ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 0 – 2 «Κόβουν» ταρίφα οι «Μαυραετοί»

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  0 – 2

«Κόβουν» ταρίφα οι «Μαυραετοί»

Στους 6 βαθμούς ανέβηκαν οι «Μαυραετοί», μετά το 2-0 επί του Αιγινιακού, ο οποίος παρέμεινε χωρίς νίκη (0-0-2). Καλύτετοι οι φιλοξενούμενοι από το ξεκίνημα, κατάφεραν να σκοράρουν δύο γκολ, ένα στο τέλος το πρώτου μέρους κι ένα στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους Πετρόπουλο και Ματσούκα αντίστοιχα.

Τα φιλμ του αγώνα

13’ Σουτ από τον Πετρόπουλο μπλοκάρει ο Τόλιος.

20’ Καλό σουτ του Γκατζολάρι έξω από την περιοχή, χωρίς πρόβλημα μπλοκάρει ο Μένκα.

32’ Καλό σουτ του Μαρκόπουλου μπλοκάρει ο Τόλιος.

45’ Ωραίο γύρισμα από τον Ματσούκα, ο Πετρόπουλος με πλασέ κάνει το 0-1.

48’ Ο Ματσούκας μέσα από την περιοχή με σουτ κάνει το 0-2.

61’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κάσες φεύγει μόλις άουτ.

62’ Εκτέλεση φάουλ από τον Γιατζοτζόγλου φεύγει λίγο πάω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάνκα.

74’ Μόνος του ο Κάσες δεν μπορεί να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα πάνω από δοκάρι του Τόλιου.

81’ Σέντρα του Πευταράκη, ο Λίτσκας από κοντά την κεφαλιά μόλις άουτ.

89’ Σουτ από το Πολύζο λίγο έξω από τη συμβολή των δοκών του Μένκα.

90+2’ Από κοντά ο Τσούτσης αστοχεί.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Βουρνέλης, Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Γιάντσης (Ημαθίας).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κ. Νικολαϊδης): Τόλιος, Τοπαλίδης, Βλάχος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Γκατζολάρι, Τσολακίδης, Ζούρκος (73’ Παπαδόπουλος), Ντόγος (58’ Δωματάς), Σοφιάνης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγ. Διγκόζης) Μένκα, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Πετρόπουλος (69’ Λίτσκας), Ματσούκας (58’ Μαχαίρας), Κάσες (86’ Τσούτσης), Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος, Ριζογιάννης.

Στα άλλα παιχνίδια είχαμε:

«Αγγλικό» σκορ στο Αίγιο, 3-2

Από… γκολ χόρτασαν όσοι παρακολούθησαν από κοντά το ματς στο Αίγιο, με τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα να σημειώνονται στο πρώτο εικοσάλεπτο. Η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν, την ώρα που τα «λιοντάρια» παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας δίχως βαθμό. Πλέον και οι δύο στρέφονται στα ματς της τρίτης αγωνιστικής, εκεί όπου οι «μελανόλευκοι» αντιμετωπίζουν την Αναγέννηση στην Καρδίτσα, την ώρα που ο Πανσερραϊκός φιλοξενεί τον Απόλλωνα Πόντου.

Οι Αχαιοί ευτύχησαν να προηγηθούν με την έναρξη του αγώνα. Συγκεκριμένα και στο 4’, ο Αρναρέλλης με όμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα Ρίστιτς, κάνοντας το 1-0. Τρία λεπτά μετά ήρθε και το 2-0. Ο Σκαρτσίλας επιχείρησε μια σέντρα, με τον Κριστέτο να νικά με πλασέ τον τερματοφύλακα των Σερραίων, ανεβάζοντας τον πήχη του σκορ. Στο 9’ και χωρίς να έχουν κοπάσει ακόμη οι πανηγυρισμοί, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ. Ο Τσιμίκας με σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πολίτη για το 2-1. Στο 18’ ο Παναιγιάλειος ανέβασε κι άλλο τον πήχη του σκορ. Ο Σκαρτσίλας σέντραρε και ο Γεωργακόπουλος με κεφαλιά έκανε το 3-1. Στο 38’ ο Τσερκέζος εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Αρναρέλλη να μη μπορεί να πιάσει το πλασέ και να… «σπρώξει» τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 56’ οι Σερραίοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκο με την κεφαλιά του Γκούρτσα, έπειτα από μπαλιά του Ιωαννίδη. Στο 77’ ο Πόζογλου επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο δεν ανησύχησε τον Πολίτη. Μετά το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν την πρώτη νίκη της ομάδος τους στη φετινή Football League.

