Δόξα Δράμας – Εργοτέλης 4-0 ……………

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ  4 – 0

Το ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά

Πολλοί ήταν αυτού που θεωρούσαν ότι το παιχνίδι ανάμεσα στην Δόξα Δράμας και τον Εργοτέλη θα ήταν ντέρμπι, αλλά στον αγωνιστικό χώρο αποδείχθηκε ότι οι «Μαυραετοί» ήταν σαρωτικοί επικρατώντας άνετα με σκορ 4-0, πραγματοποιώντας παράλληλα και μία πολύ καλή εμφάνιση και κρατώντας μάλιστα το μηδέν στην άμυνά τους.

Στο γήπεδο βρέθηκαν πολλοί φίλοι της ομάδας οι οποίοι χειροκρότησαν τους παίκτες του Άγγελου Διγκόζη και ζήτησαν ανάλογη συνέχεια και στα επόμενα παιχνίδια, αρχής γενομένης από το  παιχνίδι κόντρα στην Παναχαϊκή μέσα στην Πάτρα.

Γκολ με το… καλημέρα πέτυχε η Δόξα Δράμας, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, έπειτα από χέρι στην περιοχή, μετά από γέμισμα του Μαρκόπουλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ριζογιάννης, που έγραψε το 1-0 στο 4’. Στο 13’ έγινε το 2-0 με κεφαλιά του Γκότοβου, έπειτα από σέντρα του Ριζογιάννη. Η πρώτη ευκαιρία για τον Εγοτέλη ήρθε στο 26’, με το σουτ του Μπούζα να περά πολλά μέτρα άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Λίτσκα στο 31’, ωστόσο, ο ίδιος κατάφερε να κάνει το 3-0 για τους γηπεδούχους στο 41’, μετά από ασίστ του Μαρκόπουλου και όμορφο πλασέ του πάνω από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων..

Πεσμένος ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν ένα γκολ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Στο 58’ ο Μένκα πρόλαβε τον Σταματάκο πριν γίνει απειλητικός μπλοκάροντας τη μπάλα. Η Δόξα απάντησε στο 60’ με το διαγώνιο σουτ του Τσούτση να μην βρίσκει στόχο. Στο 84’ ήρθε το 4-0 για τους «μαυραετούς», με τον Κάσες να κάνει την ατομική ενέργεια και να πασάρει ιδανικά στον Μαχαίρα, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Λαδά. Δύο λεπτά μετά, το σουτ του Βογιατζή μπλόκαρε ο Μένκα.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Δόξα Δράμας (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Ριζογιάννης, Μαχαίρας, Τσούτσης (73’ Κάσες), Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος (64’ Βιτλής), Λίτσκας (56’ Ντατίδης).

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Σταμόπουλος, Πάτας, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπούζας, Βογιατζής, Αγγελόπουλος (28’ Μπουτσάκης), Έφορντ (70’ Εντιαγιέ), Κάιπερς, Σταματάκος.

FOOTBALL LEAGUE

«Μαυραετοί» για φίλημα

Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής, το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Football League, όπου η Δο΄ξα Δράμας σκόρπισε τον Εργοτέλη επικρατώντας με το ευρύ 4-0, τα Τρίκαλα νίκησαν με στο Αίγιο, ο Αιγινιακός υποχρέωσε τον Απόλλωνα Πόντου στην πρώτη του ήττα με ανατροπή, ενώ το παιχνίδι του Κισσαμικύ με την Βέροια δεν έγινε λόγω αργοπορημένης άφιξης στα Χανιά της Βέροιας, καθώς η ομίχλη στο αεροδρόμιο «Μακεδονία» δεν επέτρεψε να πετάξει η πτήση το πρωί, κάτι που έγινε το μεσημέρι. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι σκόρερ, είναι:

-51

* Ο Αχαρναϊκός αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.

* Αγώνα λιγότερο έχουν Α.Ο.Χ. Κισσαμικός και Βέροια.

Πρώτη νίκη ο Αιγινιακός με ανατροπή

Το πρώτο του «τρίποντο» πανηγύρισε στην έδρα του την Κυριακή (26/11) ο Αιγινιακός, που επιβλήθηκε με 2-1 των «κοκκινόμαυρων», φτάνοντας έτσι τους τέσσερις βαθμούς, δείχνοντας παράλληλα πως έχει σφυγμό. Τα γκολ της νίκης σημείωσαν οι Γκατζολάρι (29’) και Σοφιάνης (76’), που ανέτρεψαν το τέρμα του Κυβελίδη (24’), με το οποίο είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη παρά το γεγονός πως μπήκαν μπροστά στο σκορ, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη Football League, ενώ δεν έκαναν την εμφάνιση που θα ήθελαν, ώστε να φύγουν με… κάτι από το Αιγίνιο.

Να σημειωθεί πως ο προπονητής του Απόλλωνα Πόντου αποβλήθηκε πριν το τέλος του ματς, όπως και ο βοηθός του, Γεωργιάδης.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση της βόρειας Πιερίας, με τον Κυβελίδη για τους φιλοξενούμενους στο 11’ να απειλεί για πρώτη φορά, δίχως η προσπάθεια του να κρεμάσει τον Τόλιο, να έχει αποτέλεσμα. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό, με τον Απόλλωνα Πόντου να καταφέρνει να προηγηθεί στην επόμενη καλή στιγμή του αγώνα. Συγκεκριμένα, με το ρολόι να δείχνει το 24ο λεπτό, ο Κυβελίδης πήρε την πάσα του Χασομέρη και με ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Τόλιο για το 1-0.

