Άνετα ο Άρης, 5-0 τον Αιγινιακό στην πρεμιέρα

FOOTBALL LEAGUE

Άνετα με 5-0 επικράτησε του Αιγινιακού ο Άρης, στο λιγοστό από κόσμο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 1η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ανώτεροι στην αναμέτρηση και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος, όταν και πέτυχαν τα τρία τέρματα τους στο μισάωρο.

Σκόρερ του πρώτου «τρίποντου» της χρονιάς για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Πλατέλλας (19’), Πασάς (24’), Κάσσος (30’), Καπνίδης (75’) και Μπαργκάν (90+3′).

Από την άλλη πλευρά, ο Αιγινιακός θα μπορούσε να αιφνιδιάσει τον Άρη και να προηγηθεί στο 3ο λεπτό, αλλά πέρα από αυτή τη φάση που αστόχησε και ορισμένες προσπάθειες αντεπιθέσεων, υποτάχθηκε μάλλον εύκολα, στην ανωτερότητα του Άρη.

Τραυματίες αποχώρησαν από τον αγώνα οι Βαλεριάνος για τον Δημήτρη Σπανό και οι Τόλιος, Πολύζος για τον Κώστα Νικολαΐδη, που ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, καθώς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του, όταν τραυματίστηκε ο Πολύζος.

Στα της αναμέτρησης, αν και οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πιο δυναμικά, ο Αιγινιακός απείλησε πρώτος στο 3’, ύστερα από λάθος των γηπεδούχων και πάσα του Δωματά, ο Γκατζολάρι βρέθηκε τετ α τετ με τον Καντιμοίρη, αστοχώντας όμως στο σουτ που επιχείρησε. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν άμεσα, αλλά το παράλληλο γύρισμα του Πλατέλλα από τα δεξιά στο 4’, δεν βρήκε συμπαίκτη του. Δύο λεπτά μετά έλαβε χώρα φάση… καρμπόν, με τον Διαμαντόπουλο να μην βρίσκει εκ νέου την μπάλα στη σέντρα του Κάσσου και να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Νέα προσπάθεια του Πλατέλλα από τα δεξιά στο 11’, η κεφαλιά του Κάσσου από το δεύτερο δοκάρι της μικρής περιοχής, λίγο άουτ.

Ο Άρης είχε την υπεροχή στα πρώτα λεπτά, με τον Αιγινιακό να προσπαθεί να βγει στην αντεπίθεση, έχοντας προτεραιότητα τα αμυντικά του καθήκοντα. Στο 17’ ο Πλατέλλας βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Ιντζόγλου, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι και την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τόλιου. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 19’, όταν το γύρισμα του Κάσσου από τα αριστερά βρήκε τον Πλατέλλα μέσα στην περιοχή, όπου με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Πέντε λεπτά μετά οι Θεσσαλονικείς διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Πασά να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και με προσπάθεια από δεξιά και μέσα της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι» του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Ο Αιγινιακός προσπάθησε να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, αλλά το σουτ του Δωματά στο 28’, από τα 25 μέτρα, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καντιμοίρης. Τελικά, ο Άρης «καθάρισε» τον αγώνα από νωρίς, με τον Κάσσο να κάνει το 3-0 στο 30’, ύστερα από κεφαλιά του, σε εκτέλεση κόρνερ του Πλατέλλα. Οι γηπεδούχοι μετά το τρίτο γκολ δεν… κατέβασαν ταχύτητα και κυνηγούσαν κι άλλο, μην μπορώντας να εκμεταλλευτούν όμως, τις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν για το 4-0. Στο 38’, αντικαταστάθηκε ο Βαλεριάνος, που προερχόταν από τραυματισμό και δεν μπορούσε να συνεχίσει, με τη θέση του να την παίρνει ο Μπούρμπος. Εντέλει, στο πρώτο μέρος δεν άλλαξε κάτι άλλο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Άρη να προηγείται 3-0.

Πιο… χαλαρά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι, όταν το γυριστό του Διαματόπουλου στο 51’, από το ύψος του πέναλτι, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καραγκιόζη. Ο ρυθμός της αναμέτρησης στην επανάληψη ήταν πεσμένος, με τον μεν Αιγινιακό να ψάχνει ένα γκολ, ώστε να παλέψει το ματς και τον δε Άρη, να έχει παραχωρήσει κάποια μέτρα στον αντίπαλο, για να κυνηγήσει τις προϋποθέσεις αντεπίθεσης. Στο 62’ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα, αλλά η προσπάθεια του Δωματά κατέληξε στην αγκαλιά του Καντιμοίρη. Οι συνεχείς διακοπές, λόγω μικροτραυματισμών δεν βοηθούσαν στο να αποκτήσει ρυθμό ο αγώνας, με τους δύο αντιπάλους να φανερώνουν και την έλλειψη παιχνιδιών στα πόδια τους.