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος, Ιντζίδης, Στίκας (48’ Βλάχος), Κοντοχρήστος (84’ Παπαχρήστος), Γκούμας (64’ Καζναφέρης), Μπρους, Κριστέτο, Σκαρτσίλας, Αρναρέλλης, Γεωργακόπουλος.

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Ιωαννίδης (85’ Ζυγκερίδης), Τσαμούρης, Βοσκόπουλος, Τσελεπίδης, Φούσου (64’ Παπουτσογιαννόπουλος), Σιάκκας, Δούμτσος, Τσιμίκας (71’ Ρούτσης), Πόζογλου, Γκούρτσας.

Με «τριάρα» στο Ελ Πάσο

Καλύτερη, καθ’ όλη τη διάρκεια η ομάδα της Πάτρας, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, στο τελευταίο μισάωρο. Αντίθετα, οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τους φιλοξενούμενους, χωρίς να μπορούν να οργανώσουν, ουσιαστικές, επιθέσεις. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αποστολόπουλος, που σημείωσε δύο τέρματα.

Οι Πατρινοί ήταν αποτελεσματικοί και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 21’. Σκόρερ ο Μωραΐτης, με προβολή, αξιοποιώντας γέμισμα του Στεργίδη. Ο ρυθμός έπεσε, λόγω δύο αναγκαστικών αλλαγών για τους φιλοξενούμενους, με τους Μπιτσάκο και Γκίνο να αποχωρούν πρόωρα.

Καλύτερα μπήκαν οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου και στο δεύτερο μέρος. Ο Πολίμος, προειδοποίησε, στο 49’, με σουτ, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 54’, ο Αποστολόπουλος έκανε και το 2-0, με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Στεργίδη. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ξαναμπούν στο ματς, όμως η προσπάθεια του Ξόμπλιου, σταμάτησε στο δοκάρι του Βρονταρά, με τους παίκτες του Μαρσέλο Τροΐζι να διαμαρτύρονται, λέγοντας ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή (60’). Η αριθμητική ισορροπία διαταράχτηκε στο 61’, με το Μπουτζίκο να αφήνει την Παναχαϊκή με δέκα, λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι «μελανέρυθροι» έκαναν τρία τα τέρματά τους, στο 80’, με τέρμα, ξανά, του Αποστολόπουλου. Το γκολ προήλθε από σέντρα σουτ, που ξεγέλασε τον Κορωνάκη.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μαρσέλο Τροϊζι): Κορωνάκης, Παπαγγελής, Κάτσικας (63’ Γκέτσι), Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Καντέ, Μίγγος, Χοτζάλι, Βινίσιους, Μάκο ( 46’ Μήλιος), Ξόμπλιος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο (38’ Αργυρόπουλος, 64’ Φουρλάνος), Σωτηράκος, Στεργίδης, Φωτάκης, Μπιτσάκος (26’ Μπουτζίκος), Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος, Μακρυδημήτρης, Μωραϊτης.

Ισόπαλη η κρητική «μάχη»

Ισόπαλο τελείωσε το ματς στο Παγκρήτιο στάδιο με τον μεν Εργοτέλη να χάνει μεγάλη ευκαιρία να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και τον δε ΑΟΧ-Κισσαμικό να πανηγυρίζει έναν σπουδαίο βαθμό καθώς έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα για 40 περίπου λεπτά, λόγω της αποβολής του Φουάση.

