ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ :κέρδισε μέσα στην καυτή έδρα των Ιωαννίνων

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 1986 HANDBALL
Οι Δραμινοί κέρδισαν μέσα στην καυτή έδρα των Ιωαννίνων 29-33 παρά τις απουσίες.

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη πέτυχαν οι Δραμινοί στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας του πρωταθλήματος Χάντμπολ.

Οι Δραμινοί αποφασισμένοι για την νίκη, στο κατάμεστο γήπεδο των Ιωαννίνων είχαν την πρωτοπορία στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα . Εκμεταλλεύτηκαν τα κενά της άμυνας του ΑΟΙ, κυρίως στα εξτρέμ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο υπάρχουν και πολλά παράπονα  για τη διαιτησία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τα Γιάννενα που προηγήθηκαν στο πρώτο 5λεπτο με 3-2, ενώ στη συνέχεια η Δράμα ανέβασε την απόδοσή της και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 6-8 στο 15′, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το ημίχρονο που έληξε 12-14.
Στην επανάληψη ο ΑΟΙ προσπάθησε να αντιδράσει και με γρήγορες αντεπιθέσεις, έκαναν το 20-20 στο 40′. Ωστόσο η ψυχραιμία, η έξυπνη διαχείριση και το γρήγορο επιθετικά παιχνίδι των Δραμινών  γρήγορα τους έφερε στο 23-27 στο 50′ και το 24-31 στο 55′.
Η ομάδα των Ιωαννίνων, κατέβαλε την τελευταία της προσπάθεια για να επανέλθει στο ματς, ωστόσο αυτό δεν κατέστη εφικτό με τους Δραμινούς να πανηγυρίζουν στην πιο δύσκολη έδρα του ομίλου την δεύτερη συνεχόμενη και σημαντικότατη νίκη  με 29-33.
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 6-8, 8-11, 10-12, 12-14 (ημ.), 16-18, 20-20, 23-25, 23-27, 24-31, 29-33 (τελ.)

.
Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (1), Ζαμπαλάς (7), Γότσης (1), Κοσσάρας (3), Τζούκας, Χριστακόπουλος (3), Σκανδάλης (9), Σερασίδης (2), Σισμανίδης (2), Τσολίγκας, Παύλου, Σήτας, Σίμος (1), Γκρουίδης.
ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Παπαζόγλου, Κοβογλανίδης (2), Θωμίδης (7), Τσιτσίγκος (3), Σπέντζος (4), Φραγκούλης, Κουρτίδης (8), Ιακωβίδης (3), Κοτσαμαρίκογλου (5), Γιαννακόπουλος, Μέλκος (1), Κουρουτζίδης, Παγωνίδης.

Διαιτητές Δελόγλου-Θεοδοσίου(Θεσσαλονίκης).