Οι άλλοι αγώνες του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής ……………….

ΑΕ Διδυμοτείχου – Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 2-1

(50’, 78’ Αβογιάν/5’ Γκόγκας)

Έπιασε κορυφή η ΑΕ Διδυμοτείχου, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει τη νίκη έναντι του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καρπερής. Από πλευράς τους οι Σερραίοι προηγήθηκαν, ωστόσο δεν κατάφεραν να φύγουν από τον Έβρο με κάποιον βαθμό.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Γκόγκα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να «γράφει» το 1-0. Στο 50’ το «τριφύλλι» έφερε το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Αβογιάν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Η ολική ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο 78’, με τον Κάρεν Αβογιάν να μην αστοχεί από τα έντεκα βήματα και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης)

ΑΟ Καβάλας – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 4-0

(17’ Παπαδόπουλος, 28’ Κεϊτά, 53’ 90’ Βαλαβανόπουλος)

Επιστροφή στις νίκες για την Καβάλα, η οποία μετά την ήττα στο Παραλίμνι ξεπέρασε το εμπόδιο της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς. Από πλευράς τους, οι «νεοφώτιστοι» μένουν χωρίς νίκη στις πρώτες τρεις αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Στο 17’ ο ΑΟΚ άνοιξε το σκορ, με τον Παπαδόπουλο να βρίσκει δίχτυα για το 1-0. Έντεκα λεπτά μετά, ήρθε η σειρά του Κεϊτά να χριστεί σκόρερ, ενώ στο 53’ ο Βαλαβανόπουλος έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης, στις καθυστερήσει; του αγώνα.

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)

Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης 1-3

(13′ Καραγκιόζης/2′Λαδάκης, 34′ Κρολ, 63′ Χούσινετς)

Το 2/2 είναι γεγονός για τον Νέστο, ο οποίος με τρία γκολ στην Ξάνθη κατάφερε και έφυγε με τη νίκη. Από την άλλη, ο Ορφέας δέχεται την πρώτη ήττα της σεζόν, καθώς μέχρι πρότινος μετρούσε μόνο θετικά αποτελέσματα.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν δοκάρι στο 2’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν. Συγκεκριμένα, στο 11’ ο Λαδάκης με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ του αγώνα. Η αντίδραση των «κίτρινων» ήταν γρήγορη, καθώς δυο λεπτά μετά ο Καραγκιόζης έφερε το ματς στα ίσια. Στο 34’ ο Νέστος προηγήθηκε ξανά με τον Κρολ ενώ στο 63’, ο Χούσινετς με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Σιμίδης (Έβρου)

Ελπίς Σκουτάρεως – Απόλλων Παραλιμνίου 2-2

(10′ Πασχαλούδης, 19′ Στεφανίδης (πεν.) / 40′ Γαϊδαρτζής (πεν.), 44′ Δέντσας)

«Χορταστικό» παιχνίδι στις Σέρρες, με τα γκολ να μπαίνουν όλα στο πρώτο μέρος. Η Ελπίδα κατάφερε και έμεινε αήττητη, ενώ το Παραλίμνι από μεριάς του παρέμεινε στην κορυφή, στην οποία πλέον συγκατοικεί με την ΑΕ Διδυμοτείχου.

Οι «γηπεδούχοι» προηγήθηκαν στο 10’ με τον Πασχαλούδη, ενώ στο 19’ κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Στεφανίδης, στο 19’. Οι «κυανόλευκοι» μείωσαν, επίσης με πέναλτι, στο 40’ με τον Γαϊδαρτζή. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Δέντσας με προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο 58’ ο Απόλλωνας είχε διπλό δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία για την ολική ανατροπή του αγώνα.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Δόξα Προσκυνητών – Άρης Αβάτου 0-0

«Μοιρασιά» στην Κομοτηνή, εκεί όπου η Δόξα Προσκυνητών έμεινε στο 0-0 με τον Άρη Αβάτου. Αμφότερες οι δυο ομάδες μετρούν δύο διαδοχικά αποτελέσματα και πλέον, κοιτάζουν τα παιχνίδια της τέταρτης αγωνιστικής με Απόλλωνα Παραλιμνίου και Αετό Ορφανού αντίστοιχα.

Διαιτητής: Γεωργιτσόπουλος (Δράμας)