Το γκολ για τους γηπεδούχους το πέτυχε ο Κάιπερς (43’), ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σάλιακα (80’).

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Βογιατζής, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (83’ Πάτας), Σταμόπουλος, Έφορντ (65’ Ιατρούδης), Κάιπερς, Σταματάκος, Μπούζας

ΑΟΧ-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Φουάσης, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου, Γκίνη, Λεμονής, Βρεττός (61’ Ντάγκρας), Σάλιακας (90’ Αποστολίδης), Ξύδας (71’ Σελινιωτάκης), Λέο.

Με… χρυσό σκόρερ τον Παυλίδη

ο 2Χ2 έκαναν οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι με γκολ στην εκπνοή φεύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη θεσσαλική πόλη. Δικαιωμένος βγαίνει και ο Δημήτρης Σπανός, ο οποίος στο 79’ αντικατέστησε τον Πλατέλλα με τον σκόρερ του μοναδικού τέρματος, Χαράλαμπο Παυλίδη.

Από την άλλη ο ΑΟΤ δημιούργησε και εκείνος με τη σειρά του ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα και μένει χωρίς θετικό αποτέλεσμα για δεύτερη αγωνιστική.

Α.Ο. Τρίκαλα (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Βέρτζος, Κοτσώνης, Πάνος, Γκόλιας, Τόμιτς (62’ Ντίνας), Ανδρεόπουλος, Τσιάρας (90+ Ζγκούρι), Μίλιεβιτς (71’ Μπουντόπουλος), Τσίπρας, Καπός.

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Νίκιτς (51’ Ιντζόγλου), Πλατέλλας (79’ Παυλίδης), Κάσσος (74’ Μπαργκάν), Πασάς, Διαμαντόπουλος.

«Άλωσε» τη Λάρισα η «Βασίλισσα»

Στο τελευταίο δεκάλεπτο καθάρισε η ομάδα της Ημαθίας, την υπόθεση νίκη, αξιοποιώντας τη μεγαλύτερη εμπειρία της και το γρήγορο γκολ που αποδιοργάνωσε τους Λαρισαίους. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι, με τον Κώστα Μαργαρίτη στον πάγκο τους, δεν κατάφεραν να πάρουν τους πρώτους τους βαθμούς, παρά την, κατά διαστήματα, υπεροχή τους.

Μόλις στο 9’, η «Βασίλισσα» άνοιξε το σκορ, με το Μπαστιάνο να βγαίνει τετ α τετ, με τον Κραβαρίτη και έστειλε τη μπάλα με πλασέ στα δίχτυα. Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε περισσότερες συγκινήσεις. Ο Απόλλων, προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γιαγκόζη.

Στο 48’, ο Αγρόδημος, απείλησε με σουτ, το οποίο, όμως πέρασε άουτ. Οι παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη, κρατούσαν με άνεση το μηδέν, παρά την υπεροχή των γηπεδούχων. Η ανωτερότητα του Απόλλωνα απέδωσε καρπούς στο 71’. Ο Τσιλούλης, που είχε περάσει πριν λίγα λεπτά στο γήπεδο, ισοφάρισε σε 1-1, με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μαυριά. Στο 81’, η Βέροια, πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με σκόρερ το Νύκταρη, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, δέκα λεπτά νωρίτερα. Δημιουργός ο Μπαστιάνος, σκόρερ του πρώτου τέρματος των «κυανέρυθρων». Στο 93’, μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα. Ο Ρούνεϊ Βανκεβάι, εκμεταλλεύτηκε το χώρο που άφησαν οι παίκτες του Απόλλωνα, έφυγε στην αντεπίθεση, πλάσαρε και έγραψε το τελικό 1-3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Μαργαρίτης): Κραβαρίτης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Χατζής, Σουλίδης (68’ Τσιλούλης), Αγρόδημος, Σαχινίδης, Καρακατσάνης, Μαυριάς

ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Κοζάκης, Δαμιανάκης, Καψάλης, Λάσκαρης, Σουλιώτης, Μπλέτσας, Λίταινας (70’ Νύκταρης), Ουνγιαλίδης (65’ Βάλις), Μπαστιάνος, Βανκεβάι.

