Καταιγίδα η ΔΟΞΑ Κ15 6-0 μέσα στην Καβάλα τις Ελπίδες

Καταιγίδα η ΔΟΞΑ Κ15 6-0 μέσα στην Καβάλα τις  Ελπίδες

Σαρωτική νίκη με το εκκωφαντικό 6-0 πετυχε η ΔΟΞΑ  μέσα στην έδρα των Ελπίδων Καβάλας, σ’έναν αγώνα άνισο κατά μεγάλο ποσοστό, διότι υπάρχει το ελαφρυντικό από πλευράς των γηπεδούχων όσων αφορά τις ελλείψεις τους, αφού στην αποστολή τους συμμετείχαν μόνον 3! ,ποδοσφαιριστές της Κ15 ενώ οι υπόλοιποι ηλικιακά ήταν ενός αλλά κι δυο χρονών μικρότεροι. Απουσίες είχε και η ΔΟΞΑ  έχοντας  στον πάγκο της μόνον μια αλλαγή.

Η ημέρα ήταν…ανοιξιάτικη, επιτέλους, οπότε, η ευκαιρία για ποδόσφαιρο ήταν ιδανική!

Γκολ από τα αποδυτήρια για την ΔΟΞΑ όταν, στο 2ο κιόλας λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Πασχαλιδη υπήρξε ασταθής απόκρουση του τερματοφύλακα δίνοντας στον Σιλλο την ευκαιρία να πλασάρει από το ένα μέτρο γράφοντας το 0-1 για την ΔΟΞΑ.

Η συνέχεια λίγο πολύ ήταν αναμενόμενη , με την ομάδα της ΔΟΞΑΣ να έχει την κατοχή ,να πλαγιοκοπει συνεχώς ,δίχως όμως  να βρίσκει δίχτυα. Οι γηπεδούχοι με την σειρά τους είχαν κι αυτοί τις ευκαιρίες τους όμως καμία από αυτές δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως κλασσική. Το παιχνίδι εξελισσόταν στο παραπάνω μοτίβο ως το 35ολεπτο όταν κι ο Πασχαλιδης βλέποντας τον αντίπαλο γκολκίπερ να βρίσκεται εκτός θέσεως  τον  <<κρέμασε>>  γράφοντας το 0-2 το οποίο κι ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ κι αυτό , όταν στο 47ολεπτο από λάθος των αμυντικών των γηπεδούχων ο Πασχαλιδης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ανεβάζοντας το σκορ στο 0-3 , διώχνοντας πλέον το άγχος της επικράτησης αλλά κι την αμφιβολία για τον νικητή της αναμέτρησης.

Η ομάδα των Ελπίδων δεν το έβαλε κάτω κι έβγαλε τις δικες της επιθέσεις, πετυχαινοντας μάλιστα κι ένα γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Γύρω στο 55ο λεπτό μπήκε στον αγώνα ο Ιορδανιδης ο οποίος και επέτυχε μέσα σε 20’λεπτα ,χατ τρικ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 6-0 για την ΔΟΞΑ.

Παρά  την διαφορά του σκορ οι δυο ομάδες έδωσαν πολλές μάχες ,έκαναν ευκαιρίες ,και τουλάχιστον ως το 60’ ο αγώνας ήταν δύσκολος και για τις δυο ομάδες ,με την διαφορά πως η ΔΟΞΑ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων!!!. Μετέπειτα  βέβαια έπαιξε ρόλο κι η ψυχολογική πίεση του σκορ για τις Ελπίδες, με αποτέλεσμα η ΔΟΞΑ να το εκμεταλλευτεί σημειώνοντας κι τα άλλα 3 τέρματα.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε αθλητικά πλαίσια χωρίς αντιαθλητικά χτυπήματα, δίχως διαμαρτυρίες , όπως ακριβώς πρέπει να παίζεται ένας ποδοσφαιρικός αγώνας. Η φιλοξενία των γηπεδούχων ήταν άψογη.