Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας 1-0 ……………………..

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  1 – 0

Πρώτη ήττα για τους «Μαυραετούς» που μπορούσαν την ισοπαλία

Την τέταρτή τους νίκη στη Football League κατέκτησαν οι Πατρινοί, οι οποίοι κέρδισαν στην Αγυιά τη Δόξα Δράμας στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και με το γκολ του Αποστολόπουλου στο πρώτο μέρος κατέκτησε δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης. Από την άλλη, οι – μέχρι τότε αήττητοι – Δραμινοί (οι οποίοι να σημειωθεί πως είχαν την υποστήριξη των φιλάθλων τους) μπορεί μετά το γκολ που δέχτηκαν να ανέβηκαν και να δημιούργησαν φάσεις, ωστόσο δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα και φεύγουν από την αχαϊκή πόλη χωρίς βαθμό.

Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει την Παναχαϊκή στην Κρήτη και το Ηράκλειο για το ματς με τον ΟΦΗ, ενώ η Δόξα υποδέχεται τον Άρη στον γήπεδο της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Παναχαϊκή να έχει κατοχή και να βγαίνει μπροστά για δημιουργία φάσεων.

Το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε στο 14’, όταν ο Μουστακόπουλος από μακριά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Μένκα. Δύο λεπτά μετά ο Γκίνο έφτασε με τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή της Δόξας, με το σουτ του να σταματά στα χέρια του τερματοφύλακα των Δραμινών. Στο 27’ έγινε το 1-0 για την Παναχαϊκή. Έπειτα από γύρισμα του Μωραΐτη η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Αποστολόπουλο, ο οποίος με όμορφα τελείωμα από τα αριστερά της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, στο 31’ ο Κάσες είδε την κεφαλιά του να περνά πάνω από τα δοκάρια και στο 36’, το αδύναμο σουτ του Μαρκόπουλου μέσα από τη μεγάλη περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Βρονταράς.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Δόξα έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση. Στο 48’ και έπειτα από μπαλιά του Μπαϊκαρά από τα αριστερά, ο Σπυρόπουλος με πλασέ από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Βρονταρά, ο οποίος «έβγαλε» με τα πόδια. Δέκα λεπτά μετά ένα σουτ του Μαχαίρα σταμάτησε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων και στο 70’ ένα μακρινό και δύσκολο σουτ του Στεργίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Μένκα. Ένα λεπτό αργότερα και μετά από γύρισμα του Λυμπέρη Στεργίδη, το μονοκόμματο πλασέ του Αργυρόπουλου από το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον τερματοφύλακα των «μαυραετών» σε απόκρουση. Στο 80’ ο Ματσούκας σέντραρε στην περιοχή, ο Μαρκόπουλος πήρε την κεφαλιά από καλό σημείο αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από τα δεξί δοκάρι του Βρονταρά. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουμπαρδέας δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, χωρίς αυτό να στοιχίσει στην ομάδα του, η οποία στο τέλος πανηγύρισε τη σπουδαία αυτή νίκη.

Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας).

Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Νίκας (Αρκαδίας)

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μουστακόπουλος (61’ Μπουτζίκος), Λουμπαρδέας, Μακρυδημήτρης, Φουρλάνος, Φωτάκης (61’ Αργυρόπουλος), Γκίνο, Στεργίδης, Αποστολόπουλος (81’ Ελευθεριάδης), Μωραΐτης

Δόξα Δράμας (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Σπυρόπουλος (82’ Νατσιόπουλος), Πεταυράκης, Κάσες, Μαχαίρας (59’ Γουνδουλάκης), Τσούτσης, Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος, Ριζογιάννης.

Α.Ε. Καραϊσκάκης – Αναγ. Καρδίτσας           3-1

Καλλιθέα – Παναιγιάλειος (04.12.17 – 3 μ.μ.)

Απόλλων Λάρισας – Αιγινιακός          1 0

Α.Ο. Τρίκαλα  – Απόλλων Πόντου (04.12.17 – 3 μ.μ.)

-51

* Ο Αχαρναϊκός αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.

* Αγώνα λιγότερο έχουν Κισσαμικός και Βέροια.

Η Επόμενη Αγωνιστική

Α.Ο.Χ. Κισσαμικός    -           Α.Ε. Σπάρτη

Δόξα Δράμας   -           Άρης

Πανσερραϊκός -           Βέροια

Ο.Φ.Η.            -           Παναχαϊκή

Αναγ. Καρδίτσας        -           Αχαρναϊκός 3 –0 α.α.

