FOOTBALL LEAGUE : Στη 2η θέση ο ΟΦΗ

FOOTBALL LEAGUE

Στη 2η θέση ο ΟΦΗ

Με τρία παιχνίδια που έγινε το απόγευμα της Δευτέρας, ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Football League, με τρία παιχνίδια, όπου ο ΟΦΗ επικράτησε στο Κρητικό ντέρμπι του Εργοτέλη με 4-2, η Καλλιθέα νίκησε τον Παναιγιάλειο με 2-1 και τα Τρίκαλα παραχώρησαν λευκή ισοπαλία στον Απόλλωνα πόντου. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι σκόρερ, είναι:

Τα αποτελέσματα

6η Αγωνιστική

Άρης    -           Α.Ο.Χ. Κισσαμικός    1-0

Βέροια -           Α.Ε. Σπάρτη    1-0

Παναχαϊκή       -           Δόξα Δράμας   1-0

Αχαρναϊκός     -           Πανσερραϊκός 0-3 α.α.

-51

* Ο Αχαρναϊκός έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.

* Αγώνα λιγότερο έχουν ΑΟΧ Κισσαμικός και Βέροια.

Η Επόμενη Αγωνιστική

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου

ΟΦΗ – Παναχαϊκή (15:00 ΕΡΤ3, «Θ. Βαρδινογιάννης»)

Κυριακή 10 Δεκεμβρίου

ΑΟΧ Κισσαμικός – Σπάρτη (15:00, Δημ. Περιβολίων)

Δόξα Δράμας – Άρης (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Δόξας)

Πανσερραϊκός – Βέροια (15:00, Δημ. Σερρών)

Παναιγιάλειος – Εργοτέλης (15:00, Δημ. Στάδιο Αιγίου)

Αιγινιακός – Καραϊσκάκης (15:00, «Γ. Παραλυκίδης»)

Απόλλων Πόντου – Καλλιθέα (15:00, Γήπεδο Καλαμαριάς)

Τρίκαλα – Απόλλων Λάρισας (15:00, Δημ. Στάδιο Τρικάλων)

Νικητής στο Κρητικό ντέρμπι ο ΟΦΗ

Εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στην Κρήτη, με τον ΟΦΗ να κερδίζει 4-2 εκτός έδρας τον Εργοτέλη, στο τελευταίο χρονικά ματς της 6ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και εκμεταλλεύτηκαν τα κενά των γηπεδούχων, παίρνοντας έτσι τους τρεις βαθμούς, με τα γκολ των Κουσκουνά (11’), Μάρτου (26’), Ορτέγκα (33’) και Όγκμποε (76’), ανεβαίνοντας ταυτόχρονα στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και ειδικά στο δεύτερο μέρος, αλλά για άλλη μια φορά πλήρωσαν τα λάθη τους και έφυγαν με… άδεια χέρια από το Παγκρήτιο. Για την ιστορία, τα τέρματα των παικτών του Τάκη Γκώνια σημείωσαν οι Εντιαγιέ (11’), Σταμόπουλος (60’), που παρέμειναν ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα, στην τελευταία θέση της Football League.

Αν και ξεκίνησε καλύτερα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 8’ με τον Κουσκουνά, ώστε να κάνει το 1-0, ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’. Ο Εργοτέλης προηγήθηκε με τον Εντιαγιέ, που πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό, από δεξιά και μέσα της περιοχής, εκμεταλλευόμενος υπέροχη κάθετη πάσα από συμπαίκτη του. Η χαρά των «κιτρινόμαυρων» δεν κράτησε πολύ, με τον Κουσκουνά να ισοφαρίζει στο 14’ με σουτ από μέσα της περιοχής και να πετυχαίνει ότι δεν κατάφερε έξι λεπτά πριν.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού μπόρεσαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα μόλις στο 26’ και με υπέροχο τελείωμα του Μάρτου σε τετ α τετ με τον Λαδά, να σημειώσουν το 2-1 υπέρ τους. Ο ΟΦΗ εκμεταλλευόταν συνεχώς τα κενά στην άμυνα του Εργοτέλη και χτυπώντας στην κόντρα πέτυχε και τρίτο γκολ. Στο 33’, ο Κοιλιάρας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Ορτέγκα να κατεβάζει την μπάλα και με δεξί διαγώνιο σουτ να γράφει το 3-1. Ο σκόρερ του τελευταίου τέρματος βρέθηκε ξανά σε θέση βολής σε κόντρα επίθεση στο 38’, αλλά ο Λαδάς απέκρουσε σωτήρια.

