ΚΑΡΕ  -ΚΑΡΕ  ΤΟ  ΔΕΥΤΕΡΟ  ΠΕΝΑΛΤΙ ( ΣΤΟΝ ΚΑΠΕΛ ) 53′  ΠΟΥ  ΖΗΤΗΣΕ    Η  ΔΟΞΑ  …ΜΟΝΟ  ΣΤΟ   DRAMAGOAL.GR

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (9 -12 -2012)

Κερδίζει και στη Δράμα η Δόξα!

Μονόδρομος ήταν για τη Δόξα Δράμας η νίκη κόντρα στον Εθνικό Γαζώρου. Τελικά την πήρε με σχετική άνεση (2-0) με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Κάπελ και Θάνο και έχοντας πολλά παράπονα από τον ανεκδιήγητο διαιτητή Συμεωνίδη που δεν καταλόγισε δύο καταφανέστατα πέναλτι ανατροπές του Πουλάκου και του Κάπελ. Μετά από τέσσερα παιχνίδια χωρίς γκολ οι Δραμινοί σκόραραν δις και πήραν μία σημαντική νίκη πριν από το δεύτερο τοπικό ντέρμπι με την Καβάλα την επόμενη Δευτέρα στη γειτονική πόλη.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Με την πλάτη στον τοίχο η Δόξα Δράμας και ο Παναγιώτης Τζαναβάρας προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο βασικό σχήμα ξεκινώντας τους Δαύκο, Κοντέων και Ρούσεφ αντί των Γουμάγια, Κάτσελαν και Καμινιώτη. Κάτω από τα δοκάρια ο Δαύκος, δεξιά στην άμυνα ο Στεργιανός, αριστερά ο Σοϊλέδης και κεντρικό δίδυμο οι Κοντέων και Μιλένκοβιτς. Αμυντικά χαφ οι Ταραλίδης, Μπάρος και πιο μπροστά ο Ρούσεφ. Δεξιά στην επίθεση ο Κάπελ, αριστερά ο Ιντζόγλου και στην κορυφή ο Πουλάκος. Με πίεση ψηλά οι μαυραευτοί μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο για να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο και το κατάφεραν στο 11’ με τον Κάπελ να ανοίγει το σκορ. Οι Δραμινοί συνέχισαν να πρεσάρουν, φωνάζουν για ένα πέναλτι σε ανατροπή του Πουλάκου και με με πολύ καλή αλληλοκάλυψη δεν άφησαν τους Σερραίους να απειλήσουν πέρα από ένα σουτ του Ναλμπάντη.  Κατάφεραν πολύ εύκολα να κρατήσουν το 1-0 μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

7’ Επιχείρησε σουτ ο Κάπελ και έδιωξε ο Αποστολίδης.

11’ Ο Ρούσεφ έβγαλε τον Κάπελ που έφυγε μόνος του και νίκησε τον Αποστολίδη δίνοντας το προβάδισμα στη Δόξα Δράμας με 1-0.

13’ Παράλληλη σέντρα του Ταραλίδη, ο Πουλάκος γκρεμίστηκε μέσα μεγάλη περιοχή από μαρκάρισμα του Κουκόλη και προς γενική έκπληξη όλων ο διαιτητής Συμεωνίδης έδειξε παίζεται. Μάλλον σε άλλο γήπεδο ήταν…

24΄Σουτ του Ναλμπάντη με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δοκάρι του Δαύκου.

30’ Μακρινό χτύπημα φάουλ του Ταραλίδη κατάφερε ο Αποστολίδης να πέσει εντυπωσιακά και να διώξει.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Δυνατά ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα που δικαιολογημένα φωνάζει για πέναλτι στον Κάπελ και παρά την προσπάθεια των παικτών του Παναγιώτη Διλμπέρη που απείλησαν μόνο με σουτ ήρθε ο Θάνος (μπήκε αλλαγή) να αποκαταστήσει την αδικία του διαιτητή και να «κλειδώσει» τη νίκη με 2-0 αν και θα μπορούσε το σκορ να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν οι παίκτες της δραμινής ομάδας ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια.

53’ Ο Κάπελ μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε από τον Αποστολίδη, αλλά ο ανεκδιήγητος Συμεωνίδης έδειξε και πάλι παίζεται. Μάλλον κάτι παίζεται…

55’ Ο Ιντζόγλου επιχείρησε το σουτ, αλλά αστόχησε.

65’ Σέντρα σουτ του Κοσμίδη, αλλά ο Δαύκος θα αποκρούσει και ο Μπάρος θα ολοκληρώσει.

66’  Σουτ του Αλεξάντροβιτς με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

73’ Ο Κάπελ σούταρε από το ύψος της περιοχής ο Αποστολίδης έδιωξε και ο επερχόμενος Θάνος προ κενής εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

83’ Πάσα του Ιντζόγλου στον Κάπελ που πλάσαρε και ο Αποστολίδης αποσόβησε τον κίνδυνο.

