Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ : Ο Άρης Αβάτου τη νίκη, 1-0 τον Ορφέα

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ

Στην αυλαία της 7ης αγωνιστικής

Ο Άρης Αβάτου τη νίκη, 1-0 τον Ορφέα

Στο κατάμεστο γήπεδο της Φελώνης, ο Άρης Αβάτου επικράτησε 1-0 του Ορφέα Ξάνθης, κερδίζοντας το Ξανθιώτικο ντέρμπι, του 1ου ομίλου.

Πριν το εναρκτήριο λάκτισμα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής, για τα θύματα της κακοκαιρίας στη Μάνδρα, όπως αναμένεται να γίνει σε όλα τα γήπεδα της χώρας, αυτό το σαββατοκύριακο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πάρουν το «τρίποντο», χάρη σε τέρμα της «χρυσής» αλλαγής, Γεωργιάδη.

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Ορφέας, στον οποίο ανήκε και η πρώτη φάση του ματς. Στο 18’, ο Καραγκιόζης εκτέλεσε φάουλ, από καλή θέση, είδε όμως τη μπάλα να περνάει πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Αμουτζάκη. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να απειλήσουν ξανά, με τη σέντρα, ωστόσο, του Τορομανίδη, από αριστερά να κόβεται, αρχικά από την άμυνα και μετέπειτα ο γκολκίπερ του Άρη να μπλοκάρει σταθερά (23’). Το ματς ήταν αρκετά δυνατό, με διακοπές λόγω τραυματισμών, γεγονός που δεν ευνοούσε στο ρυθμό και στη δημιουργία φάσεων. Η καλύτερη στιγμή για τον Ορφέα, ήρθε στο 41’, με τον Βασίλη Καραγκιόζη, να βγάζει στην κόντρα την ομάδα του, όμως ο Μουμίν δεν πρόλαβε, ελάχιστα, τη μπάλα.

Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι, στο δεύτερο μέρος, με το Σαρηγιαννίδη να σπαταλάει καλή ευκαιρία για γκολ, αφού το σουτ του, από καλή θέση, έδιωξε με προβολή ο Κατρανίτσας (50’). Ο Μουμίν θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, για τους φιλοξενούμενους, σουτάροντας με τον Αμουτζάκη εκτός θέσης, αλλά αστόχησε (53’). Δοκάρι είχε ο Άρης στο 65’, με κεφαλιά του Σαρηγιαννίδη, έπειτα εκτέλεση φάουλ. Στο 70’, ο Γκέκας σούταρε, όμως ο Ρούφος μπλόκαρε σταθερά, κρατώντας το μηδέν. Ο Άρης ανέβαζε στροφές και τελικά ανταμείφθηκε, στο 80’. Σκόρερ, ο Γεωργιάδης, ο οποίος, είχε περάσει αλλαγή, ελάχιστα πριν, με πλασέ, έπειτα από αντεπίθεση που ξεκίνησε από τα αριστερά και τον έβγαλε τετ α τετ με το Ρούφο.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Διαιτητής: Σιδηρόπουλος, Διαμαντής, Κίτσος (Έβρου).

Άρης Αβάτου (Κυριάκος Κετσιεμενίδης): Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουνταγκίδης Α., Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Δόντσος, Γκέκας (87’ Ταχτσίδης), Βαφειάδης, Κοτόπουλος (60’ Κουτίνης), Μελισσόπουλος (74’ Γεωργιάδης), Σαρηγιαννίδης.

Ορφέα Ξάνθης (Μπάμπης Χατζημεστής): Ρούφος, Χακή Τζαμπάζ, Κατρανίτσας (66’ Καρκατζάνης) , Τορομανίδης (60’ Πασχαλάκης), Μακράκης, Καραγκιόζης Β.(45’ Ιμπράμ), Καραγκιόζης Γ. (77’ Λαζαρίδης), Μουμίν Ογλού, Μαλαδένης, Μπουνταγκίδης Γ., Χιντ Ιμέρ.