ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ 0 – 0 …………………..

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ 0 – 0

Πρώτη εντός έδρας απώλεια των «Μαυραετών»

Αυλαία στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League, το απόγευμα του Σαββάτου, όπου στο γήπεδο της Δόξας οι «Μαυραετοί» να έχουν την πρώτη τους απώλεια παραχωρώντας λευκή ισοπαλία σστα Τρίκαλα, σ’ ένα παιχνίδι όπου και οι δύο είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν τέρμα, μπροστά σε περίπου 3.οοο φίλους των γηπεδούχων και κάτω από βροχερό καιρό.

Αήττητοι παραμένουν οι «Μαυραετοί» του Άγγελου Διγκόζη μετά από τρεις αγωνιστικές (δυο νίκες, μια ισοπαλία), την ώρα που ο ΑΟΤ πήρε το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να φτάσουν στο γκολ, ωστόσο καμία δεν το κατάφερε και παίρνουν από έναν βαθμό.

Την ερχόμενη αγωνιστική οι Δραμινοί κατεβαίνουν στην Αθήνα για το ματς με την Καλλιθέα, ενώ τα Τρίκαλα υποδέχονται τον ΟΦΗ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κάσες αντικαταστάθηκε στο 34’ από τον Μαχαίρα, λόγω τραυματισμού.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τη Δόξα να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 14’ να ανοίξει το σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα, στο 3’ και μετά από μπαλιά του Γιαννίτση από τα δεξιά, ο Καπός πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Μένκα σε εξ’ επαφής δύσκολη απόκρουση. Στο 11’ το πλασέ του Τσίπρα πέρασε άουτ ενώ τρία λεπτά μετά, η Δόξα έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Έπειτα από ωραία σέντρα του Μαρκόπουλου, ο Μπαϊκαρά από πλεονεκτική θέση με πλασέ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη για το 1-0.

Στο 19’ ο Καπός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι των γηπεδούχων ενώ στο 27’, μια σέντρα σουτ του Αντώνη Πετρόπουλου αποδείχθηκε εύκολη λεία για τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος μπλόκαρε χωρίς δυσκολία. Δέκα λεπτά μετά ξανά ο Κάπος με σουτ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ορέστη Μένκα, με τον τελευταίο να σταματά την πορεία της μπάλας. Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Μαυραετοί» μπήκαν πιο δυνατά και είχαν δυο καλές ευκαιρίες για την επίτευξη κάποιου τέρματος. Στο 48’ ο Πετρόπουλος κατέβασε όμορφα για τον Ματσούκα, ο οποίος με ένα σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 54’ ο ίδιος παίκτης, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, ωστόσο το τελείωμα του έφυγε πάνω από τα δοκάρια των Τρικάλων. Στο 64’ ο Γκόλιας εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, με τον Γιαννίτση να πιάνει την ανάποδη κεφαλιά και τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μένκα. Στο 67’ και μετά από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον Μίλιεβιτς, ωστόσο το τελείωμά του από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.

Δυο λεπτά μετά το σουτ του Τζόκιτς πέρασε εκτός αγωνιστικό χώρου ενώ στο 72’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Ο Πεταυράκης μπήκε στην περιοχή και έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Αποστολίδη να προβαίνει σε σπουδαία επέμβαση, παραχωρώντας κόρνερ. Στη συνέχεια και δύο λεπτά μετά το σουτ του Πετρόπουλου πέρασε άουτ. Στο 79’ ο Τζόκιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής, ωστόσο του σουτ του έφυγε άουτ και στο 82’ η κεφαλιά του Τσιάρα πέρασε επίσης εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 88’ οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση , με τον Λίτσκα να κάνει, όμως, κακή πάσα προς τον Ματσούκα, χάνοντας έτσι την ευκαιρία για ενδεχόμενη δημιουργία φάσης. Στις καθυστερήσεις του αγώνα το σουτ του Μαχαίρα από μακρινή απόσταση μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Τρικάλων.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Τζουμαλάκης (Σερρών), Έμπλιουκ (Ξάνθης), Κρυωνάς (Σερρών).

Δόξα Δράμας (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Ματσούκας, Κάσες (34’ λ.τ. Μαχαίρας), Μπαϊκαρά (69’ Τσούτσης), Μαρκόπουλος, Ριζογιάννης, Πετρόπουλος (79’ Λίτσκας).

Α.Ο. Τρίκαλα (Αντώνης Σωτηρίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Γιαννίτσης (66’ Μίλιεβιτς), Τσιάρας, Κάπος, Τσίπρας (58’ Ντίνας), Τζόκιτς (81’ Γροντής).