90’ Μακρινό σουτ του Κωσντανινίδη σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Δαύκου (φωτο   μονο  στο    dramagoal.gr)

91’ Σουτ του Κάσσου με τον Αποστολίδη να διώχνει δύσκολα.

Με πολλά λάθη η διαιτησία του Συμεωνίδη (Πιερίας) που έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ιντζόγλου, Νύρλα, Κουκόλη, Ρούσεφ, Σοϊλέδη, Γκόγκα, Κοσμίδης, Κατσαβάκη,

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Δαύκος, Ταραλίδης, Ιντζόγλου, Ρούσεφ (74’ Κάσσος), Σοϊλέδης, Κάπελ, Κοντέων, Πουλάκος (66’ Θάνος), Στρεγιανός, Μπάρος Μιλένκοβιτς.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: Αποστολίδης, Κοσμίδης, Νύρλας, Κατσαβάκης, Γεωργιάδης, Κουκόλης, Αλεξάντροβιτς, Σαββίδης (53’ Κωνσταντινίδης), Γκόγκας (84’ Κρυστάλλης), Ναλμπάντης, Μπεκιάρης (76’ Μαχαιρούδης).

με κλικ επανω και δεξια κατω  η φωτογραφια  …….ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ….

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΚΤΩΝ

Τζαναβάρας: «Οι κόποι μας θα ανταμειφθούν»

Πανευτυχής ήταν μετά το τέλος του αγώνα ο Παναγιώτης Τζαναβάρας. Η Δόξα Δράμας μετά από τέσσερα παιχνίδια επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών και σκαρφάλωσε μία θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Αυτό που ήταν το σημαντικότερο είναι ότι οι παίκτες των μαυραετών δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα τον αντίπαλο να τους αμφισβητήσει και έφτασαν σε μία καθαρή νίκη έχοντας πολλά παράπονα από τον διαιτητή Συμεωνίδη. «Είναι αυτονόητο ότι η νίκη μας είναι πολύ σημαντική, γιατί παίζαμε με έναν πολύ καλό αντίπαλο», τόνισε αρχικά ο τεχνικός της Δόξας και πρόσθεσε: «Το έχω ξαναπεί ότι θεωρώ το Γάζωρο μια πολύ καλή ομάδα που δίκαια βρίσκεται εκεί που βρίσκεται βαθμολογικά. Ήταν πολύ καλό για την ψυχολογία μας γιατί ήμασταν πολύ πιεσμένοι με τα αποτελέσματα που προηγήθηκαν. Μπορώ να σας πω ότι σήμερα την περίμενα την νίκη γιατί την βλέπω την ομάδα στην προπόνηση. Από εκεί μπορεί ένας προπονητής να καταλάβει πολλά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν. Ξέραμε τον Γάζωρο όπως ήξερε και ο Γάζωρος εμάς. Είχαμε κάποια προβλήματα στα πλάγια που προσπαθήσαμε να τα κλείσουμε. Δεχθήκαμε κάποιες πιέσεις από τα πλάγια χωρίς να κινδυνέψουμε ιδιαίτερα γιατί είχαμε καλή αμυντική γραμμή και τακτική. Χτυπήσαμε όπως έπρεπε να χτυπήσουμε. Θα μπορούσαμε να έχουμε και αλλά γκολ. Τέλος καλό όλα καλά. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την βοήθεια του. Είναι πολύ σημαντικό. Και εγώ θέλω να αισθάνομαι ότι ο κόσμος έρχεται στο γήπεδο και βλέπει κάτι. Η ομάδα θα βελτιωθεί πολύ περισσότερο στα επόμενα παιχνίδια, στον δεύτερο γύρο και θα είμαστε πολύ πιο ανταγωνιστικοί απ’ ότι στο παρελθόν. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και νομίζω ότι οι κόποι μας θα ανταμειφτούν. Συγχαρητήρια στον Γάζωρο και στον συνάδερφο». Ποιος είναι ο στόχος της Δόξας από δω και πέρα και με το γεγονός ότι είναι τόσο χαμηλά στη βαθμολογία. «Είναι λίγο νωρίς να μιλήσω για στόχους. Η ομάδα αλλιώς ξεκίνησε και αλλού είναι. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο και αναλόγως το τι θα γίνει στην μεταγραφική περίοδο του Γενάρη, αναλόγως το χρόνο και τα αποτελέσματα που θα έχουμε θα διεκδικήσουμε ότι μπορούμε καλύτερα. Εμένα αυτή τη στιγμή ο στόχος μου είναι έτσι όπως βρήκα την ομάδα να δημιουργήσω ένα κορμό. Και πάνω σε αυτό τον κορμό να χτίσω οτιδήποτε. Χωρίς βασικό κορμό δεν μπορείς να πας πουθενά», είπε και στάθηκε στον τραυματισμό του Ταραλίδη: «Εδώ και 15 μέρες βασανίζεται από ισχιαλγία που τον χτυπάει κάτω στον δικέφαλο. Δεν ξέρω θα δούμε». Το επόμενο παιχνίδι είναι ένα ακόμη γειτονικό ντέρμπι με την Καβάλα και ο Τζαναβάρας τόνισε: «Στην Β’ εθνική δεν υπάρχει εύκολο και δύσκολο παιχνίδι. Εμείς θα το κοιτάξουμε όπως κοιτάξαμε και το σημερινό και θα προσπαθήσουμε να πάμε και στην Καβάλα και να πάρουμε ότι καλύτερο».

