Πέμπτη νίκη ο Άρης, πάλι με ανατροπή….Πρώτη νίκη ο Πανσερραϊκός

FOOTBALL LEAGUE

Πέμπτη νίκη ο Άρης, πάλι με ανατροπή

Αυλαία στην 5η αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Football League το απόγευμα του Σαββάτου, όπου ο Άρης πέτυχε την 5η του νίκη και πάλι με ανατροπή, ο ΟΦΗ επέστρεψε στις επιτυχίες, ο Πανσερραϊκός κατέκτησε το πρώτο του τρίποντο, ενώ και η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε στο Θεσσαλικό ντέρμπι του Απόλλωνα Λάρισας. Τα αποτελέσματα και η προσωρινή βαθμολογία, είναι:

Α.Ο.Χ. Κισσαμικός    -           Βέροια (Κυριακή – 3 μ.μ.)

Άρης    -           Παναχαϊκή       2-1

Α.Ε. Σπάρτη    -           Αχαρναϊκός     3-0 α.α.

Δόξα Δράμας   -           Εργοτέλης       (Κυριακή – 3 μ.μ.)

Πανσερραϊκός -           Α.Ε. Καραϊσκάκης      2-0

Ο.Φ.Η.            -           Καλλιθέα        2-1

Αναγ. Καρδίτσας        -           Απόλλων Λάρισας      2-0

Παναιγιάλειος -           Α.Ο. Τρίκαλα  (Κυριακή – 3 μ.μ.)

Αιγινιακός       -           Απόλλων Πόντου       (Κυριακή – 3 μ.μ.)

Πάλι με ανατροπή ο Άρης

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» η προέλευση του κόσμου δεν ήταν η αναμενόμενη, με μεγάλο μέρος της εξέδρας να μένει άδειο. Σε κακή κατάσταση ήταν και ο αγωνιστικός χώρος. Φίλοι της Παναχαϊκής βρίσκονταν μεμονωμένα στο γήπεδο, καθώς υπήρξε απαγόρευση της αστυνομίας για οργανωμένη μετακίνηση. Κατά την είσοδο των δύο ομάδων, αποδοκιμάστηκαν από μερίδα κόσμου οι Κώστας Χαλκιάς και Κώστας Κατσουράνης, με τους φίλους του Άρη να μην ξεχνούν τη θητεία τους στον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωθρά στο ματς, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Πατρινοί και άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς. Στο 7’, λοιπόν, στην κόντρα, έπιασαν αποδιοργανωμένοι την «κιτρινόμαυροι» άμυνα, ο Μωραΐτης μπήκε στην περιοχή, απέφυγε περίτεχνα το Βαλεριάνο και πλάσαρε σωστά για το 0-1. Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού επηρεάστηκαν εμφανώς από το γρήγορο γκολ. Στο 18’, η ΠαναχαΪκή κέρδισε φάουλ, έξω από την περιοχή. Ο Γκίνο έστρωσε στο Φωτάκη, όμως ο έμπειρος μέσος σούταρε άστοχα. Ένα λεπτό μετά, σωστή ανάπτυξη των παικτών του Σωκράτη Οφρθυδόπουλου από τα αριστερά, είχε τελικό αποδέκτη τον Αποστολόπουλο, ο οποίος, όμως, από πολύ καλή θέση και αμαρκάριστος σούταρε, απευθείας, ψηλά. Η πρώτη απειλή από πλευράς Άρη, ήρθε στο 21’. Ο Μακρυδημήτρης γύρισε αντικανονικά στο Βρονταρά, με το διαιτητή να σφυρίζει έμμεσο, στη γωνία της μικρής περιοχής. Ο Πλατέλλας έστρωσε στον Καπνίδη, ο τελευταίος, ωστόσο, σούταρε στα σώματα. Οι «κίτρινοι» πήραν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. Ωστόσο, η υπεροχή αυτή, απέφερε καρπούς, έστω και στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Στην πρώτη ουσιαστική φάση των γηπεδούχων, ο Πασάς διέσχισε όλη την αριστερή πτέρυγα, σέντραρε και μέσα στην αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε, ο Μουμίν έστρωσε στον Πλατέλλα και εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Άρης μπήκε καλύτερα και έχασε, στο 50’ τεράστια διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί. Αρχικά ο Ντούνης νικήθηκε, υπό πίεση, σε τετ α τετ από το Βρονταρά και ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά, το σουτ του Καπνίδη, από κοντά, με τον γκολκίπερ των Πατρινών πεσμένο, κόντραρε σε σώματα. Στο 55’, μία ακόμα σπουδαία φάση, με το Ντούνη να σεντράρει από αριστερά, όμως ο Καπνίδης αστόχησε με απευθείας σουτ, από κοντά. Στο 65’, η Παναχαϊκή βγήκε μπροστά μετά από ώρα, το σουτ του Γκίνο, όμως, κόντραρε και στη συνέχεια απομακρύνθηκε. Στο 74’, ο Κάσσος πλάσαρε από καλή θέση, αλλά ο Βρονταράς μπλόκαρε. Η ανατροπή ήρθε στο 76’, με το Δεληζήση να βάζει τον Άρη μπροστά, με κεφαλιά, από την καρδιά της περιοχής, ύστερα από στημένο του Πλατέλλα, από τα δεξιά. Ο Τζανακάκης τραυματίστηκε στο 80’, αποχωρώντας από το γήπεδο αναγκαστικά. Λίγο πριν το τέλος, ο διαιτητής Φουκάκης, απέβαλε για διαμαρτυρία το Δημήτρη Σπανό, από τον πάγκο του Άρη.

Διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης (80’ Μούρμπος), Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Ντούνης (73’ Παυλίδης), Πασάς, Καπνίδης (70’ Κάσσος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Φουρλάνος, Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος (83’ Κυνηγόπουλος), Μωραΐτης (64’ Γκέσιος)

Πρώτη νίκη ο Πανσερραϊκός

Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης στις Σέρρες, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πάντως πρώτοι μετά το δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα στο 11’, έπειτα τη σέντρα του Παπανίκου από τα δεξιά, ο Χούσος σούταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 13’, ο Πανσερραϊκός απάντησε στον Καραϊσκάκη, με τον Τσαμούρη να πιάνει το σουτ, αλλά τον Μέλκα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο επόμενο πεντάλεπτο οι Ιωαννίδης για τα «λιοντάρια» και Λουκίνας για τους Αρτινούς σούταραν, με τις προσπάθειες τους να μην ανησυχούν τους αντίπαλους γκολκίπερ. Στο 27’, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, όταν από τη σέντρα το Στέβιτς, ο Ρούτσης έπιασε ένα εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ και νίκησε τον Μέλκα, για το 1-0.

Ο Πανσερραϊκός απέκτησε ψυχολογία μετά το γκολ του και προσπάθησε στο 35’ να κάνει δύο τα τέρματά του, με τον Μέλκα να διώχνει δύσκολα, το σουτ του Ρούτση, που είχε αλλάξει πορεία, ύστερα από κόντρες. Τα «λιοντάρια» δημιούργησαν εκ νέου προϋποθέσεις για γκολ στο 41’, με το σουτ του Πόζογλου όμως, να καταλήγει άουτ. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 45’, όταν και ο σκόρερ του 1-0 σούταρε, με την μπάλα να σταματά στο χέρι του Χούσου και τον διαιτητή Κιγιντζή, να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Γκούρτσας που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος, κάνοντας το 2-0, στέλνοντας έτσι τις δύο ομάδες με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Πεσμένος ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με τον Πανσερραϊκό να είναι αυτός που φαινόταν πιο απειλητικός, παρά το γεγονός πως ο Καραϊσκάκης ήταν αυτός που βρισκόταν πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 54’ και το 70’, με τους Γκούρτσα και Γκέκα αντίστοιχα, να είναι άστοχοι. Σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν μέτρα, δίχως όμως να καταφέρνουν να απειλούν τα αντίπαλα καρέ.

Στο 88′ ο Λουκίνας, λίγο έλειψε να κάνει το 2-1 και να βάλει τους Αρτινούς ξανά στη διεκδίκηση του ματς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Έτσι, το 2-0 παρέμεινε και ο Πανσερραϊκός πήρε την πρώη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Κιγιντζή (Θράκης)

Βοηθοί: Διαμαντης, Τερζόπουλος (Έβρου)

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούτσης (79’ Γιαξής), Πόζογλου (85’ Ζυγκερίδης), Δούμτσιος (66’ Γκέκας), Τσιμίκας, Γκούρτσας

ΠΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μακρίδης, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Κόλλινς (46’ Δημητριάδης), Χούσος, Μακρής, Κυριάκης (76’ Μιχάλης), Γυφτοκώστας (60’ Ευαγγέλου), Λουκίνας

Τρίποντο στο τέλος η ΑΣΑ

Μπροστά σε περίπου 500 φιλάθλους, οι «κιτρινόμαυροι», χωρίς να εντυπωσιάσουν πήραν τη νίκη, αξιοποιώντας την εμπειρία τους στην κατηγορία. Από την άλλη οι παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στις νίκες.

Πολύ κακό από πλευράς θεάματος το πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη τελική ήρθε στο 16’, με το Μαυριά, ο οποίος είδε τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει άουτ. Οι δύο ομάδες δεν απειλούσαν καθόλου, με τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς καλύτεροι, κερδίζοντας δύο κόρνερ, τα οποία όμως δεν αξιοποιήθηκαν. Στο 32’, ο Σταματάκης σούταρε, σε μια προσπάθεια της ΑΣΑ να γίνει επιθετική, η μπάλα όμως πέρασε ψηλά.