Το απόλυτο για 6η φορά ο Άρης

Το 6 στα 6 είναι γεγονός για τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν να υπερκεράσουν το εμπόδιο των «κυανόλευκων» και χρειάστηκαν μια στημένη φάση, στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Γιώργος Πετράκης είχε παρατάξει πολύ καλά την ομάδα του και θα μπορούσε να έχει πάρει κάτι καλύτερο στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Πρώτη φάση για τους «κιτρινόμαυρους», με το Μπούρμπο να σεντράρει από τα δεξιά, ο Πασάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και ο Λαζαρίδης μπλόκαρε σταθερά (8’). Στο 12’, ήρθε και η πρώτη απειλή από μεριάς Κρητικών. Ο Λεό έπιασε καλό σουτ, ο Καντιμοίρης ήταν έτοιμος και έδιωξε με δυσκολία. Ο Ντούνης σούταρε στο 21’, με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικούς. Ο Άρης είχε την κατοχή, όμως δυσκολευόταν να διασπάσει την άμυνα των «δελφινιών». Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός βγήκε στην κόντρα, με το Λεό να σεντράρει στην «καρδιά» της άμυνας, όμως ο Βαλεριάνος πρόλαβε σωτήρια. Ο Σόουζα έκανε μεγάλο λάθος στο 31’, χάνοντας τη μπάλα από τον Ξύδα, διόρθωσε, όμως και έκοψε το νεαρό επιθετικό, πριν σουτάρει. Στο 40’, ο Μπούρμπος απείλησε με σουτ, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, την πορεία, βέβαια, της οποίας έλεγχε ο Λαζαρίδης. Από μακριά σούταρε στο 43’ και ο Παυλίδης. Το σκορ άνοιξε στο 45’, με το Μπαργκάν να καταφέρνει να σπάσει την άμυνα των Κρητικών, με απευθείας φάουλ, στη γωνία του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Με το σκορ αυτό έληξε και το ημίχρονο, με το γκολ να έρχεται για τους Θεσσαλονικείς στο κρισιμότερο σημείο.

Με την έναρξη του ημιχρόνου, ο Καπνίδης, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, ωστόσο, άργησε και κόπηκε (48’). Ο Μπαργκάν έκανε στη συνέχεια, ατομική προσπάθεια, σούταρε ωραία, μπλόκαρε ο Λαζαρίδης (49’). Ο Άρης κινδύνεψε από δικό του λάθος στην άμυνα, που έβγαλε σε θέση βολής το Λεμονή, ο οποίος αστόχησε. Στο 67’, ο Ξύδας τράνταξε το δοκάρι του Καντιμοίρη με μονοκόμματο σουτ, μετά από σέντρα του Λεό. Μετά από αρκετή ώρα απείλησε ο Άρης, με σουτ του Πασά, που μπλόκαρε ο Λαζαρίδης, στο 78’. Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Ξύδας, στο 87’, για την ισοφάριση, ο οποίος κόπηκε από το Βαλεριάνο.

Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης)

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Ιντζόγλου, Παυλίδης (68’ Κάσσος), Μπαργκάν (81’ Μαραγκός), Ντούνης (46’ Καπνίδης), Πασάς

ΑΟ ΧΑΝΙΑ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Σάλιακας (77’ Αποστολίδης), Τόλι, Μαρκοπουλιώτης, Ζιούλης, Αρναούτογλου (87’ Νικόλτσης), Σελινιωτάκης (46’ Βρεττός), Γκίνη, Λεμονής, Ξύδας, Λέο

Δύσκολη νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας

Με άγχος και δυσκολία ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να επιβληθεί με 1-0 στο Αλκαζάρ, της ομάδας από τη βόρεια Πιερία, χάρις στο πολύ ωραίο τέρμα του Αγρόδημου (45+2’). Αυτή η επικράτηση έχει μεγαλύτερη αξία, καθώς οι «κυανόλευκοι» αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 57’, μετά και την αποβολή του τερματοφύλακα Παϊτέρη.

Παρόλα αυτά, οι Θεσσαλοί άντεξαν και πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, με τον Αιγινιακό να μην μπορεί να ισοφαρίσει, ώστε να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Έτσι, γνώρισαν μία ακόμη ήττα, μένοντας στους τρεις βαθμούς και την νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Απόλλωνα Πόντου.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο Αλκαζάρ, με τον Απόλλωνα να απειλεί μετά το πρώτο τέταρτο. Στο 16’, έπειτα την πάσα του Χατζή, ο Τσιλούλης προσπάθησε να νικήσει τον Τόλιο σε τετ α τετ, με τον πολύπειρο γκολκίπερ του Αιγινιακού, να διώχνει με τα πόδια. Ο ρυθμός του ματς ήταν σε χαμηλά επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν στο 28’ με τον Σοφιάνη να εκμεταλλευτούν το λάθος του Ανδρέου, με τον αμυντικό των Θεσσαλών όμως, να διορθώνει τελευταία στιγμή το δικό του ατόπημα.