Ιστορική νίκη για Καραϊσκάκη

Ιστορική νίκη σημείωσε την Κυριακή (5/11) στην έδρα του ο Καραϊσκάκης που επιβλήθηκε με 1-0 του «τριφυλλιού», χάρις στο γκολ του Λουκίνα (81’). Ήταν ένα ματς δεν είχε πολλές ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους πάντως να διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι στο 71’.

Από την άλλη μεριά, ο Αχαρναϊκός παρά τα προβλήματά του παρευρέθηκε στο ματς, γνώρισε την ήττα, ενώ το μέλλον του στο πρωτάθλημα να είναι ακόμη δυσοίωνο.

ΠΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Παπανίκου, Τσοντάκης, Δημητριάδης (90’ Χούσος), Κόλινς, Μακρής, Γυφτοκώστας (61’ Κυριάκης), Μακρίδης (67’ Ευαγγέλου), Λουκίνας

Αχαρναϊκός (Πέτρος Δημητρίου): Πάντος, Γραμματίκας (58’ Καρδάσης), Μπεκατώρος, Αφράτης, Μεντής, Παπασάββας (λ.τρ. 54’ Μεγαλοοικονόμου), Ζαφειράκης, Αρώνης, Τσεβάς (78’ Καρβουνίδης), Καζβιρόπουλος, Χαραλαμπόπουλος.

«Μπλόκο» στην Καρδίτσα

Τον πρώτο της βαθμό πήρε η Αναγένηηση Καρδίτσας στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΟΦΗ έφτασε τους 4, μετά το μεταξύ τους 0-0. Λίγες οι καλές φάσεις και νεύρα στο τέλος, με τον Ποτουρίδη να αποβάλλεται από τους φιλοξενούμενους, με δεύτερη κίτρινη.

Αγωνιστικά, στο 7′ ο Παπαστεργιανός έπιασε το μονοκόματο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 12′ το σουτ του Ορτέγκα από τα δεξιά κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Γκέκα. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 16′, μετά τη σέντρα του Σιώπη, ο Κουσκουνάς αστόχησε με γυριστό σουτ. Η Αναγέννηση απάντησε στο 35′ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σουντουρά έκανε εξαιρετικό σουτ από μακριά και ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με τον Σταματάκη να εκτελεί απευθείας φάουλ και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Χωρίς σημαντικές φάσεις ξεκίνησε η επανάληψη, με τον ΟΦΗ να έχει το πρώτο σουτ στο 62’ με τον Ορτέγκα να μην βρίσκει στόχο. Στο 82’ το σουτ του Πλαβούκου για τους γηπεδούχους δεν είχε καμία τύχη. Στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Κομεσίδη να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 90+3’ δημιουργήθηκε ένταση στο ματς ανάμεσα στους Κονέ, Στρέζο και Ποτουρίδη κι ακολούθησε σύρραξη, με τον Ποτουρίδη να παίρνει δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γ. Βαζάκας): Γκέκας, Καρίκι (83’ Κωνσταντινόπουλος), Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Ρουσσάκης (67’ Μασούρας), Σουντουρά, Σταματάκης, Πλαβούκος, Κονέ, Χαντζάρας (80’ Μπούσδρας)

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Λεάλ (59’ Μάνος), Χαντί, Παπαστεργιανός (77’ Όγκμποε), Σιώπης, Κοιλιάρας (59’ Κομεσίδης), Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.