ΔΟΞΑ: Μια ομάδα με ψυχή και μέταλλο νικητή

ΔΟΞΑ: ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΟ ΝΙΚΗΤΗ

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ – ΔΟΞΑ (γενν.2000)  3-4

Αγγλικό ήταν το σκορ (3-4)  του αγώνος μεταξύ του Κεραυνού  Κρηνιδων και της Δόξας σε μια  αναμέτρηση που τα είχε όλα και προσέφερε πολύ καλό θέαμα στους τυχερούς θεατές της αναμέτρησης.

Ένας αγώνας που σχεδόν με το καλημέρα έδειξε πως θα είναι πολύ ενδιαφέρον και….over!, αφού στο 8ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε κεφάλι στο σκορ όταν έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ κι μέσα από την μικρή περιοχή ο φορ της γηπεδούχου ομάδος με ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Δόξας ανοίγοντας λογαριασμό.

Η αντίδραση της Δόξας ήταν άμεση ,πάτησε στην αντίπαλη περιοχή ,δημιούργησε αρκετές φάσεις κι  σε μια εξ αυτών μάλιστα  άγγιξε το γκολ όταν σε εκτέλεση πέναλτι του Τζημου ο γκολκίπερ του Κεραυνου απέκρουσε προσωρινά κι στο…ριμπάουντ που πήρε ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα άουτ.

Ότι δεν μπόρεσε όμως να κάνει στο πέναλτι ο Τζημος ,το έκανε λίγο αργότερα όταν αξιοποιώντας εξαιρετική σέντρα του Αντωνιάδη  κέρδισε στο…τετ α τετ αυτή την φορά τον αντίπαλο τερματοφύλακα ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1 .

Το παιχνίδι όμως είχε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά του διατηρώντας την αγωνία και το ενδιαφέρον των θεατών αμείωτο  ως το τέλος του.

Ο Κεραυνος αντέδρασε άμεσα και ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ κάνοντας το 2-1.

Η Δόξα συνέχισε να ανεβάζει στροφές και λίγο πριν την λήξη του α ημιχρόνου ισοφάρισε σε 2-2- με γκολ του νεοεισερχόμενου Ιορδανιδη ,στέλνοντας τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Αλλαγή του σκηνικού είχαμε στο β ημίχρονο, αφού η Δόξα στο ξεκίνημα του κιόλας , πετυχε το 3ο της τέρμα με κεφαλιά του Σιλλου μετά από σέντρα πάρε -βαλε  του Χατζηγιαννιδη ,παίρνοντας για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ του αγώνα ,ενός αγώνα που έκρυβε αλλα δυο γκολ, ένα για κάθε ομάδα ,κι πιο συγκεκριμένα τον Κεραυνό να αντιδρά ισοφαρίζοντας στο 60ο λεπτό του αγώνος δίνοντας νέο ενδιαφέρον αλλά κι ελπίδες για τους γηπεδούχους ,ελπίδες που τελικά έσβησε το γκολ ποίημα του Τζημου ο οποίος με εξαιρετική προσωπική ενέργεια κι εκτέλεση χάρισε στον κόσμο που παρακολουθούσε ένα αξέχαστο τέρμα, κάνοντας το σκορ 3-4 το οποίο κι έμελλε να είναι κι το τελικό.

Οι γηπεδούχοι πλέον δεν αντέδρασαν ενώ η Δόξα έχασε σωρεία ευκαιριών για ένα ευρύ πλέον σκορ ,ειδικά με το Χατζηγιαννιδη ο οποίος είχε περάσει πλέον από δεξί μπακ σε δεξί χαφ ανεβάζοντας επιθετικά ιδιαίτερα την ομάδα του ,αλλά κι τον Πασχαλιδη ο οποίος έμεινε άσφαιρος στο σημερινό ματς.

Από την παραπάνω περιγραφή αντιλαμβάνεται εύκολα κάποιος πως πραγματικά ήταν ένα ματς που δεν θα ξεχαστεί εύκολα , ένας αγώνας αντάξιος του επιπέδου των ομάδων και ένα δίκαιο πέρα για πέρα σκορ. Η Δόξα πέρασε από μια έδρα που πολύ λίγες ομάδες θα περάσουν νικήτριες αφού ο Κεραυνός έδειξε πολύ καλά στοιχεία όσον αφορά την ανάπτυξη του, ειδικά από τα πλάγια, φτάνοντας αρκετές φορές στην μεγάλη περιοχή της Δόξας, κάνοντας το έργο των αμυντικών της  πολύ δύσκολο

Από την άλλη η νικήτρια του αγώνος Δόξα, είχε όλα αυτά που χαρακτηρίζουν μια ομάδα, κι πάνω απ’όλα έδειξε πως έχει- ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΟ ΝΙΚΗΤΗ. Η Δόξα είχε την πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνος, είχε ομοιογένεια και πολύ καλή συνοχή ως σύνολο, έβγαινε στην επίθεση πολλές φορές ταχύτατα και μάλιστα με 2 μόνον  πάσες,  οι παίκτες της κάλυπταν πολλούς κενούς χώρους δημιουργώντας στηρίγματα κι επιλογές για τους συμπαίκτες τους, ενώ δεν υπήρξε ούτε ένας παίκτης της στατικός, ουτε για μια…στιγμή, είχε δηλ. πολλά τρεξίματα πιέζοντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου ,δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην αντίπαλο ομάδα εξ αρχής.

Η ομάδα της Δόξας έχει δείξει πως έχει ανέβει επίπεδο, παίζει σταθερά καλά, δεν έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της ούτε ακόμη κι όταν βγαίνουν κάποιοι παίκτες της αρχικής ενδεκάδας. Θεωρώντας τις μέχρι τώρα εμφανίσεις της πολύ καλές κι ελπιδοφόρες ,πιστεύω πως η πορεία της στο επερχόμενο περιφερειακό πρωτάθλημα θα είναι ανάλογη του ονόματος και εμβλήματος της.