Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ 3 – 0

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ  3 – 0

Ήταν καλύτερος πήρε δίκαια τη νίκη

Ο Α.Ο.Κ. απέναντι στο Νέστο ήταν καλύτερος και δίκαια έφτασε στην νίκη με (3-0) στην αναμέτρηση που έγινε στο «Ανθή Καραγιάννη», αξιοποιώντας την ανωτερότητα του και την αποτελεσματικότητα που τον διέκρινε και στα δύο ημίχρονα. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό σε γενικές γραμμές με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες.

4′ Κακή έξοδος του Κυφωνίδη, ο Μελισσόπουλος με τη μία τη λόμπα, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

6′ Φάουλ του Κυριακίδη, παραλίγο το λάθος ο Κυφωνίδης, που έσωσε προ του Λίτσκα με διπλή προσπάθεια.

7′ Σουτ του Παναγιωτόπουλου από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

16′ Σουτ του Κούτεφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασίου.

18′ Μακρινό διαγώνιο σουτ του Βαλαβανόπουλου, λίγο έξω από δεξί δοκάρι.

28′ Σουτ του Κεφαλά, μπλόκαρε ο Κυφωνίδης.

28′ Σουτ του Βαλαβανόπουλου, απέκρουσε ο Αθανασίου κι έδιωξε πιο μακριά ο Τέλλος.

30′ Δυνατό σουτ του Λίτσκα, στην αγκαλιά του Κυφωνίδη.

31′ Μπαλιά του Μελισσόπουλου, ο Κυφωνίδης πρόλαβε τον Λίτσκα στο όριο της μεγάλης περιοχής.

33′ Όμορφη μπαλιά του Λίτσκα, ο Κυζιρίδης στόπαρε με το στήθος κι έπιασε σουτ-βολίδα από το ύψος του πέναλτι, με τον Κυφωνίδη να κάνει την απόκρουση του αγώνα.

41′ Γύρισμα του Λίτσκα, όμορφο τακουνάκι από τον Μελισσόπουλο, έσωσε ο Κυφωνίδης και στο ριμπάουντ ο Κυζιρίδης με πλασέ το 1-0.

44′ Εξαιρετική μπαλιά του Καζαντζίδη, ο Κούτεφ από καλή θέση δεν θα πιάσει καλά το σουτ, χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία.

49′ Ξαφνικό σουτ του Μαϊδανού, έπεσε στη γωνιά του κι απομάκρυνε ο Αθανασίου.

54′ Συστημένη σέντρα του Ζιγκερίδη για τον Λίτσκα, που με κεφαλιά γράφει το 2-0.

56′ Σέντρα-σουτ του Ζιγκερίδη, δίπλα από το δεξί δοκάρι.

68′ Εξαιρετική ενέργεια του Λίτσκα, που πρώτα ντρίμπλαρε τον Τσάκωνα και με φαλτσαριστό σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα για το 3-0!

88′ Σουτ του Θωμαΐδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κυφωνίδης.

89′ Γύρισμα του Καζαντζίδη στο ύψος του πέναλτι, πλασέ του Κωνσταντίνου έσωσε ο Αθανασίου και ο Τόρες στη σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία κατάφερε να σημαδέψει την εξωτερική πλευρά του δοκαριού και άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Γεωργιτσόπουλος, Τσακίρης, Παστιάδης (Δράμας).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Αγγ. Διγκόζης): Αθανασίου, Κυριακίδης, Τέλλος, Μπαντάνης, Καλλιβωκάς, Σταματόπουλος, Μελισσόπουλος, Κεφαλάς (76′ Θωμαϊδης), Κυζιρίδης, Λίτσκας, Παναγιωτόπουλος (36′ Ζυγκερίδης), (85′ Κεσαπίδης)

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Δ. Μαγκαφίνης): Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Μπουλγκουράς (58′ Κωνσταντίνου), Παυλακάκης, Μαρκάκης, Τσάκωνας, Μαϊδανός, Λάσπατζης (75′ Μιχαηλίδης), Βαλαβανόπουλος, Τόρες, Κούτεφ.