Διλμπέρης: «Συγχαρητήρια στη Δόξα»

Στην αδυναμία των παικτών του να δημιουργήσουν ευκαιρίες στάθηκε ο Παναγιώτης Διλμπέρης μετά το τέλος του αγώνα στη Δράμα. «Όταν ένα παιχνίδι τελειώνει και έχεις χάσει με 2-0 δεν μπορείς να πεις πολλά πράγματα», είπε αρχικά ο τεχνικός του Εθνικού Γαζώρου και συνέχισε: «Δυστυχώς και εμείς δεν παρουσιαστήκαμε όπως έπρεπε. Υστερήσαμε σε πολλά πράγματα και κυρίως στην λεπτομέρεια. Δεχθήκαμε ένα κρύο γκολ σε μια φάση που είχαμε κακή αμυντική διάταξη. Κοιτάξαμε μετά να βγάλουμε κάποιους αυτοματισμούς κυρίως από αριστερά, αλλά δεν είχαμε την καλή τελική πάσα. Στο δεύτερο πήραμε από την Δόξα χώρους, και από τα πλάγια, πήραμε υποψίες ευκαιριών όπου θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι. Εκεί δεχθήκαμε και το δεύτερο γκολ σε μία πάλι ‘κρύα’ φάση όπου οι παίκτες μου δεν μπορώ να καταλάβω πως μπερδεύτηκαν. Δεν είναι αυτή η αγωνιστική εικόνα που θέλω για την ομάδα, μόνο να διδαχθούμε από τα λάθη μας και να συνεχίσουμε. Συγχαρητήρια στην Δόξα για την νίκη και στον συνάδερφο. Πιστεύω ότι ίσως θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε , αλλά εφόσον δεν το κάναμε δεν είχαμε τύχη για κάτι παραπάνω. Η νίκη της Δόξας είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα».

Κοντέων: «Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας»

Μετά την τιμωρία του ο Πέτρος Κοντέων επέστρεψε στην ενδεκάδα της Δόξας και μαζί με τον Νίνοσλαβ Μιλένκοβιτς συνέθεσαν ένα απροσπέλαστο κεντρικό διδυμο. «Πολύ καλή νίκη γιατί έγινε απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο και μετά από μια καλή προσπάθεια», τόνισε ο Θεσσαλονικιός αμυντικός και συμπλήρωσε: «Δεν απειληθήκαμε πέρα από την φάση με το δοκάρι, όμως και εμείς θα μπορούσαμε να διευρύνουμε το σκορ. Ήταν μια δίκαιη νίκη. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την στήριξη και το χειροκρότημα του. Τον θέλουμε δίπλα μας. Ήμαστε ακόμη χαμηλά στην βαθμολογία θα κοιτάξουμε να ανέβουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Μια ομάδα με το ειδικό βάρος της Δόξας πρέπει να ανέβει ψηλότερα».

Αποστολίδης: «Να διδαχθούμε από τα λάθη μας»

Λόγω της εξαιρετικής παρουσίας του Λουκά Αποστολίδη έχασε με μικρό σκορ ο Εθνικός Γαζώρου στη Δράμα. Ο έμπειρος τερματοφύλακας σταμάτησε αρκετές φορές τους παίκτες της Δόξας, αλλά δεν έφτανε και η ήττα ήταν ένα φυσιολογικό αποτέλεσμα. «Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα, μετά από έξι παιχνίδια δεχθήκαμε μια ήττα», τόνισε ο Δραμινός τερματοφύλακας και συνέχισε: «Δεν σημαίνει κάτι γιατί δεν ήμασταν η καλύτερη ομάδα του κόσμου όταν κερδίζαμε ούτε ήμαστε η χειρότερη τώρα που χάσαμε. Απλά ήρθε μέσα από μια κακή εμφάνιση. Πρέπει να συνεχίσουμε, να διδαχθούμε από τα λάθη μας και να δούμε που μπορεί να φτάσει αυτή η ομάδα». Δεχτήκαμε δύο ‘κρύα’ γκολ», είπε αρχικά και συνέχισε: «Κάναμε υποψίες ευκαιριών αν και είχαμε τη δυνατότητα να ανατρέψουμε την εικόνα αυτή με το δοκάρι του Κωνσταντινίδη, αλλά από κει και πέρα τίποτα περισσότερο. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Συγχαρητήρια στη Δόξα για την επικράτηση».

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ….Ο  ΕΟΠΠΥ ΝΑ  ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ  ΘΑ  ΣΕ  ΠΛΗΡΩΣΕΙ ……