Ερμής – Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 2-3
Αυτοκτόνησε η δραμινή ομάδα που προηγήθηκε 2-1!!

Μια ακόμη ήττα, την 7η σε 7 αγώνες, γνώρισε ο Ερμής Δράμας για το πρωτάθλημα της Α2 γυναικών στο βόλεϊ και τον 3ο όμιλο.Η δραμινή ομάδα έχασε στο Κραχτίδη 2-3 από τα Γιαννιτσά και είναι φανερό πλέον ότι στερείται καλής ψυχολογίας στα παιχνίδια της, μια και ενώ καταφέρνει να φτάσει στη βρύση, μια ανάσα από την πρώτη της νίκη, την τελευταία στιγμή κάτι γίνεται και «χύνει» το γάλα.Αυτά ακριβώς που βλέπαμε στο 2011, είδαμε και στο πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς στο Κραχτίδη το Σάββατο με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.Μέτριο ξεκίνημα, χαμένο πρώτο σετ, μεταμόρφωση της ομάδας στη συνέχεια που γυρίζει το παιχνίδι σε 2-1 και μετά κλείσαμε διακόπτες!!Ο αντίπαλος ανατρέπει το 20-19, παίρνει το σετ 22-25 και στο τάιμπρεικ με κατεβασμένο κεφάλι ο Ερμής και τα Γιαννιτσά φτάνουν στη μεγάλη νίκη με 2-3.Μοναδικό κέρδος από το ματς ο ένας βαθμός από την ήττα στο τάιμπρεικ, που είναι ο 3ος της ομάδας στο πρωτάθλημα, μια και είχε προηγηθεί και η ήττα στο τοπικό ντέρμπι με 2-3 από τον Γυμναστικό και η ήττα στα Γιάννενα από την τοπική ΦΕ με 3-2 στο τάιμπρεικ.Ο Ερμής που κάλλιστα θα μπορούσε να έχει 6 με 9 βαθμούς και αντί αυτού, είναι ουραγός χωρίς νίκη με 3 ήττες στο τάιμπρεικ.

Επόμενο ματς εντός έδρας και πάλι το ερχόμενο Σάββατο με αντίπαλο την πολύ δυνατή ομάδα του Ωραιοκάστρου και φυσικά με ελάχιστες ελπίδες η δραμινή ομάδα, να πάρει κάτι απ’ αυτό το παιχνίδι.

Η δραμινή ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε των Γιαννιτσών, 6-1 και 10-9. Στη συνέχεια όμως έγιναν πολλά λάθη, ο αντίπαλος πήρε τα ηνία του ματς και προηγήθηκε 16-19 για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 20-25.

Κακό ξεκίνημα για τον Ερμή και στο 2ο σετ, με αποτέλεσμα να χάνει 2-6 και 5-8.

Με κορυφαίες όμως τις Τυχάλα – Παπαλεξίου, η ομάδα βρήκε ρυθμό και γύρισε το σετ σε 12-9, 21-16 και εύκολα στο 25-17 και την ισοφάριση σε 1-1.

Στο τρίτο σετ και πάλι παρά το κακό ξεκίνημα και το 5-9 για τον αντίπαλο, με κορυφαίες αυτή την φορά τις Παντελίδου – Χατζηελευθερίου και την Γαϊτανίδου στο σερβίς, ο Ερμής έκανε ένα καταπληκτικό σερί και από 15-12, προηγήθηκε 21-13 για να φτάσει πολύ εύκολα στο 25-18 και το 2-1 σκορ.

Στο 4ο σετ που μπορούσε να δώσει την πρώτη νίκη στη δραμινή ομάδα, ο Ερμής από 4-9 και 9-12, προηγήθηκε 20-19 και έμεναν απλά 5 πόντοι για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Δυστυχώς όμως και πάλι η ομάδα έπαθε μπλακ άουτ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρει το σετ ο αντίπαλος με σκορ 22-25.

Εκεί πλέον ήρθε η ολοκληρωτική ψυχολογική κατάρρευση της ομάδας, που στο τάιμπρεικ παραδόθηκε αμαχητί στον αντίπαλο.

Τα Γιαννιτσά προηγήθηκαν 2-6, 7-11 και εύκολα πανηγύρισαν την σπουδαία εκτός έδρας νίκη, φτάνοντας στο 7-15.