Η χαρά των παικτών του Δημήτρη Καλαϊτζίδη κράτησε μόλις πέντε λεπτά, καθώς ο Γκατζολάρι σκόραρε για το 1-1, ύστερα από την ασίστ του Ζούρκου. Μάλιστα, παραλίγο να ανατρέψουν μέσα σε δέκα λεπτά το σκορ, με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει στην κόντρα επίθεση, τον Λόπεθ κάνει λανθασμένη έξοδο, αλλά τους αμυντικούς των «κοκκινόμαυρων» να απομακρύνουν το πλασέ του άσου του Κώστα Νικολαΐδη.

Πέρα από αυτή την ευκαιρία και την υπεροχή των γηπεδούχων στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο 1-1.

Πεσμένος ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με το πρώτο 20λεπτο του να περνά δίχως κάποια ομάδα να δημιουργεί φάσεις. Ο Αιγινιακός κατάφερε τελικά να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να προηγηθεί στο 76’, όταν από το λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα Πόντου, ο Σοφιάνης το εκμεταλλεύτηκε και έγραψε το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, ανέβασαν την πίεσή τους, αλλά δεν κατάφεραν να κάτι στην αναμέτρηση, φεύγοντας με την ήττα από τη βόρεια Πιερία.

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)

Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας), Στεφανής (Καρδίτσας)

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπαλίδης, Βλάχος, Λιόλιος, Παζιντζόλγλου, Αντωνιάδης, Γκατζολάρι, Ζούρκος (82’ Ντόγος), Τσολακίδης 990’ Καρακώστας), Παπαδόπουλος (64’ Δωματάς), Σοφιάνης

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης ΚαλαΙτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ν” Λουντούλου, Καλαϊτζίδης (79’ Καλογέρης), Καπίας, Κυβελίδης, Βεργώνης, Χασομέρης, Σαμαράς, Ντούγκα (64’ Φάμπιο).

Πρώτο «τρίποντο» και για τα Τρίκαλα

Ο ΑΟΤ πέτυχε και το πρώτο του τέρμα στη φετινή Football League, μαζί με το πρώτο «τρίποντο», παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια. Αντίθετα, ο Παναιγιάλειος παρέμεινε στους 5 βαθμούς, αγνοώντας τη νίκη από τη 2η αγωνιστική.

Πρώτη στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Γκόλιας ανέβηκε όλη την αριστερή πλευρά, σέντραρε στην περιοχή, όμως δεν πρόλαβε κανείς τη μπάλα. Τα πρώτα λεπτά πέρασαν χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον ΑΟΤ να είναι ελαφρώς πιο επιθετικός. Οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου απείλησαν από κόρνερ του Γκόλια, στο 18’, με τον Τσιάρα να σουτάρει πάνω στον Πολίτη, μέσα από την περιοχή. Ένα λεπτό μετά, με «καρμπόν» εκτέλεση του Γκόλια, άνοιξε το σκορ. Ο Βέρτζος (19’), πετάχτηκε στην «καρδιά» της άμυνας των γηπεδούχων και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Παναιγιάλειος μετά το γκολ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να ολοκληρώνει τις επιθέσεις του. Στο 27’ απείλησε για πρώτη φορά, με ατομική προσπάθεια του Μπρους, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή, είδε όμως τη μπάλα να περνάει λίγο ψηλότερα από την εστία των Τρικάλων. Τελευταία τελική στο πρώτο μέρος έγινε στο 40’ με τον Τσερκέζο να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Αποστολίδη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η «Μαύρη Θύελλα» έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως, ο Μπρους αστόχησε στο γυριστό που έπιασε μέσα από την περιοχή, μετά από στημένο, ενώ στην κόντρα ο Ανδρεόπουλος βρέθηκε στην περιοχή των γηπεδούχων, σούταρε δυνατά, αλλά αστόχησε. Ο Παναιγιάλειος είχε ξεκάθαρα την υπεροχή των κινήσεων, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά, παρά μόνο περιστασιακά. Κόντρα στη ροή του ματς, στο 64’, ο ΑΟΤ δημιούργησε σπουδαία ευκαιρία με τον Καπό, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση, σούταρε, αλλά ο Πολίτης μπλόκαρε. Ιδιαίτερα «φλύαροι» οι παίκτες του Νίκου Κουρμπανά, που είχαν την κατοχή αλλά όχι την ουσία. Στο 75’, ο μόνιμος εκτελεστής των στημένων, Γκόλιας, παραλίγο να σκοράρει με απευθείας κόρνερ, ενώ στη συνέχεια ο Πάνος επιχείρησε να σκοράρει από κοντά, όμως ο Πολίτης είχε σωστή αντίδραση. Τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για τους γηπεδούχους, με τον Αρναρέλλη να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται, καθώς ο διαιτητής έκρινε ότι έκανε θέατρο. Στο 88’, ο Τεγούσης βρέθηκε σε καλή θέση, μετά από πάσα του Τσίπρα, αλλά αστόχησε. Στις καθυστερήσεις ο Γκόλιας εκτέλεσε ωραία φάουλ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο τελευταίο λεπτό, ο Παναιγιάλειος κέρδισε κόρνερ, με τον Πολίτη να ανεβαίνει και αυτός, αφήνοντας την εστία του, όμως δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Με αυτό τον τρόπο το 0-1 έμελε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος, Παπαχρήστος, Σμίλτος, Στίκας, Μπρους (79’ Γκούφας), Καζναφέρης (54’ Κριστέτο), Αρναρέλλης, Γαβριηλίδης, Γεωργακόπουλος (58’ Σταματής), Σκαρτσίλας

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας (62’ Τεγούσης), Ντίνας (87’ Γιαννίτσης), Τόμιτς (67’ Τσίπρας), Μπουντόπουλος, Καπός