Με στόχο το γκολ, που θα τους έβαζε εκ νέου στη διεκδίκηση αποτελέσματος μπήκε ο Εργοτέλης. Η επιθετικότητα του απέδωσε καρπούς στο 60ο λεπτό, όταν από σέντρα από τα δεξιά, ο Σταμόπουλος βρέθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Στρέζου, μειώνοντας σε 3-2. Αυτό το τέρμα… έβγαλε από τα ρούχα του τον Νίκο Παπαδόπουλο, που τα έβαλε με τους παίκτες του, προσπαθώντας να τους ξυπνήσει, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» τους είχαν κλείσει στα καρέ τους.

Στο 73’ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια… ανάσα από την ισοφάριση, με τους αμυντικούς του ΟΦΗ να προλαβαίνουν τον Μπάτζιο, που ήταν έτοιμος να πετύχει το 3-3. Τελικά εφόσον δεν ήρθε αυτό το γκολ, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους απειλητική στιγμή στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να κάνουν το 4-2 με τον Όγκμποε στο 76’. Στο 84’, ο Κουσκουνάς δεν μπόρεσε να κάνει το 5-2 και να «καθαρίσει» το ματς, με τον Έλληνα επιθετικό να αργεί να πλασάρει και να τελειώνει τη φάση υπό πίεση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Πάτας, Βογιατζής, Εντιαγιέ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Σταμόπουλος, Εφορντ (61′ Μαζουλουξής), Κάιπερς, Σταματάκος, Μπούζας

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Nάστος, Ορτέγκα, Λεάλ (79’ Χαντί), Κουσκουνάς, Μάρτος (61′ Ογκμποε), Πουρτουλίδης (66′ Ρούσσος), Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης

Πρώτο «τρίποντο» για την Καλλιθέα

Ανάσανε βαθμολογικά η Καλλιθέα, που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, μετά το 2-1 επί της ομάδας του Αιγίου. Αρκετές οι χαμένες ευκαιρίες των «μελανόλευκων», που θα μπορούσαν να έχουν σημειώσει περισσότερα γκολ.

Στο 4′ ο Γεωργακόπουλος απείλησε με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Αρναρέλλη, με τη μπάλα να περνά άουτ στην πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Η Καλλιθέα απάντησε στο 14′ με γκολ, με τον Σμυρλή να εκμεταλλεύεται την κόντρα από το σουτ του Ταλέντο και να σκοράρει σε κενή εστία. Δύο λεπτά μετά ο Κουτογλίδης μπλόκαρε το απευθείας φάουλ του Αρναρέλλη, ενώ στο 19′ ο Σκαρτσίλας βρέθηκε σε καλή θέση, με τους αμυντικούς να τον προλαβαίνουν την ώρα που έκανε το σουτ. Με δύο ευκαιρίες του Παναιγάλειου ολοκήρώθηκε το πρώτο μέρος. Στο 34′ το σουτ του Αρναρέλλη μπλόκαρε ο τερματοφ΄λακας των γηπεδούχων και στο 42′ ο Σκαρτσίλας από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, το σουτ του Μπρους στο 47′ έφυγε εκτός, ενώ δύο λεπτά μετά ακυρώθηκε τέρμα του Σκαρτσίλα ως οφσάιντ. Η Καλλιθέα απάντησε με το σουτ του Ταλέντο να απομακρύνει ο Αθανασίου. Στο 68′ ο Κόκκορης που είχε μπει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, σκόραρε με σουτ που κόντραρε ι άλλγε πορεία ξεγελώντας τον αντίπαλο γκολκίπερ. Ο, επίσης, νεοεισελθών Σταμάτης απείλησε στο 70′ (άουτ) και στο 72′ (μπλόκαρε ο Κουτογλίδης) με σουτ. Ο ίδιος μετά από γέμισμα στην περιοχή των γηπεδούχων έκανε την κεφαλιά, με τον Κουτογλίδη να διώνει και πάλι. Τρία λεπτά μετά, η κεφαλιά του Γκέτσι δεν ανησύχησε τον Αθανασίου. Κι ενώ οι «μαλενόλευκοι» πίεζαν, ο Ταλέντο έκανε το 2-1 για την Καλλιθέα στο 88′, μετά από συνδυασμό των Χοτζάλι και Μίγγου.