Εντέλει, παρά τις λίγες καλές στιγμές στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, χάρις στον Αγρόδημο. Συγκεκριμένα στο 45+2’, ο  Έλληνας μεσοεπιθετικός έπιασε το σουτ στην κίνηση, ύστερα από την απομάκρυνση των  αμυντικών, σε γέμισμα των «κυανόλευκων», νικώντας τον Τόλιο, για το 1-0 του ημιχρόνου.

Αντίθετη, σε σχέση με το πρώτο, ήταν η εκκίνηση στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς αρχικά στο 50’, ο Απόλλων ζήτησε πέναλτι, δίχως να υποδειχθεί τελικά κάτι, ενώ επτά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Παϊτέρ. Ο γκολκίπερ των Θεσσαλών στην προσπάθεια του να ανακόψει τον Γκατσολάρι από το να σκοράρει, σταμάτησε την μπάλα με τα χέρια, έξω από την περιοχή του, οδηγώντας τον διαιτητή Δημητρόπουλο, στο να τον αποβάλλει.

Έτσι, ο  Φιρινίδης εισήλθε στο παιχνίδι, με την εκτέλεση φάουλ του Ζούρκου, να περνά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μετά την απόκτηση αριθμητικού πλεονεκτήματος πήραν την πρωτοβουλία, χωρίς να δημιουργούν φάσεις. Στο 76’, ο Λιόλιος προσπάθησε για την ισοφάριση με μακρινό σουτ, με τον Φιρινίδη όμως να διώχνει σε κόρνερ. Εντέλει, δεν άλλαξε κάτι και ο Απόλλων Λάρισας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής)

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Αγρόδημος, Χατζής, Σκούπρας, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Μαυριάς (58’ Φιρινίδης), Σαχινίδης (88’ Ιορδανίδης), Τσιλούλης (71’ Καρακατσάνης)

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπολίδης (λ.τρ. 30’ Αντωνιάδης), Γιαζιτζόγλου, Τσολακίδης (46′ Ανδρικόπουλος), Παπαδόπουλος, Λιόλιος, Βλάχος, Πολύζος (67’ Φουρτζίου), Γκατσολάρι, Ζούρκος, Σοφιάνης

Άνετα η Α.Ε Καραϊσκάκη

Σπουδαία νίκη πήραν οι Αρτινοί επί της ΑΣΑ με 3-1, χάρις σε δύο τέρματα του Λουκίνα. Νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους ο Μακρής, ενώ είχε ισοφαρίσει ο Πλαβούκος. Στους 12 βαθμούς έφτασε η ΠΑΕ Καραϊσκάκης, ενώ στους επτά παρέμεινε η Αναγέννηση.

Γκολ με το… καλημέρα πέτυχαν οι γηπεδούχοι, με τον Μακρή να παίρνει στο 3′ την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Χούσου και να νικά τον Γκέκα. Η ΑΣΑ επιχείρησε να απαντήσει στο 15’ και στο 16’ με τα σουτ των Χαντζάρα και Σταματάκη να βρίσκουν σε ετοιμότητα τον Μέλκα. Στο 23’ ο Καραϊσκάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μακρή να στέλνει με γυριστό τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο, πέντε λεπτά μετά η Αναγέννηση έφτασε στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 28’ οι Τζέκος και Σταματάκης συνδυάστηκαν όμορφα, ο δεύτερος έκανε τη σέντρα και ο Πλαβούκος με προβολή ισοφάρισε. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, σε ένα ματς με καλό ρυθμό.

Με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε το ματς, άρχισε και η επανάληψη, δηλαδή με γκολ του Καραϊσκάκη με τον Λουκίνα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Ποζατζίδη και με πλασέ έκανε το 2-1 στο 50′. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πίεζαν για το τρίτο γκολ. Αυτό το κατάφεραν στο 76’ με τον Λουκίνα και πάλι, να σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Παπανίκου. Στο 82’ο Θεολόγου προσπάθησε με τακουνάκι να σκοράρει μετά το γύρισμα του Μακρή, αλλά ο Γκέκας ήταν σε ετοιμότητα.

Διαιτητής: Αδαμόπουλος (Ζακύνθου)

ΠΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκα, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής (88’ Μουκίδης), Μακρίδης, Κόλλινς, Χούσος (91’ Αβραμίδης), Δημητριάδης, Κυριάκης (72’ Γυφτοκώστας), Λουκίνας.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Μπιτέλης, Σουντούρα, Σταματάκης, Πλαβούκος, Τζέκος (80’ Παπαευθυμίου), Χαντζάρας (70’ Κονέ).