Στο 73’ ο Άρης παραλίγο να κάνει τέσσερα τα τέρματα του, στην προσπάθεια του Λιόλιου, να διώξει την μπάλα, με αυτή να καταλήγει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης την κεφαλιά του Καπνίδη, έδιωξαν οι αμυντικοί του Αιγινιακού πάνω στην γραμμή. Στο επόμενο λεπτό όμως, ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε το παράλληλο γύρισμα του Μπαργκάν και με σουτ από την μικρή περιοχή έγραψε το 4-0. Η ομάδα της βόρειας Πιερίας έχασε και τον Πολύζο, που ζαλιζόταν από χτύπημα στο κεφάλι λίγο νωρίτερα και συνέχισε από εκείνο το σημείο το ματς με 10, καθώς ο Κώστας Νικολαϊδης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Τελικά, ο Άρης πέτυχε και πέμπτο γκολ στις καθυστερήσεις με υπέροχη ατομική ενέργεια του Μπαργκάν και μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών)

Βοηθοί: Λάζαρης, Μηναδάκης (Καβάλας)

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος (38’ Μπούρμπος), Μουμίν, Ιντζόγλου, Τζανακάκης, Πλατέλλας, Διαμαντόπουλος (51’ Μπαργκάν), Κάσσος (65’ Καπνίδης), Πασάς

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος (46’ λ.τρ. Καραγκιόζης), Βλάχος, Λιόλιος, Τοπαλίδης, Γκατζολάρι, Πολύζος, Αντωνιάδης, Τσολακίδης, Σοφιάνης, Γιατζιτζόγλου (46’ Καρακώστας), Δωματάς (64’ Σισέ).

Το σημερινό πρόγραμμα και της Δευτέρας

ΓΣ Εργοτέλης 88 – Καλλιθέα

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Μετά από ένα «γεμάτο» καλοκαίρι, με τις διοικητικές εξελίξεις να βρίσκονται συνεχώς στο προσκήνιο, οι «κιτρινόμαυροι» θα επιχειρήσουν να μπουν δυναμικά στο νέο πρωτάθλημα. Μεσοβδόμαδα οι Κρητικοί ηττήθηκαν με 2-4 από την Ξάνθη για το Κύπελλο, ωστόσο, άφησαν θετικές εντυπώσεις.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Εκτός μάχης ο Λαμπάκης που υπέστη ρήξη χιαστού, αλλά και ο Κυριακίδης, ο οποίος διανύει περίοδο αποθεραπείας. Αντίθετα, διαθέσιμος θα είναι ο Πάτας, καθώς εξέτισε στον αγώνα Κυπέλλου με την Ξάνθη.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Καλά στοιχεία έδειξε η Καλλιθέα στο ματς Κυπέλλου με τη Λαμία, παρά την ήττα με 0-1. Η αθηναϊκή ομάδα, η οποία αναχωρεί το βράδυ του Σαββάτου (28/10) για το Ηράκλειο, θα επιχειρήσει να ξεκινήσει με ένα καλό αποτέλεσμα τη νέα σεζόν, χωρίς να αντιμετωπίζει κάποια αξιοσημείωτη απουσία.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Πρακτικά πλήρης η αποστολή των φιλοξενούμενων.

Βέροια – Απόλλων Πόντου

ΒΕΡΟΙΑ: Ανυπομονησία για την έναρξη του πρωταθλήματος έχουν στη Βέροια, με τον προπονητή της ομάδας, Απόστολο Χαραλαμπίδη να μην αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και να θέλει να εκμεταλλευτεί η «βασίλισσα» την έδρα της.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Πλήρης η Βέροια.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Υψηλούς στόχους έχουν θέσει στην Καλαμαριά ενόψει της νέας σεζόν, καθώς έχουν δημιουργήσει ένα ανταγωνιστικό ρόστερ και θα επιχειρήσουν να μπουν με το… δεξί στο πρωτάθλημα.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Αμφίβολη η συμμετοχή του Καλί.

ΑΕ Σπάρτης – Παναιγιάλειος

ΣΠΑΡΤΗ: H «βαριά» ήττα στο Κύπελλο από την Κέρκυρα με 1-6 έφερε την αντίδραση της διοίκησης της Σπάρτης, που επέβαλε πρόστιμο 5.000 ευρώ στους ποδοσφαιριστές της. Πλέον, οι Λάκωνες καλούνται να γυρίσουν σελίδα και να ξεκινήσουν δυνατά στο γήπεδό τους.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Αρκετά τα προβλήματα για τον Παναγιώτη Τζαναβάρα, καθώς εκτός θα μείνουν οι τραυματίες Ντοράγκι, Τσιμόντζι, Ρούμπος, Γκρόσιος, Δεινόπαπας, καθώς και ο Ηλίας Μακρυωνίτης, ο οποίος υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Κόντρα στην παράδοση που τους θέλει τα τελευταία τρία χρόνια να… στραβοπατούν στην πρεμιέρα (0-2-1) οι Αιγιώτες θα επιδιώξουν να ξεκινήσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Εκτός αποστολής ο Τσάπαλος, ενώ ετοιμοπόλεμος είναι ο Τσερκέζος.

ΓΣ Δόξα Δράμας – Αναγέννηση Καρδίτσας

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Νικηόρα θέλει να ξεκινήσει η Δόξα στο πρωτάθλημα και να εκμεταλευτεί την έδρα της. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες είναι ο απολογισμός της Δόξας Δράμας στις επτά τελευταίες της πρεμιέρες στη Β εθνική.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Μαχαίρα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Καλό πρόσωπο έδειξε η ΑΣΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 στις καθυστερήσεις. η εξασφάλιση της άνετης παραμονής είναι ο μεγάλος στόχος της ομάδας της Καρδίτσας ποιυ θέλει να ξεκινήσει με θετικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: «Καρέ» απόντων στην ΑΣΑ, καθώς εκτός θα μείνουν οι Κατσίκας, Μούτσιος, Φλεβάρης και Τζέλλος.