Διαιτητής: Κουναλάκης (Ηρακλείου)

Καλλιθέα (Μαρσέλο Τροίζι): Κουτογλίδης, Παπαγγελής, Βασιλείου, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Μίγγος, Μήλιος (76′ Γκέτσι), Καντέ, Μάκο (59′ Χοτζάλι), Ταλέντο, Σμυρλής (76′ Ξόμπλιος)

Παναιγιάλειος (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Αθανασίου, Βλάχος, Στίκας, Γαβριηλίδης, Γεωργακόπουλος, Παπαχρήστος, Τσερκέζος (85′ Ρέλλας), Κασναφέρης, Αρναρέλλης, Μπρους (61′ Σταμάτης), Σκαρτσίλας (55′ Κόκκορης)

Λευκή ισοπαλία στα Τρίκαλα

Ισόπαλο, δίχως τέρματα, έληξε το παιχνίδι στα Τρίκαλα μεταξύ του ΑΟΤ και του Απόλλωνα Πόντου, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αν και ανώτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, οι φιλοξενούμενοι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να αποσπάσουν το «διπλό» στη Θεσσαλία και έμειναν μακριά από τη νίκη για δεύτερο διαδοχικό αγώνα, έπειτα και την ήττα κόντρα στον Αιγινιακό.

Από τη μεριά του ο ΑΟΤ, απογοήτευσε και πάλι, καθώς δεν κέρδισε για τρίτη σερί αναμέτρηση στην έδρα του (0-2-1).

Να σημειωθεί πως για τον Απόλλωνα Πόντου, τραυματίες αποχώρησαν οι Καπίας και Ν” Λουντούλου από το παιχνίδι.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, με τον διαιτητή Κιοτζένη να μοιράζει από νωρίς κίτρινες κάρτες και τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου, δίχως να δημιουργούν φάσεις.  Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τον Απόλλωνα, με τον Χασομέρη στο 22’ να σουτάρει και την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Αποστολίδη. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο Δημοτικό στάδιο Τρικάλων και έφτασαν κοντά στο γκολ, στο 23’.

Ο Γεωργιάδης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ν’ Λουντούλου βρέθηκε αμαρκάριστος, πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Η σημαντικότερη απειλή του ΑΟΤ ήρθε στο 31’, με την εκτέλεση φάουλ του Γκόλια, να σταματάει στον Λόπελ, με το ριμπάουντ να το παίρνει ο Πάνος, με την προβολή του όμως, να αποκρούεται ξανά από τον γκολκίπερ των «κοκκινόμαυρων». Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τους αντιπάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Με τον Απόλλωνα Πόντου να απειλεί ξανά με την κεφαλιά του Χασομέρη στο 47’ εκκίνησε το δεύτερο 45λεπτο στα Τρίκαλα, με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν στο 53’ να αποχωρεί και ο Ν’Λουντούλου, μετά τον Καπία τραυματίας. Ο Σωτήρης Αντωνίου προχώρησε σε αλλαγές στις αρχές της επανάληψης, ευελπιστώντας να αλλάξει τον ρυθμό του ματς, με τους «κοκκινόμαυρους» να βρίσκονται πάντως ξανά σε θέση βολής στο 60’, αλλά να αστοχούν με τον Βεργώνη.

Επτά λεπτά μετά, οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη και συγκεκριμένα ο Λιόνης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, με το σουτ του, να το αποκρούει με δυσκολία ο Αποστολίδης, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Στο 81’ οι Θεσσαλοί έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ με τον Γροντή, το σουτ του οποίου κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Λόπεθ. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα επιθετικοί στο τελευταίο κομμάτι του ματς, μην μπορώντας να εκμεταλλευτούν και τη φάση του 90’, όταν και ο Λόπεθ σταμάτησε τον Τσίπρα, από το να πετύχει το 1-0.

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

ΑΟ Τρίκαλα (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Τεγούσης, Ντίνας (63’ Γροντής), Ντιατά (55’ Καπός), Μπουντόπουλος (46’ Τσίπρας), Τόμιτς

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Μπρίτο (84’ Κυβελίδης), Συμελίδης, Ν΄Λουντούλου (λ.τρ. 53’ Λιόνης), Καπίας (λ.τρ. 38’ Καλαϊτζίδης), Καλογέρης, Βεργώνης, Χασομέρης, Σαμαράς