Ο.Φ.Η. – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 1 – 2 Σπουδαίο διπλό οι Αχαιοί

Ο.Φ.Η. – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ  1 – 2

Σπουδαίο διπλό οι Αχαιοί

Οι «κοκκινόμαυροι» επικράτησαν χάρη σε τέρματα στις αρχές κάθε ημιχρόνου και με σωστή τακτική κατάφεραν και περιόρισαν τον ΟΦΗ. Από την άλλη, οι παίκτες των Κρητικών, αν και είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, πλήρωσαν τα αμυντικά κενά τους, ενώ υπήρξε και δυσκολία στη δημιουργία οργανωμένων επιθέσεων.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, βραβεύτηκαν από τη διοίκηση του ΟΦΗ, ο Κώστας Κατσουράνης και ο Κώστας Μπακαλάρος, στους οποίους παραδόθηκαν τιμητικές πλακέτες.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους Πατρινούς. Ο Μωραΐτης βρέθηκε στο 3’, στην περιοχή και ανατράπηκε από το Στρέζο. Το πέναλτι ανέλαβε ο Φωτάκης, με τον πολύπειρο μέσο να ευστοχεί, για το 0-1 (5’). Ο ΟΦΗ κέρδισε μέτρα, στη συνέχεια και απείλησε στο 15’, με γέμισμα προς τον Κουσκουνά, εκείνος έστρωσε στον Όγμποε, αλλά ο Βρονταράς βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να ανοιχτούν μετά από κλεμμένες μπάλες, έχοντας μια καλή στιγμή, στο 18’, με μακρινό σουτ του Φωτάκη, το οποίο έφυγε άουτ. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, χωρίς να την αξιοποιούν, προσπαθώντας να απειλήσουν, κυρίως, με γεμίσματα, τα οποία «καθάριζε» είτε η άμυνα, είτε ο Βρονταράς. Στο 28’, από στημένο του Ορτέγκα, δημιουργήθηκε σύγχυση στην άμυνα της Παναχαϊκής, ωστόσο έληξε με επιθετικό φάουλ στο Μωραΐτη, περνώντας αναξιοποίητη. Ένα λεπτό μετά, έγινε και η πρώτη τελική του ΟΦΗ, με σέντρα του Χαντί απ’ τα αριστερά και κεφαλιά του Ορτέγκα, στα χέρια του γκολκίπερ των «μελανέρυθρων». Τα πολλά φάουλ και οι διακοπές, μετά από σκληρά μαρκαρίσματα, δεν επέτρεπαν στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό. Χαρακτηριστικό της εικόνας του ματς, τα 20 φάουλ στο ημίωρο της αναμέτρησης. Η σημαντικότερη στιγμή για τους Κρητικούς έγινε στο 44’, με το Μακρυδημήτρη να προσπαθεί να διώξει γέμισμα από τα δεξιά, με το Βρονταρά να γλιτώνει το αυτογκόλ και την ισοφάριση.Στο 45’, ο Κουσκουνάς κέρδισε κάποιες κόντρες και μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ, χωρίς να έχει καθαρό οπτικό πεδίο. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Όγμποε βρέθηκε έξω από τη μικρή περιοχή, έπαιξε με πλάτη, ωστόσο κόπηκε πριν σουτάρει, κάνοντας και χέρι στη συνέχεια της φάσης.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Νίκος Παπαδόπουλος θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας το Λεάλ, στη θέση του Πορτουλίδη. Πρώτη, ωστόσο, απείλησε η Παναχαϊκή και μάλιστα βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη φορά. Από φάουλ του Φωτάκη, στο 49’, ο Μακρυδημήτρης βρέθηκε φάτσα με το γκολ, η μπάλα κόντραρε και κέρδισε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φωτάκης, η άμυνα του ΟΦΗ αδράνησε και μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα κατέληξε και πάλι στον 36χρονο χαφ, που σούταρε, με το Μακρυδημήτρη να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και να τη στέλνει, με τακουνάκι, στα δίχτυα, για το 0-2 (50’). Οι Κρητικοί ξαναμπήκαν άμεσα στο παιχνίδι. Στο 55’, η φάση ξεκίνησε από λάθος του Στεργίδη, με τους «μελανόλευκους» να κυκλοφορούν σωστά τη μπάλα, το Χαντί να σεντράρει, ύστερα από εξαιρετική μεταβίβαση του Λεάλ και τον Κουσκουνά, με κεφαλιά, να κάνει το 1-2. Ξανά μπροστά η Παναχαϊκή, με τον Αποστολόπουλο να απειλεί από μακριά και το Στρέτζο να παραχωρεί κόρνερ (60’). Ο Λεάλ είχε… κέφια, από την ώρα που μπήκε στο ματς και στο 70’ χάρισε μια «μαγική» στιγμή μοιράζοντας «ποδιές» στους αμυντικούς της Παναχαϊκής, οι οποίοι κατάφεραν να τον σταματήσουν μόνο… γκρεμίζοντάς τον. Στο 80’, ο Ουρουγουανός προσπάθησε να απειλήσει με στημένη μπάλα, η πορεία της οποίας, όμως, κατέληξε στην αγκαλιά του Βρονταρά. Στα τελευταία λεπτά οι Πατρινοί κατέστησαν σαφές, ότι το μοναδικό ζητούμενο γι’ αυτούς ήταν να διατηρήσουν το σκορ και οπισθοχώρησαν. Στο 87’, μάλιστα, κατάφεραν να φύγουν στην αντεπίθεση και παραλίγο να «καθαρίσουν» το ματς, με τον Πολυχρόνη, όμως, να αστοχεί. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χαντί έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, αλλά είδε Βρονταρά και οριζόντιο δοκάρι να του στερούν την ισοφάριση. Με όλον τον ΟΦΗ μπροστά, ο Γκίνο βρέθηκε, από το πουθενά, τετ α τετ με το Στρέτζο, ωστόσο νικήθηκε από τον κίπερ των Κρητικών. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στην αναμέτρηση, με την Παναχαϊκή να παίρνει το σπουδαίο «διπλό», ξεπερνώντας τον ΟΦΗ, στη βαθμολογία.

Διαιτητής: Ζαραβίνος (Αθηνών)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας (36’ Κομεσίδης), Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Νάστος, Ορτέγκα, Πουρτουλίδης (46’ Λεάλ), Χαντί, Όγκμποε (61’ Κουτσιανικούλης), Κουσκουνάς

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Μουστακόπουλος (61’ Μπουτζίκος), Στεργίδης (81’ Πολυχρόνης), Φωτάκης, Φουρλάνος, Αποστολόπουλος (67’ Ελευθεριάδης), Μωραΐτης.