με σουτ του Αποστολίδη, το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Οι «μαυραετοί» ήταν μπλοκαρισμένοι και οι φιλοξενούμενοι έγιναν και πάλι επικίνδυνη, στο 20’, με τον Αποστολίδη να σουτάρει και το Μένκα να μπλοκάρει. Η πρώτη καλή στιγμή για τη Δόξα ήρθε στο 26’. Ο Ματσούκας μπήκε στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Ζιούλης έδιωξε, σωτήρια, σε κόρνερ. Στο 31’, ο Μπαϊκαρά βρέθηκε σε καλή θέση, μετά από κόρνερ, σούταρε, η μπάλα, όμως κόντραρε στο Γκίνη και άλλαξε πορεία, ενώ πήγαινε προς το τέρμα. Ο Τούρκος μέσος, απείλησε εκ νέου την εστία του Λαζαρίδη, στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σπυρόπουλος δοκίμασε να ανησυχήσει το Λαζαρίδη με μακρινό σουτ, όμως αστόχησε (49’). Ο Λαζαρίδης ήταν στη θέση του, σε σουτ του Κάσες (53’), ενώ ένα λεπτό μετά, οι Κρητικοί βγήκαν μπροστά και απείλησαν με τον Τόλι. Στο 57’, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είχε και δοκάρι, με κεφαλιά του Παντελάκη. Στο 60’ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Μαρκόπουλος και χρειάστηκαν μόλις 4 λεπτά για να δικαιώσει τον προπονητή του. Ο 25χρονος επιθετικός κέρδισε με πλασέ το Λαζαρίδη και έκανε το 1-0 (64’). Στο 69’, ο Κάσες απέτυχε να διπλασιάσει τα τέρματα της Δόξας, προ κενής εστίας, μετά από κόρνερ του Ριζογιάννη. Ότι δεν κατάφερε με το δοκάρι, το έκανε στο 77’, ο Παντελάκης. Ο αμυντικός των «δελφινιών», πήρε την κεφαλιά αφύλακτος, μέσα από την περιοχή των Δραμινών και την έστειλε στα δίχτυα του Μένκα, για το 1-1. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν, ώστε να πάρουν το «τρίποντο», με το Ριζογιάννη, στο 90’, να αστοχεί με σουτ, ελάχιστα. Το 1-1 έμελε να είναι το τελικό σκορ, με τη Δόξα να υποχρεώνεται σε νέα απώλεια βαθμών και μάλιστα εντός έδρας.

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Σπυρόπουλος, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Βιτλής, Ριζογιάννης, Κάσες, Γουνδουλάκης (60’ Μαρκόπουλος), Μπαϊκαρά, Τσούτσης (73’ Ντατίδης), Ματσούκας (84’ Πετρόπουλος)

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Αρναούτογλου, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Τόλι, Ζιούλης, Γκίνη, Λεμονής, Χαλκιαδάκης (93’ Σερβιλάκης), Βρεττός (90’ Ντάγκρας), Αποστολίδης (88’ Νικόλτσης)

Νέα νίκη η Σπάρτη, 1-0 τον Πανσερραϊκό

Το γκολ του Μπαρέττα στο 10ο λεπτό ήταν αρκετό για τη Σπάρτη ώστε να φτάσει στη νίκη επί του Πανσερραίκού με 1-0, που την ανεβάζει στους 14 βαθμούς. Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ δεν πανηγύρισε, καθώς στο παρλθόν έχει φορέσει τη φανέλα των Σερραίων.

Στο 10ο λεπτό η Σπάρτη άνοιξε το σκορ με τον Μπαρέτα να πλασάρει σε κενή εστία, έπειτα από φάση διαρκείας, με ένα οριζόντιο δοκάρι του ίδιου και δύο αποκρούσεις του Ρίστιτς.Στο 16’ το μακρινό σουτ από τον Πόζογλου έφυγε ψηλά άουτ, στην πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στην αντίπαλη εστία. Δύο λεπτά μετά, ο Γκούρτσας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, χωρίς να βρει στόχο. Στο 25’ την απευθείας εκτέλεση και πάλι του Γκούρτσα μπλόκαρε ο Μακρυωνίτης. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη , ο Πανσερραϊκός ανέβασε την απόδοσή του, ωστόσο, απείλησε μόνο με την άστοχη κεφαλιά του Ρούτση και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόζογλου, με τον Μακρυωνίτη να μπλοκάρει. Η Σπάρτη έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, αλλά ο Ρίστιτς νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μπαρέττα στο 60’ και στην εξέλιξη της φάσεις απέκρουσε το σουτ του Ράνου μετά από πάσα του Μπέλη, ενώ στη συνέχεια ο Μπαρέτας δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επαναφορά. Στο 69’ το σουτ του Μπαρέττα από πλάγια θέση πέρασε άουτ. Στις καθυστερήσεις η Σπάρτη έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες με το σουτ του Γουόρντεν να διώχνει ο Ρίστιτς και την προσπάθιεα του Παναγιώτου να μη βρίσκει στόχο.

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας)

Σπάρτη (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Παναγιώτου, Βοσνακίδης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Ράντι (83’ λ.τ. Γραικός), Μπέλης (68’ Γουόρντεν), Μπαρέττας (75’ Τσιμόντζι), Ράνος.

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Στέβιτς Τσελεπίδης, Τσαμούρης, Ιωαννίδης, Τσιμίκας, Ρούτσης, Γιαξής (62’ Γκέκας), Δούμτσος (84’ Ζυγκερίδης), Πόζογλου (90+1’ Βοσκόπουλος), Γκούρτσας.

Σπουδαίο διπλό τα Τρίκαλα, 0-1 τον Καραϊσκάκη

Σημαντική νίκη στην Άρτα πήραν τα Τρίκαλα, χάρις σε τέρμα του Καπόύ στο 82′ κι ενώ το ματς έδειχνε ότι θα τελείωνε χωρίς σκορ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, με τον Τσοντάκη να κάνει το σουτ στο 4’ και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Χούσου πέντε λεπτά αργότερα. Ο ΑΟΤ απάντησε στο 13 με το σουτ του Τόμιτς μέσα από την περιοχή να μην βρίσκει στόχο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεσή τους και είχαν δύο ακόμα καλές ευκαιρίες στο 30’ με την κεφαλιά από τον Καπό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκόλια και στο 34’ με το σουτ του Πάνου να περνά άουτ. Στο 44’ χρειάστηκε να επέμβει ο Ραχιώτης, ο οποίος έδιωξε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόλια.

Με ευκαιρία των γηπεδούχων ξεκίνησε η επανάληψη, καθώς στο 52’ το σουτ του Λουκίνα σταμάτησε στο δοκάρι του Αποστολίδη. Στο 79’ ο Τσοντάκης έδιωξε την κεφαλιά του Βέρτζου πάνω στη γραμμή, ενώ στη συνέχεια ο Ραχιώτης απέκρουσε το σουτ του Κοτσώνη. Τρία λεπτά μετά, ο ΑΟΤ άνοιξε το σκορ, με τον Καπό να κάνει το σουτ έπειτα από ατομική ενέργεια.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)

ΠΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Παπανίκου, Τσοντάκης (86’ Τσάκαλος), Καραγιαννίδης, Αβραμίδης, Μακρής, Κόλλινς, Χούσος (69’ Κυριάκης), Δημητριάδης, Γυφτοκώστας (87’ Μουκίδης), Λουκίνας.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Γροντής (59’ Τσιάρας), Ντίνας (66’ Χιντζίδης), Καπός, Τόμιτς (85’ Γιαννίτσης), Ζγκούρη.