Χωρίς ρυθμό και το δεύτερο μέρος, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 59’. Ο Σταματάκης σέντραρε, ο Θεοδωρακάκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Παϊτέρης μπλόκαρε εύκολα. Στο 70’, ο Σουντουρά σούταρε, μετά από σέντρα του Πλαβούκου, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε. Οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα, συνέχισαν να πιέζουν, απειλώντας ξανά με κεφαλιά του Τζέκου, όμως ο γκολκίπερ του Απόλλωνα ήταν στη θέση του. Μετά την προειδοποιητική βολή, ο Τζέκος κατάφερε και άνοιξε το σκορ. Στο 76’, με ωραίο σουτ, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Παϊτέρη, για το 1-0. Ελάχιστα λεπτά μετά (81’) ο Χαντζάρας έκανε και το 2-0, με σουτ μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Πέλλας)

ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Σουντουρά, Σταματάκης (79’ Ρουσσάκης), Μπιτέλης, Πλαβούκος, Τζέκος (90’ Μπούσδρας), Κονέ (65’ Χατζάρας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Αγρόδημος, Μαυριάς, Τσιλούλης, Σαχινίδης, Σουλίδης (57’ Λαμπρόπουλος), Βουτσιάς (74’ Ανδρέου Γ.)

Τα βρήκε σκούρα ο ΟΦΗ

Αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, ο ΟΦΗ επιβλήθηκε με 2-1 στο «Γεντί Κουλέ» της αθηναϊκής ομάδας, παρά το γεγονός πως θα μπορούσε να «καθαρίσει» ευκολότερα το ματς. Χωρίς κάποια φάση, παρά την υπεροχή του ΟΦΗ, ξεκίνησε το ματς στην Κρήτη, με τον Παπαστεριανό μάλιστα να αποχωρεί τραυματίας στο 20’. Ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα της Καλλιθέας και άνοιξαν το σκορ με τον Κουσκουνά. Ο Έλληνας επιθετικός παρέλαβε τη σέντρα του Κοιλιάρα και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 24’, ο στράικερ των «μπιανκονέρι» πέτυχε κι άλλο τέρμα, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Επτά λεπτά μετά, ο Κουσκουνάς ήταν ο πρωταγωνιστής σε μία ακόμη φάση, όταν και έπεσε μέσα στην περιοχή, ύστερα από το μαρκάρισμα του Καντέ, με τον διαιτητή Τσαγκαράκη, να δείχνει παίζεται.

Αυτή η απόφαση προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, καθώς και του 29χρονου φορ, που αντίκρισε και την κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 39’, όταν και η σέντρα-σουτ του Μάκο, βρήκε στα σώματα των αμυντικών του ΟΦΗ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Στρέζου και να καταλήγει σε κόρνερ. Η στημένη φάση της Καλλιθέας πέρασε ανεκμετάλλευτη, με τα υπόλοιπα λεπτά να κυλούν δίχως κάτι αξιοσημείωτο, με τον ΟΦΗ να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενος της ομάδας του «Ελ Πάσο», με 1-0.

Φουριόζοι μπήκαν στην επανάληψη οι Κρητικοί, που είχαν δοκάρι στο 48΄με τον Κουσκουνά, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 49’, νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κουτουγλίδη. Η υπεροχή των γηπεδούχων απέδωσε στο 57’, με τον Κοιλιάρα, έπειτα την ασίστ στο πρώτο γκολ, να μετατρέπεται σε σκόρερ. Ο άσος των «μπιανκονέρι» έπιασε ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, που κατέληξε στα δίκτυα του τερματοφύλακα της Καλλιθέας, για το 2-0.

Ένα λεπτό μετά, οι Κρητικοί είχαν και δεύτερο δοκάρι στο ματς, με τον Μάρτο να είναι ο… άτυχος. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την πρώτη τους φάση στο δεύτερο μέρος, με το σουτ του Μάκο έξω από την περιοχή, να το μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Στρέζος. Η Καλλιθέα μπήκε στη διεκδίκηση του αποτελέσματος, με το γκολ του Ταλέντο στο 83’, βάζοντας… φωτιά στην αναμέτρηση, που έδειχνε να γέρνει άνετα υπέρ του ΟΦΗ. Τελικά, οι Κρητικοί κράτησαν το 2-1 και έστω και με άγχος επέστρεψε στις νίκες.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Χρηστάκος (Πειραιά)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί (76’ Όγκμποε), Μάρτος, Παπαστεριανός (20’ λ.τρ. Νάστος), Κομεσίδης, Πουρτουλίδης, Κοιλιάρας (68’ Ρούσσος), Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης

Καλλιθέα (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτουγλίδης, Βασιλείου, Ντιακιτέ, Συρόπουλος, Παπαγγελής, Μπραιμά Καντέ, Μίνγκος (62’ Ταμπάκης), Μάκο (71’ Κερασίδης), Ταλέντο, Σμύρλος, Χοτζάλι (45’ λ.τρ. Μήλιος)