Ο Άρης νίκησε με 70-74 τον ΚΑΟΔ στην Δράμα

Ο Άρης νίκησε με 70-74 τον ΚΑΟΔ στην Δράμα, καρδιοχτυπώντας στο τέλος ενώ ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλο το ματς.

Σε μια νευρική πρώτη περίοδο και για τις δυο ομάδες, ο Άρης κατάφερε να πάρει αυτό που έπρεπε αρχικά, το οποίο ήταν μια διαφορά. Ασφαλείας δεν ήταν, αλλά στην δεύτερη περίοδο που το παιχνίδι άρχισε να ανοίγει και ο ΚΑΟΔ έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ο Άρης κράτησε το προβάδισμα έχοντας τους Νείμει, Ριντ και Αντέγκμπόγιε σε πολύ καλή μέρα και από τις δυο πλευρές του παρκέ. Ο ΚΑΟΔ από την άλλη, αν και ήταν πίσω στα ριμπάουντ και στις Ασής, κατάφερνε να μένει στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να κάνει ένα μεγάλο βήμα για το «διπλό» με έναν Βεζένκοφ να «βάζει μπρος» και με προσήλωση στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ περιόδου 15-24 είχαν πάρει το προβάδισμα για τους δυο βαθμούς της νίκης.

Με το ίδιο νόμισμα όμως πλήρωσαν και οι φιλοξενούμενοι, αφού παρά το -11 που βρισκόντουσαν στο 34’ (53-64), έκαναν το παιχνίδι θρίλερ, έχοντας μάλιστα την ευκαιρία 9” πριν το τέλος να μειώσουν περαιτέρω του 70-74 και να διεκδικήσουν τις όποιες ελπίδες τους, με τον Άτκινς όμως να αστοχεί σε τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 10-14, 31-34, 46-58, 70-74.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 4 (6ρ, 3ασ), Βασόγεβιτς 5, Τζόνσον 2, Γεωργάκης, Άτκινς 8, Όντομ 2, Σπυριδωνίδης 5 (1), Μισέλ 7 (7ρ), Ζάρας 26 (4/5τρ, 5ασ), Λόου 9 (1τρ, 5ρ), Χρυσικόπουλος 2

Άρης: Πάσαλιτς, Γκίκας 6 (1), Ριντ 9(1τρ, 7ρ), Βεζένκοφ 13 (1τρ, 12ρ), Νέιμικ 12 (7ρ), Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 17 (2)